SME

SNS počas dňa otvorených dverí zbierala podpisy pod petíciu

Parlament bol dnes otvorený pre verejnosť. Strana SNS to využila na zbieranie podpisov pod petíciu, v ktorej požaduje vypísanie referenda s otázkou, či občania chcú ustanovenie slovenského jazyka ako výlučného úradného jazyka.

BRATISLAVA. Vymožiteľnosť práva je na Slovensku stále žalostná, a to aj 22 rokov po Nežnej revolúcii. Konštatoval to dnes predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár, ktorého sa návštevníci počas dňa otvorených dverí (DOD) v parlamente pýtali aj na to, kedy na Slovensku bude odsúdený prvý politik.

"Toho kontaktu politikov s občanmi nikdy nie je dosť. Kiežby takýchto neformálnych rozhovorov a stretnutí s občanmi bolo čo najviac, nielen 17. novembra," povedal na margo DOD. Z návštevníkov, ktorí zavítali do poslaneckého klubu liberálov, sa podľa neho len jedna osoba pýtala na rozpad vlády a postoj strany k takzvanému eurovalu. "To je téma, ktorá asi nikdy nebude mať jednoznačnú odpoveď," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fico vítal návštevníkov

Predseda opozičného Smeru Robert Fico vítal návštevníkov Národnej rady SR vo svojej kancelárii podpredsedu parlamentu. Podľa jeho vlastných slov sa v tento deň nestretol s kritikou ľudí smerom k sociálnym demokratom. Naopak, najčastejšie s ním hovorili o neistote ďalšieho smerovania Slovenska.

Expremiér aj počas dnešného sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu opäť zdôraznil, že udalosti novembra 1989 nemožno vnímať čiernobielo. "Boli aj dobré aj zlé veci pred rokom 1989. Tie dobré treba prevziať. Je to najmä sociálna starostlivosť a sociálna spravodlivosť, ktorá bola určite väčšia do roku 1989," povedal.

Štyri mesiace pred voľbami do parlamentu prišli aj viacerí súčasní ministri. SDKÚ-DS zastupovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, šéf rezortu financií Ivan Mikloš a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Posledný z nich priznal, že mu vlastne miesto v parlamente príliš nechýba. "Ja radšej tvorím a organizujem, ako vediem vzrušujúce parlamentné diskusie," uviedol s dôvetkom, že do NR SR prišiel pripravený aj na prípadnú kritiku.

SkryťVypnúť reklamu

SNS zbierala podpisy

Opozičná SNS využila dnešný deň na to, aby na pôde parlamentu zbierala podpisy pre svoju petíciu. V nej požaduje vypísanie referenda s otázkou, či občania chcú ustanovenie slovenského jazyka ako výlučného úradného jazyka. Pod takúto požiadavku sa už od apríla vyzbieralo približne 280.000 podpisov, potrebných je pritom aspoň 350.000.

Podľa podpredsedu národniarov Rafaela Rafaja stranu by určite potešilo, ak by sa takéto referendum mohlo spojiť s marcovými voľbami. "Dúfame, že sa nám to podarí, keď nie, nič sa nedeje, život nekončí, Slováci tu žijú ďalej a možno čím viac bude podpisov potom, pre budúci parlament, tým lepšie," povedal.

Vo svojej kancelárii návštevníkov vítal aj predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa neho DOD by ani nemusel byť, keďže sám ochotne privíta návštevníkov NR SR aj počas iných dní. Pred rokom sa ho návštevníci najčastejšie pýtali, či vládna koalícia vydrží spolu celé štvorročné obdobie. "Už sa na to nepýtajú, samozrejme, ale teraz sa pýtajú, ako to bude, čo bude ďalej, či vznikne stabilná vláda. To znamená, že každý vníma to, čo sa stalo, ako znak nestability a ešte raz to nechcú," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Plný parlament

Sprístupnenie parlamentu verejnosti už od rána využili stovky ľudí. V parlamentných chodbách mohli stretnúť predstaviteľov mládežníckeho parlamentu, predsedníčku strany Národ a spravodlivosť Annu Belousovovú i informačný stolík, na ktorom sa ponúkal silvestrovský pobyt v Častej Papierničke.

Napriek tomu, že predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) v stredu (16.11.) kritizoval strany za využívanie novembrovej tematiky v predvolebnej kampani, kresťanskí demokrati dnes ponúkali aj kartičky s fotografiou Nežnej revolúcie a podpismi niektorých predstaviteľov KDH. Medzi návštevníkmi sa objavili aj niektorí odporcovia parlamentných strán, medzi nimi aj predstavitelia krajne pravicovej Ľudovej strany Naše Slovensko na čele s Mariánom Kotlebom.

Strana SMER - sociálna demokracia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu