BRATISLAVA. Organizátori petície Ako ďalej učiteľ? sa rozhodli založiť Nové školské odbory. Iniciátor Ľudovít Sebelédi si myslí, že po marcových voľbách vládu zostaví strana Smer a Odborový zväz zamestnancov školstva a vedy proti nej protestovať nebude.
"Neveríme, že staré odbory pôjdu proti ľavicovej vláde. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli založiť nové odbory, v ktorých jednoznačne deklarujeme, že je to protiváha proti vláde zelenej, modrej, červenej, je to jedno," povedal pre TASR učiteľ levického gymnázia Sebelédi. "Nepamätám si, že by sme by boli na jednej vlne s nejakou stranou. To sa nikdy nestalo," reagoval na obvinenie z politickej príslušnosti školského odborového zväzu jeho podpredseda Jozef Lužák.
Modrostužkári, ako sa učitelia stojaci za petíciou Ako ďalej učiteľ? označujú, sú sklamaní z toho, že školské odbory nevyhlásili štrajk napriek tomu, že mali mandát od 60 percent zamestnancov školstva. "Podľa môjho názoru to bolo veľmi dôležité. Lebo keď sa človek ukáže na ulici, je to celkom iné ako podpisy to sú iba virtuálne veci," tvrdí zakladateľ nových odbor Sebelédi.
Dodáva, že odborový zväz organizátorov petície nebral za rovnocenného partnera hoci pod ňu nazbierali desiatky tisíc podpisov a správali sa arogantne. "On má tú petíciu v šuflíku. Prečo už neukázal výsledok petície? Takých petícii na môžem organizovať sto. Čo už tou petíciou vybavil, čo dosiahol? Prečo sa chce s nami dávať na rokovanie, koho má za sebou?" pýtal sa Lužák. Odlevu svojich členov do Nových odborov sa neobáva, tvrdí, že to, či odíde, je na slobodnej vôli každého člena. Pripomína pritom, že iniciatívy podobné tej Sebelédiho tu boli aj v minulosti. "Zažili sme Žlté odbory, predtým sme tu mali konkurenciu Učiteľské fórum. Všetci sú na smetisku dejín," dodal. Podľa Lužáka ide Sebelédimu o rozbitie súčasných odborov.
Zakladatelia nových odborov majú napísaných už 90 percent stanov. O registráciu na ministerstve vnútre chcú požiadať v blízkej dobe. O tom, čo sa dostane do programu, diskutujú učitelia na sociálnej sieti Facebook. Podľa Sebelédiho chcú svoje požiadavky formulovať jednoznačnejšie ako súčasné odbory.
Zatiaľ tam zakotvili podobné body, aké sa vyskytli aj v petícii Ako ďalej učiteľ?, ktorú doposiaľ podpísalo takmer 55.000 pedagógov a sympatizantov. V programe žiadajú napríklad investovať šesť percent HDP do školstva, 1,2- násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre začínajúceho učiteľa či trinásty plat pre zamestnancov školstva.
To, či budú mať Nové odbory vyjednávaciu silu záleží podľa ich lídra len od toho, koľko učiteľov sa pridá. "Pokiaľ nás bude 50.000 tak rozhodne budeme relevantný partner na rokovanie, pokiaľ nás bude 500, tak rozhodne nie," reagoval. Viac ako 50.000 členov má podľa neho školský odborový zväz. Novými odbormi chce osloviť všetkých zamestnancov školstva a najmä tých, ktorí doposiaľ nie sú v žiadnom odborovom združení. Nepohrdne však ani takými, ktorí by zo starých chceli vystúpiť.