BRATISLAVA. Obce by mohli od marca 2012 získať viac možností, ako sa rozdeliť. Umožniť im to chcú poslanci KDH Radoslav Procházka a Jana Žitňanská, ktorí do parlamentu predložili návrh novely zákona o obecnom zriadení.
Podľa súčasného znenia právnej normy sa obec môže rozdeliť, ak nové obce budú mať najmenej 3000 obyvateľov a tvoria súvislý celok. Táto podmienka sa poslancom KDH však zdá príliš reštriktívna. Procházka a Žitňanská preto navrhujú, aby sa obec mohla rozdeliť aj v prípade, ak orgány obce porušujú pri jej správe finančnú disciplínu, čím zároveň dochádza k nepriaznivému vplyvu na uspokojovanie životných potrieb obyvateľov.
Návrh reaguje na dianie v niektorých obciach, v ktorých nastali nezhody medzi obyvateľmi v častiach obcí navzájom územne nesúvisiacich, ako aj na nespokojnosť s činnosťou orgánov obce vo veciach nesprávneho a nespravodlivého nakladania s finančnými prostriedkami a majetkom obce.
"Najtypickejším príkladom časti obce, ktorej obyvateľom by to mohlo priamo pomôcť, je časť obce Žehra. Zároveň vieme o viacerých ďalších obciach na Spiši a v Šariši, ktoré by takúto pomoc mohli v krátkom čase potrebovať tiež," vysvetlil pre TASR Procházka.
Odčleniť časť od pôvodnej obce má byť možné na základe petície skupiny oprávnených voličov dotknutej časti, ktorá sa chce osamostatniť, a následného miestneho referenda, ktoré sa vykoná len v dotknutej časti obce.
Procházka a Žitňanská mysleli aj na situáciu, ak obecné zastupiteľstvo odmietne referendum o odčlenení vyhlásiť, hoci tak podľa zákona má urobiť. V tom prípade novela zveruje príslušnému obvodnému úradu kompetenciu namiesto obce na návrh oprávnených osôb a na náklady obce vykonať miestne referendum.