BRATISLAVA. Starostlivosť štátu o týrané deti na Slovensku nie je dobrá, od nežnej revolúcie sa takmer nič nezmenilo, tvrdí Ivan Leitman z občianskeho združenia Náruč.
"Neexistuje systém kvalitnej diagnostiky, vyhľadávania týraných detí. Štát v tejto oblasti veľmi zlyháva," zdôraznil na dnešnej tlačovej besede. Väčšina opatrení a záväzkov zostáva podľa neho iba na papieri vo formálnej rovine a do praxe sa neuvádzajú.
Akreditované krízové strediská na Slovensku sa rozhodli založiť Asociáciu krízových stredísk (AKS), ktorá oficiálne začína fungovať pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí 19. novembra.
"Poslaním asociácie je skvalitňovať opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v krízových strediskách," priblížil Leitman, ktorý je predsedom výkonného výboru AKS.
Asociácia má za cieľ presadzovať záujmy krízových stredísk a prispievať k ich spolupráci pri ochrane detí a rodín, ktoré sú ohrozené týraním, zneužívaním, zanedbávaním, domácim násilím a domácim vylúčením.
"Deti niekedy zostávajú v krízových strediskách zbytočne aj dva roky, lebo niekto nekoná. Mnohí sa k tomu stavajú dosť laxne," skonštatovala prezidentka AKS Mariana Kováčová z neziskovej organizácie Centrum Slniečko. Najdlhšie by pritom mali v nich byť šesť mesiacov.
Ako Kováčová zdôraznila, je ťažké stále prosiť o pomoc, ktorá často neprichádza. "Vždy čakáme, kým sa niekto zľutuje a môžeme trpiacim deťom pomôcť, preto ma teší, že sme sa rozhodli spojiť sily a založili sme asociáciu," uviedla. Organizácie venujúce sa pomoci týraným a zneužívaným deťom veria, že vďaka spojeniu v asociácii budú mať silnejší hlas a dokážu presadiť viac.
"My zastupujeme skupinu ľudí, ktorá je najohrozenejšia a tou sú deti. Mnohokrát sa im ubližuje, často v rodinách a vo veku, keď sa má formovať ich osobnosť. Ľudia, ktorí ich majú sprevádzať životom, im ubližujú," poukázal Leitman. Škody, ktoré sa napáchajú v detskom veku, sa podľa neho v ďalšom živote už iba ťažko odstraňujú.
Najdôležitejšími partnermi organizácií venujúcim sa týraným deťom sú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, pediatri a učitelia v škôlkach a školách. Najmä pediatri a učitelia sú tými, ktorí si stopy týrania môžu najskôr všimnúť a informovať o tom.
Jedným z prvoradých cieľov asociácie je vytvoriť štandardy práce pre políciu, sociálnych pracovníkov a ďalších ľudí, ktorí s deťmi pracujú, aby systém deti netýral, ale pomáhal im.
"Deti ohrozené násilím potrebujú osobitnú ochranu a starostlivosť," pripomenul Leitman. Ako poukázal, oproti iným obetiam násilia sú zraniteľnejšie, odkázané na pomoc dospelých a pre svoju fyzickú a psychickú nezrelosť majú obmedzenú možnosť brániť sa.