Čo hovoríte na spôsob, akým SDKÚ a SaS využívajú odkaz Novembra v bilbordovej kampani?
Je to úplne čudesné, že veľké politické strany SDKÚ a SaS využívajú štátny sviatok na svoju vlastnú stranícku kampaň a ešte takým spôsobom, akým to robia. Spôsobom, ktorý de facto s Novembrom nesúvisí.
Kto z nich má pravdu, vybrali sme si vtedy slobodu alebo Európu?
Pokladám to za úplne nenáležité. November ´89 so sebou niesol étos slobody a jeho súčasťou bolo viac priestoru slobody doma aj v Európe. Dnes sme už súčasťou Európskej únie a NATO, máme povinnosť sa zaujímať o to, akým spôsobom EÚ funguje.
SaS teda využila odkaz vhodnejšie?
Pre OKS je ukotvenie v západnej Európe absolútnou vitálnou nevyhnutnosťou, ale zároveň máme právo povedať náš názor, keď si myslíme, že smerovanie Európskej únie nie je správne. Euroval nie je vhodný nástroj na riešenie dnešnej krízy a to sa ukáže.
V roku 1989 ste bojovali za to, aby komunisti odišli z politiky. Nebolo chybou hlasovať za predčasný koniec vlády, ktorá bola historicky prvýkrát vytvorená bez komunistov?
Pokladám to dodnes za obrovský problém. Nie som hrdý na to, čo sa stalo a môžem povedať, že na všetkých koaličných radách sme boli dvaja, ktorí sme boli extrémne proti predčasným voľbám a tlačili sme na nejakú formu kompromisu. Matovič a Zajac to mohli hovoriť od rána do večera, od večera do rána, de facto nás nikto veľmi nepočúval.
Keď teraz vidíte, čo sa udialo po hlasovaní o eurovale, hlasovali by ste inak?
To, čo som videl a zažil, bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné. Vládna koalícia sa začala zvnútra rozkladať. Namiesto toho, aby minister zahraničných vecí chodil po krajinách Európskej únie a jasne vysvetľoval, že Smer nechce euroval podporiť, čo odporovalo akýmkoľvek sociálnodemokratickým zásadám. Namiesto toho, aby Mikuláš Dzurinda ako predseda SDKÚ rokoval s Robertom Ficom ako predsedom Smeru, dal ruky od všetkého preč a povedal, toto všetko je vecou pani premiérky.
Euroval bol len zámienkou Dzurindu, aby sa zbavil Radičovej?
Nemôže byť euroval len zámienkou, je to príliš vážna vec. Iba hovorím, že vládna koalícia sa sama začala vnútorne rozožierať, k tomu sa ešte rozhodlo o spojení hlasovania s dôverou vláde, čo viedlo k neriešiteľnej situácii pre človeka, ktorý chcel pokračovanie vlády, ale bol proti eurovalu. Nedalo sa z toho vykľučkovať.
Preto ste nepodporili premiérku, keď ste chceli za euroval hlasovať, ak by SaS ustúpila?
Nevedeli sme to vyriešiť ináč, len takým spôsobom, že sme nehlasovali. Nie som na to hrdý, neskutočne ma to mrzí. Mrzí ma to, pretože vláda mala mandát na štyri roky. Ale už s tým nemôžem nič urobiť.
Viackrát ste hovorili, že stojíte za Radičovou silnejšie ako SDKÚ, ale v kľúčovom hlasovaní to tak nebolo?
Pri voľbe generálneho prokurátora sme absolútne stáli za premiérkou. Dnes sa hovorí, že Iveta Radičová zlyhala, urobila také alebo onaké chyby. Pre mňa bola symbolom zápasu proti korupcii, ktorý si vyžaduje neuveriteľné nasadenie a étos, čo nemala prvá ani druhá Dzurindova vláda. Týmto étosom pre mňa Iveta Radičová patrí medzi ponovembrových politikov, ako bol Václav Havel. Myslím si, že nezlyhala, jej vláda stroskotala. Ale zlyhať a stroskotať je niečo úplne iné. Radičovú v boji proti korupcii potápali jej vlastní koaliční partneri..
Ako vnímate, že sa rozhodla odísť z politiky?
Myslím si, že človeka zoceľujú práve skúšky. Dnes je zrelšia na prezidentskú kandidatúru, ako bola v roku 2009, pretože má za sebou jednu strašne trpkú skúsenosť. Ale takáto skúsenosť, keď človeka nezabije, tak zoceľuje. Vytvára človeka, ktorý je už nepoddajný a ktorý sa nezohne.
