Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 26.7., 27.7. a 28.7. 2002

Kovács: USA ocenili obnovenie visegrádskej spolupráce Budapešť 26. júla (TASR) - Spojené štáty americké prijali s veľkým upokojením, že sa podarilo ...

Kovács: USA ocenili obnovenie visegrádskej spolupráce Budapešť 26. júla (TASR) - Spojené štáty americké prijali s veľkým upokojením, že sa podarilo obnoviť spoluprácu visegrádskych krajín prakticky za niekoľko týždňov. USA ocenilo aj skutočnosť, že medzi Maďarskom a jeho susednými krajinami prebiehajú rokovania vo veci vyriešenia krajanského zákona. Vyhlásil to dnes v maďarskej verejnoprávnej televízii na margo tohtotýždňovej návštevy v USA maďarský minister zahraničných vecí László Kovács.

Šéf diplomacie uviedol, že dôležitosť Strednej Európy spočíva z pohľadu USA v tom, či je v tomto priestore stabilita, alebo napätie medzi krajinami.

V rozhovoroch s ministrom zahraničných vecí USA Colinom Powellom a poradkyňou pre národnú bezpečnosť Condoleezzou Riceovou Kovács zdôraznil, že problémy okolo krajanského zákona chce Maďarsko vyriešiť tak, aby pôvodné zámery Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách zostali zachované, aby záujmy Maďarska a Maďarov v zahraničí boli naplnené, aby riešenie bolo v súlade s európskymi očakávaniami, a aby bol zákon prijateľný aj pre vlády susedných krajín, lebo ide o občanov týchto krajín a proti ich vôli tento zákon nie je možné aplikovať.

Predstavitelia USA túto záležitosť považujú za veľmi korektnú, povedal minister, ktorý svojim partnerom načrtol aj zmenu maďarskej zahraničnej politiky. Priority sa podľa Kovácsa nemenia. Sú to euroatlantická integrácia, dobré susedské vzťahy s posilnením stability tohto priestoru a podpora krajanov. Zmena spočíva v harmonizácii týchto priorít a v ich rovnováhe, konštatoval Kovács. Ministri vnútra V4, Rakúska a Slovinska sa zišli na Fóre Salzburg 2002 Viedeň 26. júla (TASR) - V rakúskom Salzburgu sa na pozvanie rakúskeho ministra vnútra Ernsta Strassera stretli už po tretí raz šéfovia rezortov vnútra Poľska, Maďarska, Slovinska, Česka a Slovenska. SR na tohtoročnom Fóre Salzburg 2002, ktoré sa začalo vo štvrtok, zastupuje minister vnútra Ivan Šimko.

Fórum sa tento rok uskutočňuje pod neoficiálnym mottom "Dnešní susedia a budúci partneri" a jeho pracovná časť sa začína až dnes. Okrem ministrov sa na ňom zúčastňuje aj európsky komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino a ďalší predstavitelia únie. V poobedňajších hodinách sa uskutoční spoločná tlačová konferencia ministrov, ktorí dnes zároveň prijmú Salzburskú deklaráciu.

Témami podujatia sú otázky rozšírenia EÚ, bezpečnosť jej vonkajších hraníc a jej Konvent. Rozšírenie EÚ je z politického a bezpečnostného pohľadu dôležitým krokom, preto aj ja jednoznačne podporujem časový harmonogram integrácie nových štátov," vyhlásil na začiatku týždňa na margo podujatia rakúsky minister. Rakúsko sa stane, podľa jeho slov, rozšírením EÚ bezpečnejším štátom.

Okrem toho bude dnes Strasser rokovať so Šimkom a ďalšími ministrami vnútra o presadení záverov summitu EÚ v španielskej Seville, najmä v otázkach azylovej politiky a migrácie. Pritom práve migráciu pokladá rakúsky minister vnútra za najdôležitejší bod rokovania s kandidátskymi krajinami. Tento fenomén, ako ďalej povedal, sa nedá riešiť a zvíťaziť nad ním len "policajnými metódami".

