BRATISLAVA.
Disciplinárny návrh na sudcu Pavla D. podala koncom júna ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Disciplinárny súd Najvyššieho súdu (NS) SR sa prípadom bude zaoberať v stredu 16. novembra. Ministerka navrhuje v tomto prípade disciplinárnemu senátu v prípade uznania viny uložiť sudcovi trest zníženie platu o 50 percent na jeden rok.
Proces s trojicou obžalovaných mužov mal na Okresnom súde Bratislava 1 pokračovať dnes a v stredu 16. novembra. Hlavné pojednávanie bolo však zrušené, nakoľko sa spisový materiál v tejto veci nachádza v súčasnosti na Ministerstve spravodlivosti SR.
V októbri 2009 skupinu policajti zadržali na čerpacej stanici na Einsteinovej ulici v Bratislave s vyše siedmimi kilogramami heroínu v hodnote presahujúcej 1,9 milióna eur.
Sudcu stíhajú za prieťahy
Podstatou skutku, za ktorý je spomínaný sudca stíhaný, sú prieťahy a nekonanie pri rozhodovaní o väzbe. Predmetom dokazovania v konaní bude okrem iného nekonanie a nerozhodnutie sudcu prednostne a urýchlene o väzbe obvinených tak, aby v prípade podania opravného prostriedku - sťažnosti proti rozhodnutiu o väzbe - bolo možné vec ešte predložiť nadriadenému súdu. Uvádzalo sa v júnovej tlačovej správe rezortu spravodlivosti.
Ministerka považuje za preukázané, že došlo k márnemu uplynutiu lehoty väzby a neexistuje ďalšie rozhodnutie, na podklade ktorého by väzba obvinených mohla trvať naďalej. Chybný postup bývalého vojenského sudcu Pavla D. už nie je možné žiadnym spôsobom napraviť, a to ani podaním dovolania.
Disciplinárny súd NS SR uznal v pondelok 14. novembra vinným sudcu iného Okresného súdu Bratislava I - Stanislava D., a to v kauze prepustenia mediálne známeho obžalovaného z dvojnásobnej vraždy a medzinárodne už druhý raz hľadaného Karola M. z väzby na slobodu.
Potrestali ho znížením platu
Senát NS uznal Stanislava D. za vinného z disciplinárneho previnenia a potrestal ho znížením funkčného platu o 50 percent počas šiestich mesiacov. Sudca sa voči rozhodnutiu odvolal. Disciplinárny súd ho uznal vinným za procesné pochybenia. Chyba však nebola len na strane sudcu, ale aj na poľskej strane, ktorá Karola M. vydávala na Slovensko na základe medzinárodného zatykača.
O procesných pochybeniach, respektíve o nečinnosti sudcov Okresného súdu Bratislava 1 v týchto dvoch závažných prípadoch, ako prvý informoval riaditeľ Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry (GP) SR Peter Šufliarsky na svojej tlačovej konferencii 24. mája. Deň nato ministerka Žitňanská označila jeho tlačovú konferenciu za "politickú".
Šufliarsky vtedy kritizoval nielen sudcov, ale aj skutočnosť, že v závažných kauzách dochádza k únikom informácií. Priznal však na strane druhej, že v prípade prepustenia Karola M. pochybili nielen súdy, ale aj prokuratúra.
Disciplinárny návrh na sudcu Stanislava D. podala koncom júna ministerka Žitňanská, ktorá žiadala pre neho v prípade preukázania viny trest - zníženie platu o 70 percent na obdobie jedného roka, eventuálne odvolanie z funkcie sudcu.
Karola M. koncom apríla 2011 eskortovali z Poľska na Slovensko. O jeho vzatí do väzby však nerozhodol senát, ktorý mal, ale nepríslušný sudca, a to práve Stanislav D. Karola M. preto museli prepustiť na slobodu. Okresný súd sa ho pokúsil vziať do väzby znovu, avšak odvolací súd 19. mája obžalovaného znovu prepustil na slobodu. Odvtedy je jeho pobyt neznámy.
Kauza brutálna vražda strážnika
Šéfka rezortu spravodlivosti podala aj návrh na disciplinárne stíhanie ďalšieho, už tretieho sudcu Okresného súdu Bratislava 1 v závažnej kauze brutálnej vraždy strážnika Viliama K., ktorá sa odohrala pred štyrmi rokmi v priestore jednej firmy v Stupave. Nečinnosťou sudcu sa v tomto prípade dostal z väzby na slobodu už dva razy na doživotie neprávoplatne odsúdený a hlavný aktér krvavého incidentu Tibor P.
Ministerka navrhuje v prípade potvrdenia, že sa sudca dopustil závažného disciplinárneho previnenia, zníženie funkčného platu sudcovi o 50 percent na obdobie jedného roka. Touto kauzou sa rovnako bude zaoberať disciplinárny senát NS SR.
Ministerka podala návrhy na disciplinárne konania voči ôsmim sudcom.