Pobočka medzinárodnej inštitúcie, ktorá má pomáhať ľuďom v núdzi, má sama problémy.
BRATISLAVA. Verejné obstarávania sa obchádzali, zákazky dostávali personálne prepojené firmy a členom správnej rady sa vyplácali neoprávnené odmeny.
Pochybenia v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva zistil Najvyšší kontrolný úrad.
Organizáciu tento rok opustili viacerí odborníci. Regionálne kancelárie zatvárala alebo obmedzila.
Zamestnanci sú v stálom konflikte s riaditeľom Jurajom Horváthom (bývalý poslanec za Smer), ktorý s nimi nehovorí. Od roku 2009 bol aj predsedom správnej rady.
„Nie,“ odpovedal Horváth na otázku, či výsledky kontroly vníma ako svoje zlyhanie a či odstúpi z funkcie riaditeľa.
Chýb našli veľa
Správna rada
Najmä Smer
Anton Martvoň, kandidoval za Smer, predseda rady, Marcela Gbúrová, radila vicepremiérovi za Smer, Zuzana Kupcová, právnička Roberta Fica, šéfa Smeru, Ladislav Richter, vymenoval ho Fico, funkčné obdobie sa mu skončilo tento rok, Michal Nižňan, vymenoval ho Richard Sulík, Marián Mesároš, Jaroslav Straka, Gustáv Dianiška, vymenovali ich dekani a ombudsman.
Kontrola NKÚ zistila, že v roku 2010 stredisko verejne neobstarávalo, malo iba zákazky s nízkou hodnotou.
Získala ich firma Citicom z prievidzského paneláka, ktorá podozrivo získala aj zákazku od Právnickej fakulty UK.
„V prieskume zameranom na vzťahy s verejnosťou bola na poslanie ponuky oslovená a vybraná spoločnosť Bentham & Lloyd, ktorej konateľom bola tá istá osoba ako v spoločnosti Citicom. Firma bola založená 15. mája 2010, zmluva uzatvorená 1. júna 2010,“ upozorňuje NKÚ.
Zmluvami na malé sumy stredisko obchádzalo verejné obstarávania. „Zákazku nemožno rozdeliť,“ upozornil NKÚ.
Tiež nie je možné určiť jej predpokladanú hodnotu tak, aby sa zadávateľ vyhol postupu, ktorý prikazuje zákon. Stredisko tak podľa úradu postupovalo viackrát.
„Kontrolná skupina z dôkazov nemôže vylúčiť, že dodatok aj dohoda, dodatočne predložené kontrolovaným subjektom, boli uzavreté dodatočne, a to so spätnou platnosťou a účinnosťou,“ píše sa tiež v správe.
Raz stredisko uzavrelo zmluvu na zákazku vybranú v konkurze o dva týždne skôr, ako zasadala komisia.
Nefunkčné stredisko
„Riaditeľ odmieta priamu komunikáciu s radovými zamestnancami, najmä s právničkami strediska,“ hovorí jeden zo zamestnancov. Úlohy im podľa neho tlmočí Horváthova sekretárka, ktorá odborným veciam nerozumie.
Správna rada si napriek problémom od roku 2009 začala vyplácať desaťtisíce eur, hoci funkcia v nej je čestná. „Schválený štatút nebol platný, a preto im nevznikol nárok,“ zistil o odmenách NKÚ.
Stredisko stálo v minulých rokoch štát asi 630-tisíc eur ročne. Horváth obviňuje vicepremiéra Rudolfa Chmela, že chce stredisko zlikvidovať, a hovorí, že si plní všetky úlohy.
„Informácie kontroly NKÚ iba potvrdzujú akútnosť potreby urýchleného riešenia situácie, ktorá pretrváva už dlhšie obdobie,“ hovorí Chmel. Nevylúčil, že podá trestné oznámenie.
Úrad vlády však tvrdí, že do volieb sa už nový zákon o stredisku nestihne prijať.

Beata
Balogová
