Kukláči zadržali Juraja Ondrejčáka, známeho z mafiánskych zoznamov ako šéfa skupiny piťovcov, a ďalších devätnásť ľudí.
BRATISLAVA. Až 350 zasahujúcich policajtov, najmä kukláčov, 23 obvinených a 20 zadržaných. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) sa včera pochválil akciou proti bratislavskému podsvetiu.
Akcia s názvom Eden bola podľa neho najväčšou v histórii samostatného Slovenska. Prvý o nej informoval čas.sk.
Piťo v policajnej celeDo väzby zobrali aj Juraja Ondrejčáka, prezývaného Piťo. Práve on má byť šéfom skupiny piťovcov, ktorú polícia označovala za najmilitantnejšiu zločineckú skupinu v Bratislave.
„Napriek tomu, že sa viacerí obvinení pokúšali pri zásahu utiecť, podarilo sa zadržať všetkých, o ktorých bol záujem,“ povedal Lipšic.
Po krátkom vyhlásení na mraze pred ministerstvom odišiel. Podrobnosti o zásahu, mená zadržaných a obvinenia odmieta povedať do konca týždňa.
Zdroje blízke vyšetrovaniu SME potvrdili, že Ondrejčák je predbežne obvinený z nelegálneho ozbrojovania.
„Nedovolené ozbrojovanie je zločinom, za ktorý je trestná sadzba tri až osem rokov. Nie je to žiaden žart,“ hovorí advokát Peter Vačok, ktorý bol v minulosti vyšetrovateľom.
Obvinenie tak nemusí byť len dočasným prostriedkom, ako dostať Ondrejčáka do väzby.
Nedostali echoPolicajti sa do Piťovej vily sčasti obohnanej ostnatým drôtom a stráženej kamerami zlanili o pol piatej ráno z vrtuľníka.
„Bol tu veľký hluk, všetko osvetlené reflektormi,“ opisovali včera zásah susedia.
Počas akcie policajti použili dymovnice a obsadili aj príjazdovú cestu do rezidencie v mestskej časti Lamač. Ondrejčáka z domu s putami na rukách vyviedli až po piatich hodinách.
Zároveň zatýkali aj ďalších ľudí na rôznych miestach Bratislavy. Minister vnútra policajtov chválil, že napriek dlhým prípravám akciu utajili.
Okolo poludnia už vo vile a jej okolí viacerí muži upratovali, prášili koberce a páskou zalepovali policajtmi rozbité okná. Zničený interiér si fotili, aparát im však v mraze zlyhal.
„Rozbili okno na detskej izbe a vtrhli do domu cez miestnosť, v ktorej spalo ročné dieťa,“ sťažoval sa jeden
z Ondrejčákových mužov. Zásahu nerozumel a vraj ani nevedel, prečo Ondrejčáka zatkli.
„O priebehu mám informácie, ale nijaký podnet od vyšetrovateľov som zatiaľ nedostal,“ povedal popoludní dozorujúci špeciálny prokurátor.
Tlačová konferencia ministra vnútra Daniela Lipšica. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Chcel hovoriť o ValkoviČlenov skupiny piťovcov súdili pre vraždu Daniela Tupého.
BRATISLAVA. Doteraz ho odsúdili iba raz, za bitku s údajným bossom košického podsvetia Robertom Okoličánym dostal podmienku. Juraja Ondrejčáka sa policajti pokúšajú dostať už roky.
Viacerí členovia jeho skupiny sa podľa prokuratúry podieľali na vražde študenta Daniela Tupého. Pred súdom im to nedokázali a všetkých prepustili.
ZoznamyV roku 2005 polícia piťovcov a iných ľudí z mafiánskych zoznamov aspoň odzbrojila. Využila na to zákon o zbraniach, ktorý jej dal možnosť zhabať zbrane vytipovaným osobám.
Ondrejčák sa ozýval novinárom aj politikom. Novému Času sa sťažoval na mafiánske zoznamy, ktoré vraj z neho urobili neslobodného človeka.
V apríli sa chcel stretnúť s ministrom vnútra Danielom Lipšicom a hovoriť s ním o vražde Ernesta Valka. Lipšic ho neprijal a Ondrejčáka vypočuli policajti.
Webstránka zmĺklaSkupina na internete kritizovala políciu, naposledy písala o prípade zo Zemianskych Sadov, kde policajti nezabránili útoku na právnika.
Reakcia na včerajší zásah na stránke nepribudla.
Ondrejčák sa v roku 2007 na návrh ľudí z KDH dostal do školskej komisie miestneho zastupiteľstva v Lamači. Podporili ho obe koalície – KDH, DSS, OKS, SZZ aj SDKÚ, SNS, Smer.
(trš, mož)

Beata
Balogová