Boli ste sa jej ospravedlniť za vaše hlasovanie?
Na hlasovaní už nemôžem ani nechcem nič zmeniť.
Rozprávali ste sa o tom?
Hneď po hlasovaní. Neviem, do akej miery vedela, ako som hlasoval. Povedal som jej, že si myslím, že je havlovský typ politika.
Ste dlhoroční priatelia, myslíte, že vám to niekedy odpustí?
Neviem.
Prečo už Most nechce na kandidátke OKS?
Formulovali to tak, že kvôli hlasovaniu o eurovale. Béla Bugár nám však hneď po voľbách povedal, že preňho nie sme politickou stranou, ale štyrmi poslancami. Našu ponuku, že by sme mohli vytvoriť trvalejšiu spoluprácu, neprijal.
OKS sa roztrieštila pri dohadovaní kandidatúry do predčasných volieb. Vy s Dostálom idete na kandidátke Matoviča, Osuský na listine SaS a Šebej Mostu. Vyzerá to, že dlhoročných kamarátov rozdelil strach zo straty poslaneckých funkcií.
Chcel by som úplne jednoznačne povedať, OKS sa neroztrieštila. Dvaja poslanci odišli na kandidátky iných strán ako osoby, nie ako OKS. Nechcem to ďalej komentovať. Je to pre mňa bolestné a zraňujúce. Treba sa opýtať tých, ktorí odišli. S Ondrom Dostálom sme ostali v OKS, pretože identifikácia so stranou je pre nás kľúčová.
Nebol za tým strach zo straty poslaneckých funkcií?
Nebudem na to odpovedať. Otázke veľmi dobre rozumiem, ale to je otázka na nich.
Ako si vysvetľujete, že SaS ponúkla miesta iba Dostálovi a Osuskému? Máte konflikt so Sulíkom?
Neskúmal som to. V podstate o mňa ako osobu nešlo.
Ale prečo vás vynechal?
Mali sme so Sulíkom dva rozhovory, kde povedal, že dáva ponuku pre Osuského a Dostála. Umiestnenie bolo najprv približné, potom to špecifikoval. Osuský ešte osobitne navštívil Sulíka, ale to by som nekomentoval.
Čo je za tým, že Osuský dostal zvoliteľné miesto?
Treba sa opýtať Richarda Sulíka. Ja som si jeho ponuku iba vypočul a nijak nekomentoval. Mali sme jasné stranícke rozhodnutie republikovej rady, že ideme kandidovať ako strana. Pre mňa bol neprijateľný spôsob, že niekto si vyberie a vyberie si dokonca umiestnenie, ktoré nerešpektuje situáciu v druhej politickej strane, pretože poradie bolo jasné – na prvom mieste mal byť predseda strany, na druhom mieste podpredseda Dostál, na treťom Osuský.
V takomto poradí sme kandidovali aj vo voľbách 2010. Pre mňa ponuka znamenala, že sa rozhoduje o nás bez nás. Richard Sulík chcel rozhodovať, koho tam zoberie a v akom poradí bez toho, že by s nami rokoval. Práve preto sme sa pre ponuku nerozhodli.
Išlo Sulíkovi o to, aby vás rozbil?
Sulík nie je určite žiadny altruista a rozhodnutie si proste zvážil. Dostal jasnú odpoveď, že pre OKS ako stranu je ponuka horšia ako ponuka Obyčajných ľudí. Tú sme prijali po rozhodnutí Republikovej rady. Ak dnes niekto hovorí, že s Dostálom sme prijali rozhodnutie, aby sme si zaručili teplé poslanecké fleky, tak sa len smejem, lebo sme si vybrali riskantnejšie riešenie rešpektujúc rozhodnutie republikovej rady, za ktoré hlasoval aj Osuský.
Považujete pána Osuského za zradcu, ktorý si takto chcel zabezpečiť miesto v parlamente?
Ak dovolíte, už som k tomu povedal všetko Nebudem ďalej individuálne rozhodnutia komentovať. Ale myslím si, že spôsob individuálneho rozhodovania je vždy jasný.
Aké sú vzťahy medzi vami štyrmi. Bavíte sa ešte spolu?
Pokojne sem môžete napísať ticho a hlboké mlčanie.