Strasser sa zároveň, podľa dnešných informácií rakúskej agentúry APA bude usilovať o spoločnú ochranu rakúsko-slovinskej hranice so slovinskými bezpečnostnými orgánmi, čo sa Rakúsku osvedčilo v podobnej spolupráci s Nemeckom, Lichtenštajnskom a Švajčiarskom a na spoločných hraniciach. MfD o V. Mečiarovi: Boxer, ktorý dokáže vstať, aj keď ho už odpočítavajú Praha 26. júla (TASR) - Milovaný a zároveň toľko nenávidený slovenský expremiér Vladimír Mečiar oslavuje životné jubileum, ktoré ho oprávňuje k tomu, aby sa rozlúčil s politikou a venoval sa svojim štyrom vnúčatám. Podľa dnešnej Mladej fronty Dnes (MfD) však všetko nasvedčuje tomu, že sa tak nestane, pretože trojnásobný premiér sa chce vrátiť.

Denník pripomína, že podľa predvolebných preferencií by sa mohol vrátiť ako víťaz volieb. Premiérske kreslo ho ale zrejme minie, pretože je neprijateľný pre všetky politické sily v krajine a proti jeho účasti vo vláde protestuje aj Západ.

Podľa MfD na oslavy musí dopadnúť aj tieň pochybností, ktoré bývalého boxera teraz prenasledujú. Týkajú sa financovania nákupu a prestavby vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach, ktoré nedokázal vierohodne vysvetliť. Dobrou správou pre neho nie je ani deportácia bývalého šéfa tajnej služby a jeho blízkeho spolupracovníka Ivana Lexu na Slovensko. Mečiar sa podľa denníka zbavuje ľudí, ktorí by ho mohli eventuálne nahradiť. MfD spomína odchod Ivana Gašparoviča z HZDS, ktorý si založil vlastnú stranu.

Mečiar však podľa MfD prežil už rôzne zemetrasenia. Naopak, aj napriek výzve slovenských psychiatrov, ktorí mu v roku 1997 ponúkli svoje služby, aj napriek výroku prezidenta Václava Havla, že Mečiar trpí stihomamom, zostáva šéf hnutia pre Slovákov najdôveryhodnejším politikom.

Početná ochranka, vila Elektra a auto Audi svedčia o tom, že sa bývalý premiér vôbec nemá zle. Aj ďalšia vec je jasná - v tohtoročnej kampani Slovensko ešte čaká veľa vtipov. "Mečiar vraj najradšej rozpráva tie, v ktorých figuruje práve on," uzatvára MfD. Bezpečnosť ako kľúčová téma rozšírenia Európskej únie Viedeň 26. júla (TASR) - Salzburskú deklaráciu podpísali dnes ministri vnútra Rakúska, Slovenska, Poľska, Slovinska, Česka a Maďarska, zúčastňujúci sa na Fóre Salzburg 2002. SR na rokovaniach, ktoré sa začali vo štvrtok, zastupuje minister vnútra Ivan Šimko.

Prijatý dokument sa zaoberá opatreniami na vytvorenie integrovaného pohraničného manažmentu. Základom pre neho sú závery Rady ministrov spravodlivosti a vnútra v Luxemburgu, ako aj Rady EÚ v Seville. Vyhlásenie znamená, že Rakúsko posilňuje spoluprácu na poli bezpečnosti s okolitými krajinami kandidujúcimi do Európskej únie.

Konkrétne sú plánované nasledujúce opatrenia: periodická výmena údajov o azylantoch a migrantoch, štvrťročné vyhodnocovanie týchto dát, vytvorenie národných kontaktných úradov pre otázku ochrany hraníc, sieť špecializovaných miest pre odhaľovanie falšovaných dokumentov, vzájomné hospitácie, spoločná analýza rizík, vypracovanie jednotného kľúčového študijného plánu pre výcvik a budovanie zariadení ďalšieho vzdelávania na expertnej úrovni.

Bezpečnosť je zásadnou témou rozšírenia Európskej únie, vyhlásil hostiteľský rakúsky minister vnútra Ernst Strasser. Dobrí susedia by sa mali stať dobrými partnermi v rozšírenom spoločenstve, ozrejmil dôvody svojej iniciatívy zvolávať Fórum Salzburg.

