BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) a predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Hrušovský (KDH) sa dnes zhodli na tom, že pre postavenie SR je najvhodnejším riešením schválenie štátneho rozpočtu. Odmietli tak úvahy o možnom rozpočtovom provizóriu, ktoré by podľa nich naopak krajine uškodilo. "Radšej nie ideálny, ale predsa nejaký, ako žiadny štátny rozpočet," povedal po dnešnom rokovaní s premiérkou Hrušovský.
Vzájomnú zhodu na konečnej podobe štátneho rozpočtu sa predstavitelia bývalých koaličných strán pokúsia nájsť pri okrúhlom stole. Výsledkom tohto rokovania tak má byť rozpočet priechodný v NR SR. Rozpočtové provizórium by síce podľa Radičovej malo jednu výhodu, ktorou je, že by bol konečný rozpočet vyšší, no zároveň aj nevýhodu.
"Nevýhodou by bolo pravidelné prijímanie opatrení na vláde, aby k tomuto navyšovaniu nedochádzalo v pravidelných intervaloch," dodala Radičová.
Ako premiérka dodala, pre tento rok je hlavným cieľom dodržať deficit verejných financií tak, ako bol naplánovaný. Zároveň pre budúci rok je záujmom, aby bol deficit nižší, ako je tohtoročný. "Urobíme pre to maximum," zdôraznila.
Poslanci rozhodnú o zmrazení svojich platov
Poslancom Národnej rady SR by sa napokon platy od nového roku zvýšiť nemali. Skupina zákonodarcov totiž predloží návrh na zmrazenie miezd, ktoré majú zostať na úrovni roku 2011. Vláda má následne parlamentu navrhnúť, aby právnu normu prerokoval v skrátenom konaní a tá bude môcť platiť už od 1. januára 2012.
"Možno budú otázky, či je to v súlade s rokovacím poriadkom, ale teraz tejto veci nadraďujem celospoločenský záujem. Ja som presvedčený, že je to v súlade s rokovacím poriadkom. Verím, že sa nám to podarí presadiť," povedal na tlačovej konferencii predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), ktorý o tejto téme hovoril s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ).
Zmrazenie platov sa okrem poslancov bude týkať aj prezidenta SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, generálneho prokurátora, predsedu či podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, ale nie sudcov. "Právny výklad a ústavní právnici odporúčajú rešpektovať nález Ústavného súdu, ktorý stanovil, že nemožno siahať na platy sudcov," vysvetlil Hrušovský.
Výnimka o sudcoch sa Radičovej nepozdáva
S tým však nie je stotožnená Iveta Radičová. "Je to zvláštna výnimka v spoločnosti," povedala v súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu.
Poukázala pritom na fakt, že napríklad lekár špecialista má v porovnaní so sudcom nízky plat, pričom lekárska profesia nie je o nič menej vážna ako sudcovská. "Hodinová mzda špecialistu lekára sa neblíži ani k polovici hodnoty hodinovej mzdy sudcu," poznamenala s tým, že z hľadiska vážnosti niektorých profesií rozumie lekárom, keď žiadajú vyššie platy.
O zvýšení platov lekárov ešte nie je rozhodnuté. Poslanci a iní ústavní činitelia okrem sudcov si však na budúci rok zrejme neprilepšia. Na blížiacej sa decembrovej schôdzi Národnej rady SR by si totiž mali poslanci platy zmraziť. Zostať majú na tohtoročnej úrovni.
Súlikov vzorec na platy
Politici nateraz neplánujú zrušiť súčasný vzorec výpočtu poslaneckých miezd, ktorý presadil líder SaS Richard Sulík a závisí od hospodárenia štátu. "Neplánujeme ho zrušiť a neplánujeme ho uviesť do života," povedal Hrušovský, ktorý Sulíkov vzorec ešte nedávno označil za zlý a takmer nepoužiteľný.
Radičová pripúšťa, že postupy, ako nezvyšovať v čase krízy poslancom platy, mohli byť rôzne, ale "túto cestu vnímam ako najregulárnejšiu". Šetrenie aj na úrovni ústavných činiteľov považuje za veľmi dôležitý krok, ktorý prinesie nižšie výdavky v štátnom rozpočte. "Zmrazenie určite pomôže a preto vláda SR bude nápomocná pri prijatí takéhoto návrhu," poznamenala.