Bratislava 26. júla (TASR) - Prvý september bude na obrazovkách Slovenskej televízie (STV) patriť televíznej premiére dokumentárneho filmu o jednej z najvýznamnejších slovenských osobností umeleckého života Kolomanovi Sokolovi.
Storočná životná púť umelca, dokumentovaná pomocou unikátnych filmových archívov z New Yorku, Paríža a Prahy nezachytáva len svet umenia minulého storočia, ale i doby ako takej. Dokument o výtvarníkovi, ktorý zasiahol do vývoja mnohých výtvarných generácií, pripravila STV v spolupráci s V.K.V.F. Production a jeho réžiou poverila režiséra Igora Dobiša. Projekt finančne podporilo i Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Koloman Sokol (1902) sa narodil v Liptovskom Mikuláši. Študoval u Eugena Króna, Gustáva Malého a Maxa Švabinského. V roku 1937 odišiel do Mexiko City, kde založil grafickú školu. V roku 1942 sa presťahoval do New Yorku, odkiaľ sa po skončení druhej svetovej vojny vrátil na oddelenie kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V septembri 1948 však opäť emigroval do USA, kde žije a tvorí dodnes. Jeho tvorbu charakterizuje dynamizmus, expresívne pôsobenie grafických techník a sociálno-kritický a filozoficko-meditatívny prístup. Ako jeden z prvých vniesol do slovenského umenia mestský žáner a vyniká ako brilantný kresliar schopný vyjadrovať sa redukovanými prostriedkami.
Verejnosť sa mohla s jeho rozsiahlym dielom oboznámiť počas výstavy, ktorá sa od 27. novembra 2001 do 10. februára 2002 konala v Galérii mesta Bratislavy. Pre tých, čo tak nestihli urobiť, ponúka túto možnosť do 6. októbra ešte Galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Zo 77 vystavených diel predstavuje aj 48 tých, ktoré výtvarník daroval budúcemu Centru Kolomana Sokola, ktoré by mali v Liptovskom Mikuláši sprístupniť najneskôr v decembri tohto roku, teda stých narodenín umelca.