SME

Palko: USA by nás už nemali kádrovať

Kresťanskí demokrati sa už dlhšie zviditeľňujú témami, ktoré vyvolávajú polemiku. Ide napríklad o zákon na odstránenie účinkov maďarského krajanského zákona, boj s SMK o umiestnenie súsošia sv. Cyrila a Metoda v Komárne, snaha zakázať interrupcie v novele


FOTO – ARCHÍV TASR


ústavy, odpor k tzv. antidiskriminačnému zákonu, deklarácia o zvrchovanosti v kultúrnych a etických otázkach. O tom, čo znamenajú tieto témy pre KDH, ale aj o projekte tolerančnej zmluvy a vstupe Slovenska do NATO sme sa rozprávali s podpredsedom KDH VLADIMÍROM PALKOM.

Prečo sú pre KDH dôležité práve tieto témy?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vždy sa čudujem, prečo sa niekto čuduje, že KDH s takýmito témami vychádza. Áno, viedli sme spor o sochu v Komárne. Videli sme, že SMK sa inak správa na regionálnej úrovni, inak v Bratislave a v Bruseli. Tam vystupujú ako európska strana, ale ak ideme nižšie, tam prevládajú silné nacionalistické prvky. Doteraz nechápem, prečo nemôže stáť táto socha v Komárne, keď ide o iniciatívu, ktorá vyšla z radov ľudí. V Komárne sú desiatky sôch blízkych maďarskej väčšine, Slováci by tam chceli mať niečo svoje. Pokiaľ ide o krajanský zákon, tam sme neboli v spore s SMK, ale Slovensko v spore s Maďarskom. Išlo o to, či Slovensko podnikne kroky k náprave stavu, lebo maďarský zákon mal účinky na našom území. Všetky strany hovorili, že to nie je v poriadku. Navrhli sme preto zákon o zabezpečení zvrchovanosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Ale v parlamente neprešiel.

„Tesne. Tí, čo hovorili, že zákon nie je v poriadku a nemáme nič proti tomu robiť, len rokovať, boli krátkozrakí. Vláda mala do júna predložiť súbor opatrení, ale neurobila to. Nová maďarská vláda hovorí, že ide zákon zmeniť, ale nevieme ako. Obávam sa, že budeme musieť konštatovať, že aj ten pozmenený krajanský zákon je pre Slovensko neprijateľný.“

A čo pre vás znamená téma interrupcií?

„Kresťanskí demokrati bojujú proti interrupciám. Pokiaľ ide o deklaráciu o zvrchovanosti, tak netreba dovoliť, aby Európsku úniu zneužívali západoeurópski marxisti na šírenie svojich utopických predstáv o rodine, o hodnote ľudského života. Najmä v Európskom parlamente navrhujú prapodivné rezolúcie, v ktorých sebe a nám odporúčajú homosexuálne manželstvá, pre všetkých prístupné potraty. Deklarácia KDH zase hovorí o tom, aby sme všetky právomoci, ktoré môžeme vykonávať na našom území, vykonávali z vlastného rozhodnutia. Nech sme v tom zvrchovaní.“

SkryťVypnúť reklamu

Chceli ste týmito témami dať najavo voličom, že KDH existuje, lebo ste boli v tieni SDK, alebo je to snaha o profiláciu, podľa ktorej je vaším fundamentom kresťanstvo a národ?

„Myslím, že oboje. Kresťanstvo a národ, to sú témy KDH. Vždy boli. Aj keď sa nás snažili vytláčať z národnej témy, s tým by sme nemohli nikdy súhlasiť. Príslušnosť k národu je jeden z rozmerov ľudskej bytosti. A vnímať treba všetky rozmery.“

SDKÚ je tiež kresťanskou stranou, ale napríklad o zákaze interrupcií sa vyjadruje oveľa obozretnejšie. Čím to je?

„SDKÚ si asi myslí, že istá opatrnosť v týchto veciach, jej prinesie viac percent. Ale ešte raz. Nie je pravda, že toto sú témy KDH. To sú témy ľavice, ale u nich je to všetko naruby. Interrupcie ako prvé uzákonil Sovietsky zväz. Ľavica sa snaží tému sexuálneho správania politizovať, čo je choré. Robí to aj posledná rezolúcia Európskeho parlamentu, ktorá hovorí, že antikoncepcia a potraty majú byť dostupné pre všetkých, či témy o homosexuálnych partnerstvách. My to iba odmietame a hovoríme, že je to nezmysel a treba sa venovať iným veciam.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred niekoľkými dňami ste povedali, že vzájomný vzťah medzi Slovenskou republikou a USA sa veľmi zmenil, keď USA požiadali o pomoc a účasť našej vojenskej jednotky v Afganistane. Doslova ste povedali, že po takomto morálnom záväzku, ktorý nebol zo strany USA podmienený tým, aká bude budúca slovenská vláda, by tým takisto nemal byť podmienený ani ich súhlas s pozvaním Slovenska do NATO. Čo ste tým vlastne chceli povedať?

„Nikdy som neprotestoval proti tomu, keď Spojené štáty hovorili, že pozvanie Slovenska do NATO súvisí so zložením budúcej vlády. Ich signály boli jasné – ak bude vo vláde HZDS, Slovensko pozvané nebude. Vieme, že rozhodujúce slovo majú USA. Považoval som to za tvrdé podmienky, ale logické, lebo oni pozývajú. Ale ak nás požiadajú, aby sme im išli pomôcť v boji, kde ide o ľudské životy, situácia sa naozaj mení. Potom už takéhoto partnera nemôžete kádrovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemôžu nás teda kádrovať ani v tom, ktorá strana bude v novej vláde?

