Bratislava 28. júla (TASR) - Malé politické strany majú podľa predsedu OKS Petra Tatára význam vtedy, keď majú jasný program, nekompromisný postoj a nekompromisné kandidátky. To podľa neho spĺňa aj jeho strana, ktorá neuhýbala ani pri uskutočňovaní reforiem počas vládnutia súčasného kabinetu. V diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť, venovanej postaveniu malých politických strán, konštatoval, že vládne strany, ktoré v poslednom období nepodporovali reformy, nahrali preferencie stranám HZDS, Smer a ANO. "Reformy bude na Slovensku potrebné aj tak raz prijať," zdôraznil.
Potrebu zbaviť konečne voličov neodôvodneného strachu prepadu svojich hlasov pri podpore malých strán vo voľbách prezentoval predseda Demokratickej strany (DS) Ľudovít Kaník. "Ľudia by sa mali rozhodovať podľa programu, sympatií a nebáť sa priazeň k DS aj prejaviť," uviedol. Podľa Kaníka vyše 20 percent občanov sa vyjadrilo v prieskume verejnej mienky, že by volilo DS, keby mala viac percent. Zastáva názor, že sa opäť začína podobne ako pred ôsmimi rokmi kampaň "nevoľte malé strany", ktorej snahou je vyvolať "dojem katastrofy" z prepadnutia hlasov.
Líder Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Peter Weiss je presvedčený, že jeho strana sa určite dostane po voľbách do parlamentu. SDA má z nekomunistickej ľavice najväčšie šance uspieť a prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR. Weiss neľutuje založenie SDA, pretože SDĽ podľa neho stratila vnútorný reformný potenciál.
Dvojka na kandidátke SDĽ Irina Šebová je takisto presvedčená, že jej strana v parlamente po voľbách zastúpená bude. Nesúhlasí s Weissovými vyjadreniami o zastavení vnútorných reforiem v strane. Podľa jej vyjadrenia SDĽ je štandardný politický subjekt a nízke preferencie v posledných prieskumoch verejnej mienky sú dôsledkom, že vstúpila do koalície s pravicovými stranami. Kompromisy, ku ktorým ľavicoví demokrati vo vláde pristúpili, sa diali za účelom zachovania sociálneho zmieru v spoločnosti, dodala.