Úvahám o spájaní ministerstiev sa nebránia ani iné strany.
BRATISLAVA. Smer, ktorý ešte v roku 2008 hlásal ozelenenie a jeho šéf v logu strany okrem ruže objavil aj zelené lístky, by opäť zrušil ministerstvo životného prostredia.
Oblasť nepriradili ani k žiadnemu zo 16 členov tieňového kabinetu. Prednosť dali ministerstvu pre programovú prácu a stratégie.
Smer prvýkrát ministerstvo zrušil vlani pred voľbami. Po škandáloch ministrov SNS prebral životné prostredie a včlenil ho pod ministerstvo pôdohospodárstva, čo vysvetľoval ako úsporné opatrenie.
Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ) ministerstvá opäť oddelila.
„Ak by bol Smer súčasťou vlády a okolnosti by to dovoľovali, určite by opäť presadzoval v rámci racionalizácie štátnej správy zlúčenie tohto rezortu s rezortom pôdohospodárstva,“ povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.
Minister životného prostredia Jószef Nagy (Most-Híd) nesúhlasí.
„Ochrana životného prostredia sa zatiaľ zjavne v slovenskej politike dostatočne nepretavila do preferencií,“ reagoval.
Pochvala od OECD
Ficova éra
Životné prostredie
od roku 2006 ho viedla SNS; na čele sa vystriedali traja ministri za SNS a ich kauzy ako emisie, popolček, pezinská skládka či Xiland; v roku 2009 premiér Robert Fico ministerstvo zobral SNS a v roku 2010 ho zrušil.
Slovensko za pokrok pri ochrane životného prostredia chválila Organizácia pre hospodársku spoluprácu
a rozvoj (OECD).
„Obnovenie ministerstva bolo vynikajúce rozhodnutie, ktoré zabezpečuje, že veľmi náročnej agende sa má kto naplno venovať,“ povedal riaditeľ Environmentálneho direktoriátu OECD Simon Upton.
Aj on pripomenul ťažké časy, keď sa v minulom volebnom období vymenilo päť ministrov.
Úvahy o spájaní nepovažuje za šťastné minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).
„Niekto musí vo vláde zastávať záujmy ochrany prírody voči hospodárskym záujmom.“ Dôkazom je podľa neho skúsenosť s nevýhodným rozpočtom pre túto oblasť v čase, keď bola spojená s pôdohospodárstvom.
Protichodné záujmy
„Väčšina snáh o zrušenie ministerstva bola motivovaná úsilím dostať pod kontrolu eurofondy a možnosťou ovplyvňovať činnosť v chránených územiach,“ myslí si Juraj Smatana zo siete Ekofórum, ktorý radil premiérke.
Programový šéf SaS Martin Poliačik úvahy o znížení počtu ministerstiev pripúšťa.
„Zmysluplným úvahám sa nebránime, ale zlúčenie s ministerstvom pôdohospodárstva za takéto nepovažujeme.“
Veľké ministerstvo prírodných zdrojov, kde by okrem životného prostredia a pôdohospodárstva patril cestovný ruch, si vie predstaviť SDKÚ.
„To je možno vízia budúcnosti, dnes sa prikláňam k zlepšovaniu toho, čo máme,“ hovorí poslankyňa z výboru pre životné prostredie Jarmila Tkáčová.

Beata
Balogová