Témami podujatia sú otázky rozšírenia EÚ, bezpečnosť jej vonkajších hraníc a jej Konvent. Rozšírenie EÚ je z politického a bezpečnostného pohľadu dôležitým krokom, preto aj ja jednoznačne podporujem časový harmonogram integrácie nových štátov," vyhlásil na začiatku týždňa na margo podujatia rakúsky minister. Rakúsko sa stane, podľa jeho slov, rozšírením EÚ bezpečnejším štátom.

Fórum sa tento rok uskutočňuje pod neoficiálnym mottom "Dnešní susedia a budúci partneri". Okrem ministrov sa na ňom zúčastňuje aj európsky komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino a ďalší predstavitelia únie. O preukaz zahraničného Slováka požiadalo doteraz iba sto maďarských Slovákov Budapešť 26. júla (TASR) - O slovenský krajanský preukaz požiadalo doteraz asi iba sto z vyše stotisícovej komunity Slovákov žijúcich v Maďarsku. Problémom je okrem iného aj zložité administratívne vybavovanie dokumentov, povedal dnes pre TASR predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik.

Samotný formulár žiadosti je zložitý, komplikované je aj predkladanie požadovaných dokladov, konštatoval Fuzik, ktorý zatiaľ tiež nevlastní preukaz zahraničného Slováka.

O výhody zahraničných Slovákov sa uchádzajú podľa predsedu najmä starší ľudia využívajúci dopravné zľavy na území materskej krajiny, ktorí cestujú k príbuzným alebo hľadajú svoje korene, a mladí ľudia študujúci na slovenských školách.

Počet žiadateľov o slovenský krajanský preukaz doteraz dosiahol dovedna 8000 až 10.000, z toho v Juhoslávii a v Rumunsku požiadalo o preukaz vyše tisíc Slovákov, a na Ukrajine do tisíc. Fuzik to pripisuje tomu, že v Maďarsku nie je ekonomická inšpirácia, ako v prípade uvedených krajín, a ani národné povedomie nie je také silné, čo má však historické korene.

Po Trianonskej mierovej zmluve v Maďarsku pokračovali tie isté maďarizačné tendencie, ktoré boli príznačné pre Uhorsko, zdôvodnil predseda slovenskej samosprávy. Ako dodal, Československo a Maďarsko boli nepriateľské krajiny, do Maďarska neprichádzala žiadna pomoc, kým Slováci v Rumunsku a v Juhoslávii dostali kňazov a učiteľov, a prichádzala aj finančná pomoc. Do Maďarska celé desaťročia neprichádzala žiadna pomoc, poznamenal Fuzik. SR uzatvorí regionálnu politiku, na podporu regiónov dostane do 1,8 miliardy eúr Brusel 26. júla (TASR) - Slovensko uzatvorí na budúci pondelok na rokovaniach s EÚ kapitolu regionálna politika. Potvrdila to dnes v Bruseli pracovná skupina pre rozšírenie pri Rade EÚ, v pondelok uzavretie kapitoly ešte formálne schvália veľvyslanci členských krajín.

SR si tak vylepší bilanciu na 27 uzavretých z celkového počtu 30 kapitol, do ktorých je pre potreby rokovaní rozdelená legislatíva EÚ. Bratislava sa však v pondelok nedozvie, koľko peňazí dostane po vstupe do EÚ zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu, ktoré sú určené na podporu zaostávajúcich regiónov. Podľa neoficiálnych prepočtov by to však za prvé tri roky po vstupe malo byť takmer 1,8 miliardy eúr.

Spoločné stanovisko EÚ ku kapitole obsahuje iba indikatívne percentuálne vyjadrenia, na akú časť celkovej pomoci poskytnutej pre desať nových členov z toho-ktorého fondu bude mať Slovensko nárok. Celkovo EK navrhla na roky 2004-06 pre 10 krajín sumu 25,56 miliárd eúr vo forme záväzkov, z čoho tretina by mala ísť na kohézny fond.

