BRATISLAVA. Pred rokom patrili voliči SDKÚ k najskalnejším vo vzťahu k svojej strane. Ešte aj pol roka po voľbách podľa prieskumov platilo to, čo celé roky, a so stranou boli pevne previazaní.
Po roku má SDKÚ druhých najmenej verných voličov.
Znechutení voliči
Pád vlády pravicových voličov znechutil. Podrobné výsledky prieskumu agentúry Focus ukázali, že rozpad pravicovej koalície najmenej zasiahol priaznivcov KDH.
Prieskum
Bývalá koalícia podľa Focusu
SDKÚ oproti októbru stratila jedno percento a má 11,3 %,
KDH je stabilne pod 10 %,
SaS prišla o necelé percento a má 7,5 %,
MostHíd sa drží na 7 %.
Čo by malo znepokojiť volebný štáb najsilnejšej pravicovej strany SDKÚ?
Vlani v októbri takmer 85 percent ich voličov tvrdilo, že vo voľbách by jej dali hlas opäť. Po páde vlády, pri ktorom bol najviac na očiach konflikt medzi SDKÚ a SaS, by už voľbu zopakovalo len 54 percent.
Kým v októbri minulého roka len necelých desať percent z voličov SDKÚ prešlo k nevoličom alebo nerozhodnutým, dnes je to až tridsať percent.
Deje sa to v situácii, keď najpopulárnejšia osobnosť strany Iveta Radičová oznámila, že končí s politikou a po marcových voľbách aj s členstvom v strane.
Išli k nerozhodnutým
Len malý počet z niekdajších hlasov pre túto stranu prešiel ku konkurencii. Za rok si SDKÚ celkovo pohoršila z 18 na 11 percent. Vo voľbách dostala nad 15 percent.
„Určitá váhavosť pravicového voliča tu nie je prvýkrát. Povalenie vlády SaS to mohlo znásobiť,“ myslí si poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Hovorí, že znechutených voličov im neprilákajú „nové triky z rukáva“, ale dobrý program.
Časť voličov z júna 2010 stratila aj SaS. Každý štvrtý teraz tvrdí, že nie je rozhodnutý, komu dá hlas. Za posledný rok si SaS pohoršila len nepatrne, takže jej zjavne pribudli voliči – najmä z balíka nerozhodnutých.
„Ani v prípade SDKÚ, ani v prípade SaS však ich voliči neprešli k iným stranám,“ hovorí sociológ Focusu Martin Slosiarik. Obe strany majú potenciál osloviť bývalých voličov.
Most stratil aj získal
Zvýšil sa aj počet tých, čo pred rokom volili Most-Híd a teraz prešli k nerozhodnutým. Kým v októbri 2010 ich nebolo ani päť percent, teraz ich bolo vyše 17 percent. Strana však podľa prieskumu naberala ďalších voličov od SMK.
Voliči KDH patria k najstabilnejším a pád vlády sa ich dotkol len málo. Viac ako 80 percent voličov z júna 2010 by za hnutie hlasovalo opäť.
Rovnako stabilní sú aj voliči Smeru. SNS si pohoršila z viac ako 80 na 60 percent.
Mostu podľa Slosiarika zrejme odišla časť voličov slovenskej národnosti, ktorí urobili „racionálnu voľbu“, keďže chceli, aby sa strana Bélu Bugára dostala do parlamentu. Istý vplyv na to by mohlo mať aj to, že Most sa už rozlúčil s OKS.
Mladých pád vlády znechutil najviac
Väčšina ľudí vo veku 18 až 24 rokov nechce voliť, alebo nevie koho.
BRATISLAVA. Prvovoliči sú po páde vlády znechutení. Kým v októbri 2010 bolo len 17 percent ľudí medzi 18 a 24 rokmi v kategórii nevoličov a rovnaké percento sa nevedelo pre stranu rozhodnúť, teraz ich výrazne pribudlo. Z podrobných výsledkov prieskumu agentúry Focus vyplýva, že voliť nemieni až 19 percent najmladších ľudí s volebným právom a 37 percent nevie, komu dať hlas. O niečo stúpol aj počet nerozhodnutých 25 až 34ročných.
„Ukázal sa istý odklon mladých od SaS,“ povedal Martin Slosiarik z Focusu. Sulíkovcom podľa neho až o polovicu klesol podiel voličov najmladšej kategórie.
Vysvetľuje si to najmä tým, že sa strane nedarí presadzovať časť svojho programu. SaS dostala vo voľbách hlasy aj vďaka plánom na dekriminalizáciu marihuany či liberálnejší prístup k homosexuálom.
„Chceme zvyšovať pevnosť rozhodnutia voličov a pochopiteľne mobilizovať,“ povedal šéf volebnej kampane Juraj Miškov.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
