BRATISLAVA. Súdy budú mať od 1. decembra možnosť priamo prikázať úradom, aby poskytli občanom informácie, ktoré od nich požadovali na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Umožní to novela Občianskeho súdneho poriadku z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú už podpísal prezident. Súdy doteraz spomínanú možnosť nemali, upozorňuje združenie VIA IURIS.
„Súdy doteraz mohli iba zrušiť nezákonné rozhodnutie úradu o neposkytnutí informácie a vrátiť úradu žiadosť občanov o informácie, aby ju znovu posúdil,“ vysvetľuje združenie vo svojom stanovisku. Súd však nemohol úradu prikázať, že má informáciu občanom poskytnúť, hoci bolo utajovanie informácie nezákonné. „V dôsledku toho bol prístup občanov k informáciám pomalý a úrady mohli poskytnutie informácií odďaľovať až dovtedy, kým informácia nestratila pre občanov či novinárov význam alebo kým sa stala neaktuálnou,“ konštatuje VIA IURIS.
Podľa združenia sa stávalo, že aj po tom, ako súd zrušil nezákonné úradné rozhodnutie, úrad požadované informácie znovu neposkytol. „Niekedy išlo o obštrukcie, kedy si úrad vymyslel ďalší dôvod, pre ktorý informáciu údajne nebolo možné poskytnúť alebo jednoducho žiadosť o poskytnutie informácie ignoroval a zostal nečinný,“ tvrdí združenie, podľa ktorého súdne konanie vrátane odvolacieho konania trvá v súčasnosti minimálne dva roky.
Ak úrad aj po rozhodnutí súdu požadovanú informáciu znovu neposkytol, občan bol nútený znovu sa obrátiť na súd a absolvovať ďalšie súdne konanie – ktoré podľa VIA IURIS spolu mohlo trvať už štyri roky.
VIA IURIS v pripomienkovom konaní k novele navrhlo viaceré zmeny vylepšujúce prístup občanov k informáciám, ktoré boli do zákona aj zapracované.
„Na základe prijatej novely bude možné, aby sa občania dostali k požadovaným informáciám rýchlejšie, pretože už nebudú musieť absolvovať kolotoč viacerých súdnych konaní. Súd bude môcť hneď úradu prikázať, aby informácie občanom poskytol. Úrad po takomto príkaze už nebude mať inú možnosť, než informáciu sprístupniť. Je veľmi pozitívne, že došlo k predloženiu a schváleniu tejto zmeny,“ uviedol právnik Peter Wilfling spolupracujúci s VIA IURIS.
Súd však nebude mať povinnosť prikázať úradu, aby požadované informácie poskytol, bude mať iba túto možnosť. Bude na zvážení sudcov, či využijú svoju novú právomoc a prikážu úradu poskytnúť informáciu.
„Bude závisieť aj na odhodlaní a odvahe konkrétnych sudcov, ako budú túto novú možnosť využívať. Sudcovia by mali túto právomoc využívať čo najčastejšie, aby zabezpečili rýchly prístup občanov k informáciám. Súdy by mali prikázať úradom poskytnutie informácií najmä v prípadoch, kedy je rýchle získanie informácií vo verejnom záujme, ako napríklad v prípade informácií o nezákonnom postupe úradov, o nakladaní s verejnými prostriedkami alebo o ohrození zdravia či životného prostredia,“ dodal Wilfling