Zo štrukturálnych fondov má SR v rámci cieľa jeden, teda pre regióny s HDP na obyvateľa pod 75 percent priemeru únie, dostať 6,5 percenta celkovej sumy. Podľa neoficiálnych prepočtov by to mohlo byť 1,056 miliardy eúr. Na túto podporu budú mať nárok všetky regióny s výnimkou Bratislavského kraja, ktorý už dnes dosahuje 99 percent priemerného HDP na obyvateľa v únii.

Bratislava však získa nárok na podporu podľa cieľa dva, teda na priemyselnú reštrukturalizáciu o oživenie. EÚ tu ponúka 25 percent celkovej sumy vyčlenenej na tento cieľ, čo by mohlo byť 33 miliónov eúr.

V rámci cieľa tri (zlepšenie ťažkej sociálnej situácie) má Bratislava získať 33,5 percenta všetkých peňazí určených na tento cieľ, neoficiálne asi 40 miliónov eúr.

Okrem toho v rámci ďalších programov regionálnej podpory (INTERREG, EQUAL) by SR mala získať ďalších asi 61 miliónov eúr.

Slovensko bude mať nárok tiež na pomoc v rámci tzv. kohézneho fondu (fondu súdržnosti), kam bude smerovať tretina celkovej sumy určenej pre nových členov na podporu, teda asi 8,52 miliárd eúr.

Nárok naň majú všetky štáty, ktorých HDP na obyvateľa nepresahuje 90 percent priemeru EÚ. Tieto peniaze sú určené na projekty v oblasti dopravy a životného prostredia, podobne ako pri predvstupovom programe ISPA, ostatok na štrukturálne fondy a ďalšie regionálne programy.

Zo stanoviska EÚ vyplýva, že Slovensko získa 5,5 až 7,8 percenta z navrhovanej čiastky pre kohézny fond. Hrubým odhadom možno očakávať, že by to pre SR mohlo byť okolo sedem percent, teda asi 600 miliónov eúr.

Celkovo možno teda spočítať, že by Slovensko mohlo za prvé tri roky po vstupe (2004-06) dostať asi 1,79 miliardy eúr. Ide však len o neoficiálny prepočet na základe návrhov EK uskutočnený zjednodušenou metodikou, ktorý TASR získala od dôveryhodného odborného zdroja. Podľa iného výpočtu by na štrukturálnych fondoch mohla SR získať okolo jednej miliardy, na kohéznom fonde asi 800 miliónov eúr.

Rozhodujúca pre získanie týchto peňazí po vstupe však bude pripravenosť Slovenska ponúknuté peniaze skutočne vyčerpať. K tomu budú nevyhnutné dobré projekty, dostatok rozpočtových prostriedkov na ich spolufinancovanie a funkčné platobné a riadiace agentúry.

O konečných sumách budú členské krajiny s kandidátmi rokovať až na konci roka na úplný záver prístupových rokovaní. EÚ v spoločnom stanovisku pripomína, že celkový objem regionálnej podpory nebude môcť prekročiť hodnotu štyroch percent národného HDP. Šimko sa vyslovil za zníženie rizika zneužitia azylovej legislatívy Salzburg 26. júla (TASR) - Prebiehajúce rokovanie ministrov vnútra Rakúska, Slovenska, Poľska, Slovinska, Česka a Maďarska v rámci Fóra Salzburg 2002 je podľa ministra vnútra Ivana Šimka zamerané na ochranu štátnych hraníc. Účastníci fóra hovorili dnes aj o širokom spektre problémov spojených s rozširovaním Európskej únie a o Konvente o budúcnosti EÚ.

Po teroristických útokoch na Spojené štáty považuje Šimko za vážny problém zneužívanie azylových zákonov na ukrývanie ľudí, ktorí sú hľadaní. Aj preto vystúpil s iniciatívou znížiť riziko zneužívania azylových úprav vyplývajúcich z medzinárodných dohovorov. Ako Šimko upresnil pre TASR, jeho iniciatívu podporil aj český kolega Stanislav Gross.

