BRATISLAVA. Mečiarove amnestie sa zrejme rušiť nebudú.
Predseda Národnej rady Pavol Hrušovský (KDH) ako jeden z predkladateľov ústavného zákona na ich zrušenie nepovažuje atmosféru v parlamente za vhodnú na rokovanie o tomto návrhu.
Preto na diskusii trvať nebude. Povedal to na tlačovej konferencii v parlamente.
"V tejto chvíli, v čase krátko pred parlamentnými voľbami, nepovažujem atmosféru v parlamente za vhodnú na to, aby sme takú vážnu vec, ako je zrušenie Mečiarových amnestií, ešte rozhodovali vedomí si ústavného kvóra na prijatie tejto zmeny a preto ja ako jeden z navrhovateľov nebudem trvať na prerokovaní tohto návrhu zákona," vysvetlil svoje rozhodnutie Hrušovský.
Chýbajú hlasy Smeru
O zrušení Mečiarových amnestií mali rozhodnúť poslanci už pred niekoľkými mesiacmi. Neustále ich však spolu s ďalšími poslaneckými návrhmi parlament presúval zo schôdze na schôdzu.
Ústavný zákon je pritom už v druhom čítaní a čaká na definitívne schválenie. Na to treba minimálne 90 hlasov, čiže aj poslancov opozície.
Smer nie je za zrušenie Mečiarových amnestií, hoci ich považuje za právny suterén. Tvrdí, že sú nezrušiteľné.
Strana Roberta Fica preto navrhla prijať radšej ústavný zákon, ktorý by Mečiarove amnestie odsúdil ako jedno z najvážnejších porušení alebo zneužití práv, ktoré mal k dispozícii konkrétny politik.
Táto právna norma by však nemala podľa Smeru na rozdiel od zrušenia amnestií právne následky.
Už šiesty pokus
Návrh zrušiť amnestie vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998 týkajúce sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda, majú poslanci na stole už šiestykrát.
Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorá sa stala pred 15 rokmi.
Na rozdiel od zrušenia Mečiarových amnestií by sa na najbližšej schôdzi mali objaviť viaceré poslanecké návrhy, ktoré plénum už mesiace odsúva.
"Na schôdzu zaradím všetky návrhy zákonov, ktoré spĺňajú zákonné podmienky na ich prerokovanie v Národnej rade. To znamená aj poslanecké návrhy, ktoré boli odložené z rokovania minulej schôdze s tým, že na poslaneckom grémiu ešte prediskutujeme individuálne každý jeden návrh," uzavrel Hrušovský.