„Nemali by. Čo zmenou vlády odíde naša jednotka z Afganistanu?“

To znamená, že po pozvaní našej jednotky do Afganistanu by vám už prekážali vyjadrenia USA, že HZDS nemá byť vo vláde?

„Potom by už boli nemiestne. Ak si chceli USA ponechať voľnú ruku, potom nás nemali žiadať o pomoc. Toto je názor prijateľný pre každého Slováka, ktorý má elementárnu hrdosť. To nesúvisí so vzťahom k HZDS. O mne je predsa známe, že nie som Mečiarov kamarát.“

Má ten istý postoj aj vedenie KDH?

„My sme to na našich grémiách nepredebatúvali. Mne sa to však javí ako úplne prirodzený postoj.“

Ešte vlani ste predstavili tolerančnú zmluvu, ktorá je jedným z riešení ako zostaviť novú vládu – KDH, SDKÚ, ANO a SMK. Je to stále životaschopný projekt?

SkryťVypnúť reklamu

„Tolerančná zmluva súvisí s tým, že KDH bolo od roku 1997 vo vleku udalostí. Stali sme sa súčasťou vlády, ktorej beh sme absolútne nekontrolovali. Pocit, že musíme prevziať iniciatívu, možno u Jána Čarnogurského viedol k rozvíjaniu témy, že by sme mali ísť do vlády s HZDS za podmienky, že sa vzdajú obhajoby Lexu. Tolerančná zmluva bola iným spôsobom ako prevziať iniciatívu. Považovali sme za nešťastné, ako sa správali strany. Mečiar ako pán Slovenska. Fico ako budúci premiér. Pravicové strany hovorili, že po voľbách sa asi s Ficom spoja. Ak by sa zopakovala vláda všetkých proti Mečiarovi, tak by to prinieslo viaceré problémy. Pýtali sme sa, či nenavrhnúť niečo iné. Vládu, ktorá bude síce menšinová, ale dokáže sa dohodnúť a bude tolerovaná opozíciou. Preferovali sme Smer ako podporujúcu opozičnú stranu. Či je to ešte životaschopné, to závisí od každého percenta, ktoré jednotlivé strany získajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Fico tri roky hovorí, že chce vládnuť. Prečo by mal vládu podporovať z opozičných lavíc?

„V poslednom čase prichádzali zo Smeru aj iné signály. Nechce byť na čele koalície, ktorá má päť strán. Aj toto niečo znamená. Dnes je však predčasné špekulovať.“

Keby mal byť Smer vo vláde, pôjde KDH radšej do opozície?

„Isteže. Tolerančná zmluva predpokladá pre nás aj menej výhodnú možnosť, že bude vládnuť Smer so spojencami a KDH bude v opozícii takú vládu tolerovať.“

Vznikla strana Ivana Gašparoviča Hnutie za demokraciu. František Mikloško povedal, že by mohla byť súčasťou budúcej vlády. Bol to bonmot, alebo má v KDH širšiu podporu?

„Samozrejme, že bonmot. Vždy ma prekvapujú takéto otázky. Nepredpokladám, že by sa HZD ocitlo v parlamente.“

Originálny postoj o možnej spolupráci KDH s HZDS dávnejšie prezentoval Ján Čarnogurský. Vidíte niekde v budúcnosti obraz povolebnej koalície týchto dvoch strán?

SkryťVypnúť reklamu

„Po týchto voľbách je to nemysliteľné. Ak by KDH malo niekedy spolupracovať vo vláde s HZDS, musel by tam prebehnúť asi taký proces ako v KSS-SDĽ. S SDĽ sme po piatich rokoch od pádu komunizmu išli do vlády, preto, že sa tam uskutočnil elementárny proces dištancovania sa od minulej éry. Niečo podobné by sa malo udiať aj v HZDS. To by už potom asi nebolo HZDS, ale niečo, čo z neho zostane.“

Vy ste prvý verejne kritizovali spôsob, ako sa koalícia dohodla na podpore Rudolfa Schustera za prezidenta. Myslíte si, že nová vládna koalícia by mala postaviť spoločného kandidáta na prezidenta v roku 2004?

„Nemusia sa na tom dohodnúť. Nesmie sa stať, že jedna strana začne prezidentskou kartou vydierať ostatné strany. Teraz budú voľby prezidenta až dva roky po parlamentných voľbách.“

SkryťVypnúť reklamu

Hľadá už KDH nového kandidáta na prezidenta?

„Toto je vážna otázka, ktorej sa musíme venovať hneď po parlamentných voľbách. Nejaké typy máme a pomaly ich aj testujeme.“

Testujete aj Jána Čarnogurského?

„Nebolo by korektné, keby som dnes spomínal konkrétne mená.“

Ako sa KDH vyrovnalo s tým, že Ján Čarnogurský, človek, ktorý založil KDH a odolal tlaku na splynutie s SDK, sa stáva radovým členom strany?

„Ján Čarnogurský patrí k najväčším postavám slovenskej politiky v druhej polovici 20. storočia. Bol pri páde komunizmu a premene Slovenska na demokratickú krajinu. Založením KDH prispel k stabilizácii slovenskej demokracie. Bude zaujímavou postavou do budúcnosti, aj keď nie som schopný odhadnúť jeho budúce miesto. Iste bude mať vplyv na ďalší chod KDH. Tento jeho vplyv netreba podceňovať, ani preceňovať.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 237
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 436
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 623
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 901
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 436
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 283
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémista Daniel Bombic.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 1

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
Max Verstappen z tímu Red Bull Racing.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025.


SkryťZatvoriť reklamu