Salzburská deklarácia, ktorú podpísali ministri vnútra Rakúska, Slovenska, Poľska, Slovinska, Česka a Maďarska, sa zaoberá opatreniami na vytvorenie integrovaného pohraničného manažmentu. Základom pre neho sú závery Rady ministrov spravodlivosti a vnútra v Luxemburgu, ako aj Rady EÚ v Seville. Vyhlásenie znamená, že Rakúsko posilňuje spoluprácu na poli bezpečnosti s okolitými krajinami kandidujúcimi do Európskej únie.

Konkrétne sú plánované nasledujúce opatrenia: periodická výmena údajov o azylantoch a migrantoch, štvrťročné vyhodnocovanie týchto dát, vytvorenie národných kontaktných úradov pre otázku ochrany hraníc, sieť špecializovaných miest pre odhaľovanie falšovaných dokumentov, vzájomné hospitácie, spoločná analýza rizík, vypracovanie jednotného kľúčového študijného plánu pre výcvik a budovanie zariadení ďalšieho vzdelávania na expertnej úrovni. Slovenské leto v USA Washington 26. júla (TASR) - Desiatky slovenských festivalov dopĺňajú mozaiku kultúrnych a spoločenských podujatí organizovaných v letných mesiacoch rôznymi menšinami žijúcimi v Spojených štátoch. Niektoré slovenské "pikniky" sa tradujú už od začiatku minulého storočia a boli príležitosťou posilniť slovenského ducha "za veľkou mlákou".

Najväčšie slovenské festivaly sa konajú v Pennsylvánii, New Jersey, Ohiu, Kalifornii a na Floride. Niekoľko tisíc návštevníkov sa každoročne zúčastňuje v Greenville v Pennsylvánii na Festivale Štefana Baniča, vynálezcu padáka. Tohtoročný festival sa skončí v nedeľu a jeho súčasťou sú majstrovstvá štátu v zoskoku padákom. Na minuloročných slávnostiach bol aj donedávna guvernér Pennsylvánie Tom Ridge, ktorého prezident George W. Bush poveril riadením sekcie pre národnú bezpečnosť. Na tohtoročnom festivale sa zúčastňuje niekoľko senátorov tamojšieho zákonodarného zboru.

Letné festivaly sú príležitosťou, aby sa predstavili slovensko-americké súbory a divadelné spolky. Za krajanmi prichádzajú aj súbory zo starej vlasti. V Holmdele v štáte New Jersey avizujú účinkovanie tanečného súboru Šumičan spod Kráľovej Hole, speváckeho dua sestier Gajdošových z Michaloviec. Na mnohých letných piknikoch slovensko-amerických komunít vyhrávajú tanečno-spevácke telesá. Súbory Limbora z New Yorku, Pittsburskí Slováci, Tatry z Milwaukee, Veselica z Chicaga, Šarišan z Detroitu, detský súbor Rozmarín z Winsoru majú letný kalendár zaplnený desiatkami vystúpení. V Ostrihome otvorili výstavu fotografií Mosty na Dunaji Ostrihom 26. júla (TASR) - Výstavu fotografií Mosty na Dunaji otvorili dnes v maďarskom Ostrihome. Objektívy slovenských a maďarských fotografov zobrazujú väčšinou zrekonštruovaný Most Márie Valérie.

Autormi fotografií sú László Gyügyi, István Hagymás, Melinda Kovácsová, Štefan Könözsy, László Németh a Gábor Ruda. Výstava je úvodným podujatím série umeleckých programov, ktoré organizuje s podporou Európskej únie Kultúrne združenie kruhu priateľov murskej oblasti. Výstava v Ostrihome potrvá do 12. augusta, potom predstavia expozíciu na Slovensku, neskôr aj v Rakúsku.

Združenie so sídlom v Pilisvörösvári spája Maďarov z murskej oblasti a maďarské spoločenstvá za hranicami. Zaoberá sa aj národnostnou kultúrou a kultúrou etnických menšín v Maďarsku. Vzniklo v roku 1997, má vyše sto členov, medzi ktorými sú spisovatelia, pedagógovia i jazykovedci. Podľa Financial Times plánuje Brusel zaviesť voči kanditátom pokuty Viedeň 27. júla (TASR) - Britský denník Financial Times priniesol s odvolaním sa na kruhy Európskej únie (EÚ) správu, že Brusel plánuje zaviesť pokuty voči tým kandidátskym krajinám, ktoré nebudú mať po ukončení predvstupových rokovaní prevzaté legislatívy EÚ, tzv. acquis communautaire. Európska komisia však v piatok správu Financial Times vyvrátila ako nepravdivú, píše dnes rakúsky denník Die Presse.

