VLKANOVÁ, BRATISLAVA. Bez šlabikára učia abecedu v základnej škole vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici. Prváci si osvojujú písmená aj hrou na slepú babu. Sedia alebo ležia na koberci, zavrú oči a vyberajú z učiteľkinej ruky písmená z umelej hmoty. Spoznávajú ich hmatom podľa tvaru.
Mária Faklová už päť rokov používa ojedinelú metódu, ktorá pomáha pri náročnej výučbe dyslektikov, detí s poruchami čítania.
Sfumato je aj pre zdravých
Metódu splývavého čítania s krkolomným názvom Sfumato vymyslela pedagogička Mária Navrátilová z Česka. Deti sa mechanicky nedriľujú písmeno za písmenom, ale špeciálne musia pracovať aj so sluchom.
AKO NA DETI
Sfumato
pomáha pri odstraňovaní porúch čítania,
osvedčilo sa pri riešení dyslexie (porucha naučiť sa čítať a vedieť použiť písaný text) či dysgrafie (porucha nečitateľného písma),
na základných škôl bolo vlani 10 826 žiakov s vývinovými poruchami v učení.
V triede Faklovej to vyzerá ako na hodinách hudobnej výchovy. Desať prvákov postupne číta poprehadzované písmená z veľkého plagátu. Oooo, Eeee, Ssss znejú dlho, ale M a B krátko a dôrazne. Slovo pes takmer zaspievajú.
„Pri čítaní slabík, slov a viet zapájame a využívame všetky zmysly. Písmená naťahujeme, lebo deti získajú čas a môžu chvíľu rozmýšľať. Nezaoberajú sa len technikou čítania, stihnú chápať aj význam textu,“ vraví Faklová.
Za výhodu považuje, že deti s hendikepmi nemusia chodiť do špeciálnej školy. „Zdravým deťom Sfumato nijako neubližuje.“
Ministerstvo školstva nevie, koľko prvákov trpí dyslexiou. Má len štatistiku detí s vývinovými poruchami učenia. Vlani ich bolo v prvom ročníku 117.
Ako žiakom učivo pribúda, narastá aj počet hendikepovaných. Poruchy v učení na prvom stupni zaregistrovali u 2667 žiakov.
„Český objav sa mi osvedčil pri práci s deťmi, ktoré slabo čítajú a píšu, pretože špeciálne narába so sluchovou percepciou,“ hovorí Anna Škvarková zo Špeciálnopedagogickej poradne v Novej Bani.
Ministerstvo upozorňuje, že niektorým deťom môže spôsobiť artikulačné problémy, pretože písmená sa učia v inom poradí, ako sú v šlabikári.
Štát aj preto neplánuje metódu zaviesť celoplošne. „Závisí od rozhodnutia riaditeľa, či ju dá do vzdelávacieho procesu,“ spresňuje hovorkyňa Miriam Žiaková. Koľko škôl sa pre ňu rozhodlo, ministerstvo neeviduje.
Škola hrou
Faklová dbá na to, aby výučba bola pre deti pútavá. Po slepej babe musia podľa pokynov pripínať písmená na malú tabuľu. „Eeee dáme vpravo hore. Sssss vľavo dolu. K Eeee pridáme..., písmeno vymeníme za...,“ a takto dokola. Z písmen vznikajú časti slov, ktoré deti dopĺňajú.
Z POL je zrazu severný pól, alebo poľovnícky pes a z LOS lós a nakoniec losos. Osamotené slová prváci spájajú bez problémov do jednoduchých viet.
Faklová by sa už ku klasickej výučbe nevrátila. V triede mala chlapca, ktorý si mýlil písmená a prehadzoval ich. „Keď sme prešli na novú metódu, normálne postupoval. Písmená spoznáva, nepletie si ich a nevynecháva. Vníma a rozumie, čo číta aj píše. Je to veľký úspech.“
Z malého dyslektika je dnes „knihomoľ“ a mentálne postihnutý chlapec zo Zvolena normálne číta.
Porúch pri čítaní sa dá zbaviť za tri mesiace
Deťom sa pletú písmená aj preto, že si nedokážu predstaviť ich zvukovú podobu, vraví učiteľka, autorka metódy Splývavého čítania MÁRIA NAVRÁTILOVÁ.
Ako funguje Sfumato?
„Nejde len o techniku čítania, ale o spôsob výučby, ktorý vychádza z mnohých výskumov efektívneho čítania, ale aj z tridsaťročnej praxe úspešného vyučovania. Okrem čítania písmena po písmene sa pracuje s očnými pohybmi. Malé deti učíme periférne načítať písmeno ešte pred vyslovením. Spoznávajú ich aj cez hmatové a sluchové cvičenia.“
V čom je to iné v porovnaní s klasickou výučbou zo šlabikára?
„V školách sa roky používa slabikotvorná metóda, mechanicky sa učí písmeno za písmenom v poradí bez hlbšieho významu. Keď sa opýtate tvorcov šlabikára, prečo začínajú písmenami A, M, E, odpovedia vám, že chceli, aby sa dali skladať slová, zmysluplné vety. Mnohým deťom sa písmená pletú, lebo ich písanú podobu nemajú stotožnenú so zvukovou podobou.
Ako Sfumato pomáha dyslektikom?
„Metodika výučby Sfumato predovšetkým predchádza vzniku dyslexie. Pri používaní tejto metodiky sa zdá, že dyslexia a dysgrafia sú len dôsledkom nevhodne zvolenej výučby písania a čítania.
V praxi sa mi potvrdilo, že v priebehu dvoch až troch mesiacov sa deti dokážu zbaviť zlých návykov, osvojiť si nové a prejavy dyslexie vymiznú."
Ministerstvo školstva má k metóde výhrady. Jednou z nich je, že k nej neexistuje vlastný šlabikár.
„Na čítanie textov sa môžu používať aj existujúce šlabikáre alebo iné texty. Nepovažujem to za problém z hľadiska didaktiky.“
Koľko škôl u nás a v Česku metódu využíva?
„Presné počty nemáme, ale hovoríme o stovkách škôl.“
Mária Mihaliková

Beata
Balogová
