KOŠICE. Prípadné tragédie v bývalých vojenských lesoch Javorina sú na pôvodných majiteľoch, ktorým armáda vrátila pozemky po zrušení vojenského obvodu. Ministerstvá sa zodpovednosti zbavujú.
Ako prvý na nich ukázal prstom minister obrany po utorňajšej explózii. Pri spaľovaní odpadu z ťažby dreva v obecných lesoch v Ihľanoch pri Kežmarku zranil starý delostrelecký granát dve sezónne lesné robotníčky.
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) na tlačovej besede tvrdil, že pri odovzdávaní upozornili reštituentov lesov v Javorine vrátene obcí na „špeciálny režim“.
„Nechcem to hádzať na starostu, ale nikto by nemal takto hazardovať,“ hovoril minister.
Ministerstvo obrany tvrdilo, že špeciálny režim sa vyhlasuje na pozemkoch, ktoré využívajú ozbrojené sily.
„Keďže ide o zrušený vojenský priestor Javorina, je ťažké hovoriť o špeciálnom režime,“ napísal hovorca ministra Ivan Rudolf.
Pôdohospodárstvo: Nie sme pyrotechnici
Javorina
Odmínovanie
pyrotechnici v rokoch 2005 a 2006 čistili štvrtinu územia Javoriny; šli do hĺbky 20 centimetrov; štát zaplatil 4 milióny eur; zastavili to pre peniaze.
Reštituentom nezakazovali ohne. V dohodách o vydaní nehnuteľností ich upozornili na možnosť výskytu nevybuchnutej munície, predovšetkým na „nutnosť ihneď ohlasovať prípady nálezu podozrivých kovových predmetov organizácii“.
Odpadu po ťažbe v bývalom vojenskom priestore spaľujú bežne nielen obce, ale aj Vojenské lesy. Súhlas vydávalo ministerstvo obrany a hasiči.
Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že zoštátnené pozemky, kde cvičilo vojsko, mala obrana pred vrátením dať do pôvodného stavu.
„V kompetencii príslušného obvodného lesného úradu je hospodáriť podľa lesného hospodárskeho plánu a nie podľa pyrotechnického plánu,“ povedal Juraj Kadáš, hovorca ministerstva.
Vyšetrovanie zatiaľ podľa neho nezistilo porušenie predpisov lesného hospodárstva a Obvodný lesný úrad v Kežmarku tak nemal dôvod obmedzovať prácu v lese.
Ministerstvo len v lete pre extrémne sucho zakázalo na čas zakladať v lesoch oheň. Podobný zákaz vydalo aj včera. O obmedzení pre muníciu neuvažuje.
Hasičov nevarovaliSúhlas na spaľovanie odpadu aj v Javorine vydávajú okresné riaditeľstvá hasičov.
„Keď žiadateľ splní všetky podmienky, nemôžeme povolenie nevydať. Za priebeh spaľovania však zodpovedá ten, kto o to požiadal,“ povedal okresný šéf hasičov v Kežmarku Eduard Kolodzej.
Hasiči tvrdia, že nedostali informácie o tom, že v bývalom vojenskom obvode ide o rizikové územie. „Keby sme ich mali, určite by sme žiadosti nevyhoveli.“
„Nemáme vedomosť, že by nám ministerstvo obrany poskytlo informácie, týkajúce sa rizika hospodárenia v bývalom vojenskom obvode Javorina,“ povedal aj hovorca ministerstva vnútra Gábor Grendel, pod ktorý hasiči patria.

Beata
Balogová
