BRATISLAVA. Poslanci Jana Žitňanská a Radoslav Procházka z KDH chcú cez novelu školského zákona v parlamente presadiť, aby rodičia mohli doma vzdelávať aj svoje deti na druhom stupni základnej školy.
Uvoľniť chcú i minimálnu kvalifikáciu rodičov. Na domácu výučbu svojich detí na prvom stupni by podľa návrhu kresťanských demokratov mala stačiť maturita. Žiakov na druhom stupni by mohli učiť rodičia s akýmkoľvek bakalárskym vzdelaním.
Žitňanská si myslí, že takýto stupeň vzdelania by rodičom stačil. "Rodičia, ktorí vyberajú tento typ vzdelávania pre svoje deti, nie sú rodičmi, ktorí by chceli zanedbať ich výchovu, skôr naopak," povedala pre TASR. Dodala, že pri tvorbe novely sa opierali o český model, ktorý sa podľa nej osvedčil.
Poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý si myslí, že súčasná legislatívna úprava je príliš prísna. "Je až extrémne nedôverčivá voči rodičom a treba ju uvoľniť," povedal agentúre SITA Beblavý. Do akej miery rodičom rozviazať ruky, musí byť podľa neho predmetom odbornej diskusie. Analýzu si vyžaduje najmä stanovenie minimálneho vzdelania pre rodičov, ktorí by mohli učiť svoje deti doma.
Upozorňuje, že aj deti vzdelávané doma musia byť schopné absolvovať po každom polroku testy a vyrovnať sa svojim rovesníkom, ktorých vzdeláva škola. Poslanec sa však neobáva, že by slovenskí rodičia neboli na tento krok pripravení.
"Ak rodič nie je hodný byť rodičom, máme na to svoje mechanizmy, ale ak je rodič hodný byť rodičom, čo je 99,9 percenta, tak nevidím dôvod, prečo by nemal byť hodný vychovávať svoje dieťa a tiež ho učiť, koľko je jedna plus jedna," konštatuje Beblavý.
Rodičia musia byť magistri
V súčasnosti môžu rodičia na Slovensku doma vzdelávať len svoje deti na prvom stupni základnej školy. Musia mať pritom ukončené magisterské štúdium určené pre učiteľov prvého stupňa.
"Nemyslím, že to pedagogické vzdelanie urobí z rodiča zo dňa na deň učiteľa, ktorý by bol kompetentný," dôvodí Žitňanská. Znalosti, ktoré deti doma získajú, by mala podľa predloženej novely preveriť škola, kde je žiak zapísaný, dvakrát do roka.
Súčasný zákon týkajúci sa domáceho vzdelávania považuje za prísny aj poslanec z SDKÚ-DS Miroslav Beblavý a myslí si, že ho treba uvoľniť.
"Jedna z vecí, ktoré si treba zanalyzovať, je, či je maturitné vzdelanie dostačujúce, či vyžadovať vysokoškolské. Ešte na to nemám názor," reagoval Beblavý s tým, že musí preskúmať situáciu a doterajšie skúsenosti v iných krajinách.
Návrh kritizuje SaS aj Smer
Poslanec zo SaS Martin Poliačik si chce od kolegov, ktorí zákon predkladajú, vypočuť argumenty, prečo plánujú znížiť kvalifikáciu rodičov.
"Úroveň niektorých slovenských maturantov je tak mizerná, že si nie som úplne istý, či je to dobrý nápad. Ale ak tam budú ešte nejaké iné opatrenia, ktoré to vyrovnajú, tak v zásade s tým nemám problém súhlasiť," povedal Poliačik pre TASR.
Proti návrhu ostro vystúpili opoziční poslanci. Predseda školského výboru Dušan Čaplovič (Smer) tvrdí, že Žitňanská a Procházka tento návrh predkladajú bez akýchkoľvek odborných analýz a ich dôvody zväčša plávajú na vode.
"Dnes máme na Slovensku problémy s domácim vzdelávaním aj na prvom stupni základných škôl a bez experimentu chceme tento systém vzdelávania zaviesť aj na druhý stupeň," podčiarkol Čaplovič.
Upozornil, že za takýmito návrhmi sú združenia intelektuálne veľmi vyspelých rodičov, ktorých spôsob myslenia v niektorých prípadoch hraničí so sektárstvom. Na riziká domáceho vzdelávania bez pedagogickej kvalifikácie podľa neho upozorňujú aj Česi.
Kvalifikovaní pedagógovia
Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) si myslí, že deti majú nárok na to, aby ich učili kvalifikovaní pedagógovia, nie nejakí amatéri.
"Nie všetky deti by potom mali rovnakú šancu na vzdelávanie. Niektorí by mali kvalifikovaných pedagógov, niektorí nekvalifikovaných doma," vyhlásil Mikolaj. Ak by návrh prešiel, jednoznačne by sa tým podľa exministra uškodilo deťom.
Údaj, koľko detí momentálne na Slovensku vzdelávajú v domácnosti ich rodičia, nemá k dispozícii ani ministerstvo školstva. Školy, kde to rodičia pri zápise svojich detí nahlasujú, to oznamujú len svojim zriaďovateľom. K samotnému návrhu sa rezort zatiaľ vyjadrovať nechcel.
"K predmetnému návrhu sa vyjadríme, až keď sa oboznámime s jeho kompletným znením," povedala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková.
Poslanci NR SR by novelu mali prerokovať na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne 29. novembra.