Ako uviedol hovorca komisára EÚ pre vonkajšie vzťahy, Chrisa Pattena, "pokuty" vo forme porušenia zmlúv platia iba pre súčasných členov únie, nie však pre kandidátske krajiny. Pre tie existuje iba dozorný systém, kontrolujúci či kandidáti presadzujú legislatívy EÚ korektne.

Ťažkosti pri presadzovaní legislatívy EÚ majú vo viacerých krajinách už niekoľko mesiacov na svedomí prudké zákulisné výmeny názorov. Viazne to predovšetkým v oblastiach úrovne životného prostredia, ochrany hraníc a bezpečnosti potravín. V EÚ panuje po nesčíselných škandáloch s potravinami až príliš vysoká nervozita na to, aby importovala ďalšie rizikové faktory. Spoločným menovateľom vo všetkých týchto problémových oblastiach by mali byť chýbajúce štruktúry v administratívnych aparátoch. Subvencie EÚ však čiastočne kandidátskym krajinám nemôžu prinášať zisky, keďže zatiaľ chýbajú tomu zodpovedajúce administratívne zariadenia.

Podľa Finacial Times zostavuje Brusel už teraz zmluvu o vstupe do EÚ až s desiatimi novými členskými krajinami. Denník v tejto súvislosti cituje nemenovaného diplomata EÚ, podľa ktorého "nemôžeme čakať s koncepciou až na poslednú chvíľu", uzatvára Die Presse. Spectator: Západ sa "vyvyšuje" nad Východom Londýn 27. júla (TASR) - V západnej Európe vládne rasizmus, tvrdí vo svojom článku pre britský týždenník Spectator Neil Clark.

"Ide o rasizmus namierený proti našim európskym susedom, presnejšie proti Východu," pokračuje Clark, podľa ktorého sa situácia ešte zhoršuje kvôli hádkam o rozšírení Európskej únie.

"Zrazu pre nás nie sú Východoeurópania, predovšetkým tí z tzv. Visegrádskej štvorky, len chudobnými príbuznými, ale stali sa z nich v našich očiach paraziti, ktorí sa snažia vysať bohatstvo Západu," píše Neil Clark, ktorý vo východnej Európe strávil ostatných desať rokov.

Ľudia zo Západu si podľa neho obyvateľov východnej Európy predstavujú ako zmes nepriateľských a lenivých komunistov a fašistov, nenávidiacich Rómov.

"Krajiny Visegrádskej štvorky sú ale v mnohých oblastiach ďaleko pred nami," domnieva sa Clark a ako príklady uvádza lepšiu úroveň vzdelanosti v týchto štátoch, lepšie spoločenské správanie Poliakov, Čechov, Slovákov a Maďarov alebo napríklad hromadnú dopravu.

Jedinou oblasťou, v ktorej štáty Visegrádu skutočne zaostávajú, je priemerná výška príjmov. Ale bohužiaľ to je kritérium, podľa ktorého sa posudzuje rozvinutosť krajiny. Všetko záleží na peniazoch a zvlášť na výške príspevkov do spoločnej pokladnice únie. Nie je prekvapením, že to je hlavné kritérium v prístupových rokovaniach.

"Ale, aby sme dosiahli skutočnú a fungujúcu Európsku úniu, západné štáty by mali začať brať na vedomie úspechy a triumfy svojich východných susedov a prestať ich považovať za podradných partnerov," uzatvára Neil Clark v Spectatore. V Maďarsku pravdepodobne pribudne 41 slovenských samosprávnych celkov Budapešť 27. júla (TASR) - V Maďarsku sa napriek krátkemu termínu podarilo zorganizovať miestnych aktivistov, ktorých iniciatívou sa môže zvýšiť počet slovenských menšinových samospráv na 116.

