BRATISLAVA. Majiteľom áut možno už od júla začnú chodiť šeky na stovky eur. Vláda v stredu schválila inštitút objektívnej zodpovednosti, ktorý policajtom umožní priestupky nahrávať na kamery a pokuty posielať vlastníkom vozidiel. Tí sa nebudú môcť vyhovárať, že auto šoféroval niekto iný.
Či novinka bude platiť, však nie je jasné. Zákon s desiatkami ďalších uviazol v neistom legislatívnom postupe, ktorý zavládol po páde vlády.
Viacerí politici po vyslovení nedôvery vláde odhadovali, že do predčasných volieb sa uskutoční už len jedna schôdza parlamentu - rozpočtová. Strany sa chcú venovať kampani. Poslanci bývalej koalície a Smeru vzápätí ústavným zákonom obmedzili právomoci aj dosluhujúcej vláde.
Koalícia však vo štvrtok už ráta s dvomi schôdzami a nemieni zostať len pri kúrení a svietení, ako to od nej očakáva predseda Smeru Robert Fico. Vláda sa tak ešte môže pokúsiť presadiť aj nové zákony. V stredu ich prijala osem vrátane objektívnej zodpovednosti pre vodičov.
Zákony, ktoré neprídu do parlamentu do štvrtku, už táto garnitúra neschváli. V piatok plánuje návrh programu decembrovej schôdze zverejniť šéf parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).
„Zatiaľ je dohoda, že okrem rozpočtu sa prerokujú aj zákony v druhom čítaní, vládne zákony a preložené poslanecké návrhy,“ vraví predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš.
Rozhodovať sa tak bude aj takmer o štyroch desiatkach odkladaných návrhov: o rušení Mečiarových amnestií, znížení rodičovského príspevku pre dlhodobo nezamestnaných či návrhu Smeru na zmenu ústavy, ktorým reagujú na maďarskú ústavu.
„K mnohým poslaneckým návrhom, aj koaličným, boli výhrady,“ priznáva Mikuš.
Neistú podporu majú po rozpade koalície aj vládne návrhy. „Politická dohoda je iba na rozpočte a požiadavke SaS na zrušenie priestupkovej imunity,“ hovorí predseda klubu SaS Jozef Kollár.
„V čase, keď vláda stratila mandát, by nemali prechádzať zákony, s ktorými nesúhlasí opozícia,“ myslí si Miroslav Číž zo Smeru.

Beata
Balogová
