Podobné počasie ešte pretrvá.
BRATISLAVA. Tento rok je v porovnaní s vlaňajším veľmi chudobný na zrážky. Niekoľko búrkových lejakov a epizodických zrážkových období sa vyskytlo len v prvej polovici leta.
Na juhu stredného Slovenska nepršalo už takmer sto dní. Prejavuje sa to aj na aktuálnych hydrologických podmienkach na Slovensku. Nízke vodné stavy a prietoky robia problémy tiež na Dunaji.
V posledných sedemnástich rokoch, počnúc rokom 1994, bol pritom na území Slovenska pozorovaný vzostup zrážok.
Okrem tohto roka bol zaznamenaný priebežný deficit zrážok v prvých 10 mesiacoch roka iba v rokoch 1997, 2000 a 2003.
Vývoj bilancie zrážok v novembri je jednoznačne negatívny a deficit sa ďalej zvýrazňuje.
Nezvyklo ustálené počasie
Momentálne prevláda počasie ovplyvňované tlakovou výšou. „Nie je úplne bežné, aby sa na jeseň tak dlho držalo ustálené a suché počasie,“ myslí si meteorológ Martin Benko zo SHMÚ.
„Na niektorých miestach Slovenska sa udržiava hmla alebo nízka inverzná oblačnosť. Dá sa z nej očakávať slabé mrholenie, ktoré môže namŕzať,“ vraví meteorológ. „Tam, kde hmla a oblačnosť pretrvá po celý deň, bude na pocit výrazne chladnejšie.“
„Sucho narobilo problémy s oziminami, niekde ich už museli vyorať,“ vraví Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Málo zrážok sa môže podpísať hlavne na úrode pšenice a repky olejnej. „Tá je významným vývozným artiklom,“ upozorňuje Nemec.
"Nepriaznivé na súčasnom stave je najmä to, že niektoré oblasti Slovenska trpia výrazným nedostatkom zrážok už štvrtý mesiac," uvádza sa v analýze hydrologických podmienok na Slovensku, ktorú vypracovali Pavol Faško a Pavel Matejovič zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Výnimočnosť a mimoriadnosť situácie začína podľa nich zvýrazňovať aj už spomínaná minimálna zrážková činnosť na juhu stredného Slovenska.
"Ak by sa splnili očakávania, že zrážkové pomery sa v novembri už zásadnejšie nezmenia, tohtoročná jeseň skončí medzi tromi najsuchšími jeseňami na Slovensku od roku 1881," upozorňujú v analýze. Podobne suché boli jesene v rokoch 1959 a 1908.
Pri hodnotení bilancie zrážok v tomto roku upozorňujú odborníci na fakt, že ak by nebolo relatívne chladnejšie a daždivé trojtýždňové obdobie počas vrcholného leta, bola by bilancia ešte podstatne horšia.
Ako v analýze konštatujú, celkové sucho zvýraznil aj extrémne horúci záver augusta a tiež veľmi teplý september.
Obdobie rekordov
Od poslednej augustovej dekády bolo zaregistrovaných už šesť období rekordov maximálnej dennej teploty vzduchu, od 22. do 27. augusta, od 3. do 5. septembra, od 11. do 14. septembra, 18. a 19. septembra, 26. septembra až 5. októbra a 6. a 9. novembra.
Z posledných novembrových rekordov je pozoruhodný rekord z nedele 6. novembra v Oravskej Lesnej, kde teplota vzduchu dosiahla 17,3 °C a prekonala tak 48 rokov starý rekord z roku 1963.
Podobne to bolo v Medzilaborciach, kde v stredu 9. novembra vystúpila teplota vzduchu na 16,1 °C a prekonala rekord z roku 1967.
"Zaujímavé je, že takto vysoko vystúpila teplota v oblastiach, ktoré sú skôr známe rekordnými mrazmi," dodávajú v analýze.

Beata
Balogová