Ak budú všetky iniciatívy platné, tak po októbrových komunálnych voľbách bude v Maďarsku o 41 slovenských samosprávnych celkov viac ako doteraz, povedal dnes pre TASR predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik.

Podľa jeho slov boli predstavitelia všetkých 13 v Maďarsku evidovaných národnostných menšín zaskočení relatívne krátkym termínom na iniciovanie založenia samospráv. Komunálne voľby vypísal prezident Ferenc Mádl na 20. októbra, lehota na iniciovanie vzniku samospráv bola do 23. júla.

Z doterajších 75 slovenských samospráv fungovalo deväť v hlavnom meste - osem obvodných a jedna budapeštianska samospráva, a v 66 ďalších lokalitách Maďarska.

Slováci žijú v 105-110 mestách a obciach. Predseda CSS dúfal, že vznik samosprávy sa podarí iniciovať aspoň na 100 miestach. V hlavnom meste iniciovali 16 samospráv.

Vyšší počet samospráv pomôže podľa Fuzika účinnejšiu spoluprácu pri oživení zachovania slovenskej národnosti v Maďarsku. Slovenská, vyše stotisícová komunita, je po Rómoch a Nemcoch treťou najväčšou menšinou v Maďarsku. Po nej nasledujú Chorváti a Rumuni. Skončilo sa Fórum Salzburg 2002 Salzburg 27. júla (TASR) - Salzburské fórum 2002, na ktorom sa v rakúskom meste Salzburg stretli ministri vnútra šiestich krajín stredoeurópskeho regiónu, sa dnes skončilo konferenciou so zástupcami vplyvných európskych médií.

Ministri vnútra Rakúska, Slovenska, ČR, Maďarska, Poľska a Slovinska informovali prítomných o svojich predstavách rozširovania Európskej únie, povedal dnes pre TASR šéf slovenského rezortu vnútra Ivan Šimko. Diskusia sa podľa jeho slov týkala najvšeobecnejších otázok rozširovania únie, menej sa hovorilo o konkrétnych bezpečnostných otázkach.

Ivan Šimko počas piatkového rokovania hovoril o možnostiach zneužívania azylovej procedúry medzinárodne hľadanými ľuďmi a navrhol, aby sa pre otázku v súčasnosti riešenú na základe medzinárodných zmlúv - pomerne liberálnych a z obdobia ešte pred teroristickými útokmi - hľadala nová medzinárodnoprávna úprava. Navrhol upraviť niektoré azylové procedúry tak, aby bolo možné identifikovať ľudí skôr, než budú v režime voľného pohybu. Iniciatívu slovenského ministra podporili všetci rezortní partneri. Je to však otázka, ktorú treba prerokovať na vyšších medzinárodných fórach, lebo vyžaduje zmenu medzinárodných konvencií, dodal Šimko. V diskusii sa podľa jeho slov hovorilo aj o dôvere obyvateľstva v tento proces v kandidátskych krajinách i v členských štátoch únie. Slovensko sa v rokovaniach s EÚ posunie na 27 uzavretých kapitol Brusel 28. júla (TASR) - Slovensko uzatvorí v pondelok na rokovaniach s Európskou úniou dôležitú kapitolu regionálna politika a vylepší si tak bilanciu uzavretých kapitol na 27 z celkového počtu 30, do ktorých je rozdelená európska legislatíva.

Kapitola regionálna politika patrí medzi najdôležitejšie, pretože práve ona stanovuje pravidlá, podľa ktorých získa Slovensko po vstupe do únie štedrú finančnú podporu pre zaostávajúce regióny.

Konkrétnu sumu sa však SR zatiaľ nedozvie, bude sa o nej rozhodovať až na záver prístupových rokovaní na konci tohto roka. Podľa neoficiálnych výpočtov by však len za prvé tri roky členstva v únii malo Slovensko dostať asi 1,8 miliardy eúr, teda vyše 80 miliárd korún.

