BRATISLAVA – Politické strany, ktorých kandidačné listiny zaregistrovala Ústredná volebná komisia, môžu najneskôr 45 dní pred dňom volieb – teda do 6. augusta vyslať do okresných volebných komisií jedného člena a jedného náhradníka. Do okrskových komisií môžu jedného člena a jedného náhradníka delegovať najneskôr 30 dní pred voľbami – teda do 21. augusta.
Nominácie strany odovzdávajú v prípade okrskových komisií starostom a v prípade okresných komisií prednostom okresných úradov.
Okrsková volebná komisia musí mať najmenej päť členov. Aspoň sedem členov musia mať komisie v obciach, kde sa do zoznamu voličov zapisujú vojaci a príslušníci ozbrojených bezpečnostných zborov hromadne ubytovaní v miestnom útvare.
Ak má okrsková volebná komisia menej členov, než je zákonom stanovený počet, starosta obce to oznámi prednostovi okresného úradu. Ten po porade so splnomocnencami kandidujúcich strán vymenuje zostávajúcich členov spomedzi nestraníkov. Úlohou okrskovej volebnej komisie je zabezpečiť správny priebeh hlasovania a udržiavať poriadok vo volebnej miestnosti. Členovia komisie dopĺňajú zoznam voličov a odoberajú voličské preukazy. Sčítavajú aj hlasy a vyhotovujú zápisnicu o výsledkoch hlasovania, ktorú ihneď predkladajú príslušnej okresnej volebnej komisii.
Na činnosť okrskových komisií dohliadajú okresné volebné komisie a dozerajú na spracovanie výsledkov hlasovania vo volebných okrskoch. Do kompetencie okresnej volebnej komisie patrí aj vyhotovenie zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania v okrese a jej odovzdanie Ústrednej volebnej komisii. (sita)