BANSKÁ BYSTRICA . Slovensko začína skúmať zdravotný stav obyvateľstva. Do prvej fázy vyšetrení v rámci národnej štúdie merania zdravotného stavu náhodne vybrali 2500 ľudí z 36 okresov. Každý z respondentov musí podpísať informovaný súhlas. Koordinátorom projektu je Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Štúdia
Zdravie národa
- zdravotný stav Slovákov budú zisťovať od budúceho týždňa do konca roka,
- v prvej fáze vyšetria 2500 náhodne vybraných ľudí,
- príprava štúdie trvala dva mesiace,
- z výsledkov odhadnú riziko chronických chorôb pre rôzne vekové skupiny.
Vyšetrovanie zdravotného stavu Slovákov začne od budúceho týždňa a potrvá do konca roka.
Biochemické vyšetrovanie odobratej krvi bude robiť biochemické laboratórium Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktoré prešlo akreditáciou referenčného európskeho laboratória v Helsinkách. Vybratej vzorke respondentov uhradia náklady spojené s cestovaním na vyšetrenie.
„Na základe týchto výsledkov potom odhadneme rizikovosť slovenskej populácie v jednotlivých vekových skupinách pre rozvoj chronických chorôb.
Je totiž dokázané, že faktory ako fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita a ďalšie parametre, majú vzťah k rozvoju jednak srdcovo cievnych, nádorových, či obštrukčných ochorení pľúc a ďalších chorôb,“ uviedla k unikátnej štúdii koordinátorka projektu a vedúca odboru epidemiológie úradu Mária Avdičová.
Pilotná štúdia vyšetrovania zdravotného stavu Európanov, ktorej lídrom bol Národný inštitút verejného zdravotníctva a sociálnej pohody vo Fínsku potvrdila potrebu urobiť národné štúdie v participujúcich krajinách.
„Na Slovensku sme vybrali vzhľadom na objem finančných prostriedkov zatiaľ 2500 respondentov z registra obyvateľstva systémom náhodného výberu. Ak sa podarí získať prostriedky z Európskej komisie, uskutočníme druhú fázu aj v ostatných okresoch,“ dodala Avdičová.
Projektu predchádzala dvojmesačná príprava zameraná na materiálne a technické zabezpečenie. Išlo hlavne o výber vhodných meracích techník a všetkých pomôcok, potrebných na vykonanie štúdie tak, aby boli všetky merania jednotné. Hlavný hygienik zriadil pre podporu tohto projektu pracovnú skupinu, ktorá posudzovala jednotlivé materiály, najmä dotazník, či znenie informovaného súhlasu. Štúdia bola schválená aj etickou komisiou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Beata
Balogová