Viacerí politici o Matovičovi hovoria, že je exot a nikdy nebude zodpovedným politikom. Ako vôbec vznikla myšlienka, že spolu pôjdete do volieb?
Prišiel ešte predtým, ako sme sa začali rozprávať so Sulíkom. Keď oslovil aj KDS, bolo jasné, že kandidátka dostáva jasné politické kontúry. Takáto zostava bude mať vplyv aj na výber osobností z regiónov, asi nebudú z celkom opačnej stajne.
Po druhé Matovič je z mladých slovenských politikov možno práve ten, ktorý sa najrýchlejšie učí. Dnes je to iný Matovič ako pred rokom a pol, keď prišiel v tričku. Je rozumnejší a zodpovednejší. Pre mňa je to aj spojenie starších ľudí s mladou dravosťou.
Vy z OKS vystupujete ako uhladení páni a Matovič je skôr šoumen, ktorý na seba rád strháva pozornosť. K tomu ešte KDS, nie je to bizarná kombinácia?
Dosť často sa stretávam s tým, že sa ma na to ľudia pýtajú. Hovorievam, že slovenský intelektuál od Štúrových čias má jednu zvláštnu vlastnosť, že hovorí o obyčajných ľuďoch, ale keď dôjde na lámanie chleba, tak ho veľmi nezaujímajú. Neuveriteľne presne som si to uvedomil napríklad pri daňovo-odvodovej reforme, ktorá sa mala likvidačným spôsobom dotknúť živnostníkov, SZČO, dohodárov a ľudí v slobodných povolaniach.
Bola nepochopiteľná obrana ministra financií Ivana Mikloša a predsedu SaS Richarda Sulíka proti tomu, keď sme hovorili ,že treba znížiť odvody zamestnancom, lebo je to spravodlivé, ale nie za cenu, že sa zvýšia odvody a zrušia paušály pre živnostníkov. Je to pohŕdanie a ignorovanie ľudí, o ktorých títo politici hovoria, že im o nich ide.
Čo ste si mysleli, keď Matovič po voľbách povedal, že sa ho snažili uplatiť a potom to vyhlásil za vtip?
Môžem len zopakovať, že za rok a pol Matovič dozrel. Dnes by už o takýchto veciach nerozprával.
Matovič hovoril aj o tom, že SDKÚ, KDH a Most berú úplatky. Tieto strany podľa neho majú čierne fondy, do ktorých tečú percentá zo štátnych zákaziek. Je to tak?
Problém dnes spočíva v tom, že jednotlivé strany si Slovensko rozoberajú ako politický kartel. Jedna strana si zoberie vzduch, zem, vodu, druhá celú dopravu, tretia eurofondy. To je doslova by som povedal návod na korupciu. Štátna správa sa dnes obsadzuje od hlavy až po päty straníckymi funkcionármi.
Po každých voľbách je to ako delenie koristi. Niektoré miesta v štátnej správe musia byť obsadené politicky, lebo politici nesú zodpovednosť. Ale nemôžu to byť všetky miesta To isté platí pre súťaže. Sme svedkami, že súťaže sú veľmi často dopredu vyhrané, to je prípad daňového úradu.
Ale neodpovedali ste, berú tieto strany úplatky?
Neviem vám to doložiť. Môžem vám len povedať, že som počul na vlastné uši jeden hlas podobný Robertovi Ficovi, ako rozpráva priamy návod na stranícke korumpovanie. A poznám konkrétne príbehy aj z obdobia poslednej vlády, kde sa jednoducho ukazuje, že táto vláda síce priestor pre korupciu zmenšila, ale neodstránila. Menšia korupcia predsa nemôže byť cieľom zápasu proti korupcii.
Povedzte konkrétne.
Keď sa budeme baviť o sitkách, no tak hádam mi nikto nechce tvrdiť, že to nebola stranícka korupcia.
Teda kto?
Keď to chcete počuť na plné ústa, v Správe štátnych hmotných rezervách je nominant SDKÚ, tak nominant SDKÚ je zodpovedný za kauzu sitká.
Kandidovali ste za Most-Híd, neprekáža vám, že Matovič pri občianstve vystupoval nacionalisticky?
S Obyčajnými ľuďmi aj KDS máme spoločnú veľkú časť kľúčovej agendy, trebárs zápas proti korupcii, spravodlivé súdnictvo, reforma vzdelavánia. Určite máme aj rozdielne veci, ktoré nikto skrývať nebude.
