Shooty, Richard Stanke so Zuzanou Fialovou ani .týždeň zatiaľ neplánujú oslovovať voličov.
BRATISLAVA. Osobnosti, ktoré pred voľbami 2010 zasiahli do predvolebnej kampane, sa do nej teraz nehrnú.
Pred vyše rokom aktivisti vyzývali nevoliť Roberta Fica, dnes v tom niektorí nevidia zmysel.
„Nezaslúžia si, aby občania pre nich niečo urobili,“ povedal o pravici karikaturista Martin Shooty Šútovec. Pred voľbami 2010 si prenajal bilbordy, na ktorých visela karikatúra Roberta Fica s nápisom „Mám dosť a vy?“, teraz nič podobné nechystá.
Shooty je presvedčený, že naposledy nezvíťazili programy strán, ale zúfalá potreba zmeny.
Súčasná garnitúra dokázala podľa neho neopakovateľnú príležitosť zahodiť. „Želám im v nasledujúcich voľbách studenú sprchu.“
Ak hlas aktivistov nezaznie, pomôže to tým, ktorých oprávnene kritizoval, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Ani Stanke nie je nadšený
Kampaň 2010
Občianske aktivity
Karikaturista Shooty objednal za peniaze, ktoré vyzbieral od ľudí, sériu bilbordov. Herci Richard Stanke a Zuzana Fialová nahrali video, ktoré sa šírilo na internete. Časopis .týždeň organizoval škrtanie obrázku Fica.
Nadšený z vlády pravice, ktorá predčasne končí, nie je ani herec Richard Stanke. Spolu s herečkou Zuzanou Fialovou vlani nahovorili animovaný klip proti Smeru.
Stanke v ňom hovoril, že ak sa ľudia chcú zbaviť dospievajúcich detí, nech volia Fica. Potom vraj odídu samy. Ostatným Fialová odporúčala voliť pravicu.
„Zatiaľ sme sa nerozprávali, či niečo podobné urobíme znova,“ povedal Stanke. Voliť určite pôjde, hoci nie je spokojný s tým, ako pravica naložila s dôverou ľudí. „Ale ak chcem žiť v tejto krajine, nič iné mi nezostáva.“
Ani šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb ešte nevie, či bude pred predčasnými voľbami robiť podobné aktivity ako v roku 2010.
Vtedy organizoval kampaň Škrtnite Fica, v ktorej podobizeň šéfa Smeru škrtali slovenské osobnosti.
Podpora bude chýbať
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý chápe sklamanie z toho, že pravicová koalícia nevydržala štyri roky.
„Môže to byť aj v tom, že Fico je v opozícii, takže odpor časti verejnosti je menší.“ Galbavý dodal, že každá takáto podpora bude chýbať.
Mobilizácia voličov nateraz zostáva na politických stranách. Predpokladaná voličská účasť je zatiaľ nižšia, ako bola v roku 2010. Vtedy išlo voliť takmer 59 percent.
Z prieskumu agentúry MVK vyplýva, že rozhodnutých voličov je 44 percent. „Ale sme na začiatku kampane,“ hovorí riaditeľ MVK Pavel Haulík.
Podľa neho platí, že nízka účasť nahráva Ficovi. Je individuálne, čo zaberá. „To je alchýmia pre volebné tímy, ako to namiešať.“ Voliči pravice sa zaktivizujú, ak budú vidieť, že voči Smeru je reálna alternatíva, dodal Haulík.
Strany zatiaľ nezverejnili žiadne prekvapenia, ktoré chystajú v kampani.
Na vyššiu účasť chce vyzývať SaS. Podľa šéfa volebného štábu Juraja Miškova to budú robiť cez sociálne siete.
„Cieľom sú mladí ľudia, ktorí nesedia pred televízorom.“
O politikoch točila film, voliť sa jej nechce
ZUZANA PIUSSI nakrútila film Muži revolúcie po 20 rokoch, ktorý bude mať premiéru koncom novembra.
O čom bude dokument?
„O aktéroch novembra a o súčasnej politike. Všetky kampane pred voľbami 2010 a terajšie udalosti som zachytila časozberne.“
Ako ste sa od novembra dostali ku kampani?
„Bol tu Fico a bola som nahnevaná na všetko, čo sa dialo – otváranie diaľnic, sochu Svätopluka. Keď som zúfalá, prvé, čo urobím, vezmem kameru. Sledovala som predvolebné mítingy s Ficom, chodila som so všetkými stranami.“
Váš pocit z politiky?
„Asi to tak je, že normálny človek sa do politiky nepchá. Mám zlý pocit z pravice. Asi taký, že všetky volebné lístky treba roztrhať a povedať, nemám koho voliť. Ak dáš niekomu šancu a oni sa rozhádajú ako OKS, ktorá sa rozštvrtila, nemáš koho.“
Aktivisti sa šíria v Amerike
Kandidáti hnutia Tea Party sa dostali aj do Kongresu.
BRATISLAVA. Občiansky aktivizmus vo svete v posledných rokoch narástol najmä v Spojených štátoch.
V roku 2009 začalo v krajine vznikať konzervatívne hnutie Tea Party. Jeho prívrženci požadujú najmä rozpočtovú zodpovednosť, slabší štát a nižšie dane.
Ich sila sa naplno ukázala vo voľbách do amerického Kongresu v roku 2010, keď do Snemovne prešlo viacero ich kandidátov.
Tento rok sa objavilo hnutie Okupuj Wall Street, ktoré kritizuje bankárov a politikov za nezvládnutie krízy a žiada viac moci pre ľudí. Zatiaľ nie je jasné, čo presne a ako chcú dosiahnuť. Podporili ich aj ľavicoví herci ako Susan Sarandon či Alec Baldwin.
Podobné hnutie nahnevaných vzniklo ešte na jar v Španielsku, kde je nezamestnanosť mladých ľudí najvyššia v Európskej únii.
Indignados (rozhorčení) odmietajú tradičných politikov. Nepodporujú žiadnu politickú stranu ani nekandidujú v novembrových parlamentných voľbách.
Ako voliči buď nehlasujú vôbec, alebo podporujú menšie strany.
Tomáš Vasilko

Beata
Balogová