V Európskej únii existujú na podporu menej vyspelých regiónov štrukturálne fondy a fond súdržnosti. V rámci tzv. prvého cieľa štrukturálnych fondov majú nárok na pomoc všetky regióny, v ktorých hrubý domáci produkt na obyvateľa nedosahuje 75 percent priemeru únie.

Na Slovensku to bude celé územie okrem Bratislavy. Tá však dostane pomoc v rámci cieľov dva a tri, určených na priemyselnú reštrukturalizáciu, oživenie či zlepšenie ťažkej sociálnej situácie.

Slovensko bude mať nárok tiež na pomoc v rámci tzv. fondu súdržnosti. Pomoc z neho patrí všetkým krajinám, ktorých HDP na obyvateľa nepresahuje 90 precent priemeru EÚ. Tieto peniaze sú určené najmä na veľké projekty v oblasti dopravy a životného prostredia.

Peniaze z EÚ však na Slovensko nebudú prúdiť automaticky. Rozhodujúca pre ich získanie bude pripravenosť krajiny skutočne ich čerpať. K tomu budú nevyhnutné dobré projekty, dostatok rozpočtových prostriedkov na spolufinancovanie a účinné riadiace a platobné orgány.

Slovensku po uzavretí regionálnej politiky ostanú na rokovacom stole už len tri kapitoly. O dvoch finančne citlivých (poľnohospodárstvo, rozpočet) sa bude rokovať až v závere roka, hospodársku súťaž by SR chcela uzavrieť do konca septembra, musí však vyriešiť otázku daňových prázdnin pre veľkých investorov.

Regionálnu politiku uzavrú v pondelok a utorok na prvom kole rokovaní počas dánskeho predsedníctva aj Maďarsko a Malta, EÚ to ponúkla aj Slovinsku, ktorému sa však nepáči, že ho únia chce považovať za jeden región.

Maďarsko uzavrie tiež kapitolu kultúra a audiovizuálna politika. Estónsko ukončí rokovania o energetike a Poľsko o citlivej kapitole spravodlivosť a vnútro. Po jednej kapitole by mali zavrieť aj Bulharsko s Rumunskom (colná únia, resp. priemyselná politika). O novú Cenu slobody tlače sa budú môcť uchádzať aj novinári zo Slovenska Paríž 28. júla (TASR) - Medzinárodná novinárska organizácia so sídlom v Paríži Reportéri bez hraníc vypísala nové ocenenie pre novinárky a novinárov z krajín uchádzajúcich sa o členstvo v Európskej únii, vrátane Slovenska.

Cenu Slobody tlače dotovanú sumou 15.000 eúr budú udeľovať v dvoch kategóriách - za celoživotné dielo a pre žurnalistov do 35 rokov, a to za príspevky na tému sloboda tlače a ľudské práva.

Porota, ktorej členom bude medziiným aj splnomocnenec Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Freimut Duwe, musí mať do 15. septembra k dispozícii príslušné texty v pôvodnom jazyku s autorizovaným prekladom do angličtiny. Slávnostné odovzdanie ocenení je naplánované na 10. novembra.

Informácie, sloboda tlače, rôznorodosť názorov nie sú žiadnou samozrejmosťou, ale základným právom získaným po dlhom a drahom boji, konštatuje sa v zdôvodnení ocenenia adresovanom predstaviteľom médií z ČR, Maďarska, Poľska, a SR, ako aj Bulharska, Cypru, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty, Rumunska a Slovinska.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 267
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 875
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 909
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 529
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 914
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 909
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 758
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 557
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 555
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 524

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci. Ak sa nedostanú na rad, tak musia krajinu opustiť.

Domov

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru. Krajský predseda Tibor Glenda zas hovorí o nátlaku na členov klubu.

Domov

V niektorých okresoch platí výstraha pred vetrom a dažďom

Meteorológovia varujú aj pred silným vetrom v Tatrách.

Domov

Do vedy o 32 miliónov eur menej? Nie je to iba Plavčanovo maslo, vyviňujú sa v SNS

Slovensko môže prísť o približne 32 miliónov eur z eurofondov na vedu. Výzvy sú po kauze exministra školstva Petra Plavčana zablokované.