Mali by slovenskí občania, ktorí dostali maďarské občianstvo, prísť o to naše?
Bol by som obozretný. V tejto chvíli nevieme, ako sa Orbánova vláda rozhodne v prípade pasívneho volebného práva. Treba na to počkať a nebyť hysterický. Som hlboko presvedčený, že existuje riešenie problému aj mimo zákona o dvojakom občianstve. Existuje v ústave zapísané, že nie je možné kandidovať naraz do europarlamentu aj do národného parlamentu. Je pokojne možné v ústave prijať, že nie je možné naraz kandidovať do parlamentov v dvoch štátoch.
Hovoríte o volebnom práve, ale Matovič mal návrh, že občania by mali strácať slovenské občianstvo, ak získajú iné v krajine, na ktorú nemajú reálnu väzbu.
To je jeho spôsob, ktorý navrhoval. Viem si predstaviť aj iný návrh. Dnes nemá zmysel hysterizovať to. Aj Maďarom pomaly dôjde, že otázky dvojakého občianstve pre nich nebudú hrať kľúčovú rolu, lebo sociálne problémy sú strašne ťaživé.
Snahou Matoviča je oslabiť v parlamente politické strany a nahradiť ich nezávislými osobnosťami. Spravili ste v Novembri chybu, keď ste politický systém nastavili na politické strany?
Politický systém sa za 22 rokov deštruoval, napríklad keď SDK opustilo vlastné strany a vytvorilo sa SDKÚ. Robert Fico násilím zlučuje všetky možné sily od socialistických po nacionalistické. Dnešný systém miesto toho, aby sa kultivoval, sa deštruuje. Matovič z toho zrejme usúdil, že treba ponúknuť nezávislé osobnosti.
Viete si predstaviť, že by štát fungoval, keby bol parlament plný nezávislých poslancov bez spoločnej koordinácie?
Na kandidátke pôjdu strany s jasným názorom. Predsa nacionalista na kandidátku Obyčajných nepôjde. Tiež absolútny socialista, ktorý chce vytvárať dlhy, keď my hovoríme, že dlhy ničia Európu. Nezávislé osobnosti majú základnú názorovú orientáciu.
Ako máte vyriešené financovanie kampane?
Keďže sme na kandidátke Obyčajných ľudí, pôjde to cez nich.
Na čom chcete postaviť kampaň?
Určite budeme mať spoločnú kampaň. Pre nás všetkých jednoznačne platí vylúčnosť akejkoľvek povolebnej koalície so stranou Smer. Neexistuje pre nás žiadna špekulácia, ísť s Ficom, keby s ním šli aj iní. Veľké politické strany si tam nechávajú rezervu, my nie. Vo vlastnej čiastkovej kampani OKS sa zameriame na okrem podpory malého a stredného podnikania na reformu vzdelávania.
Ako dopadnete v predčasných voľbách?
Nie som veštec ani politický analytik, ktorý z volebných preferencií číta ako z usadeniny kávy. Je úplne samozrejmé, že každý zo stredopravého spektra musí mať elementárny záujem, aby sa mohla po voľbách utvoriť taká vláda, ktorá bude vládou nesocialistickou, neficovskou. Robert Fico sa z ničoho nepoučil a chce Slovensko zaviesť na cestu, na ktorej sme už raz boli. To je cesta zadlžovania, nedisciplinovanosti, korupcie a násilností.
Po všetkých hádkach je vôbec možné, aby sa znova utvorila pravicová koalícia?
Ak nebude existovať reálna zhoda a tá možnosť tu bude, tak si proste stredopravé strany vykopú hrob. Toto je posledná šanca pre garnitúru stredopravých strán ešte raz ukázať, že sa poučili z toho, že vlastná sebadeštrukcia je to najhoršie, čo môže akákoľvek vláda urobiť.
SDKÚ hovorí, že so Smerom do vlády nepôjde. Veríte Dzurindovi?
Nie som SDKÚ.
Uplynul rok od smrti Ernesta Valka. Vrah stále uniká. Ako hodnotíte prácu polície?
Čím čas ubieha, stopa je chladnejšia. Ak má byť spravodlivosť spravodlivosťou, treba pátrať po vrahoch, aj keď uplynie dlhší čas. Ak by sa to nevyšetrilo, bol by to veľký prehrešok.
Nezostrihaný rozhovor pre predplatiteľov piana

Beata
Balogová
