BRATISLAVA. Jedna z najväčších vysokých škôl končí s výučbou externistov.
Slovenská technická univerzita v Bratislave pre nízky záujem už neprijíma prihlášky na diaľkové štúdium. Pred piatimi rokmi mali 2738 externistov, vlani len 467.
„Keďže je od budúceho akademického roka externé štúdium zákonom spoplatnené, fakulty sa rozhodli koncentrovať predovšetkým na dennú formu,“ povedal prorektor školy pre vzdelávanie František Horňák.
Všetci novoprijatí externisti musia platiť po rozhodnutí Ústavného súdu, podľa ktorého bolo v rozpore s ústavou, ak školy vybrané odbory ponúkali zadarmo.
Kvalita nie je rovnaká
Vysoké školy
Študenti
- Rok 2005
denní spolu: 114 554
externí:
verejné školy 56 309
súkromné školy 6851
- Rok 2010
denní spolu: 134 458
externí:
verejné školy 38 952
súkromné školy 23 871Zdroj: ÚIPŠ
Obmedzenia zvažuje aj Žilinská univerzita. „Diaľkové štúdium zatiaľ ponúkame. Zrušenie posúdime, ak nebude dostatočný záujem,“ vraví prorektor Milan Trunkvalter.
Už vlani neumožnili diaľkovo chodiť na elektrofakultu. „Pri externej forme sa nedala dodržať požadovaná kvalita vzdelávania.“
V Žiline majú takmer deväťtisíc denných študentov a necelých 1900 diaľkarov. Ročné školné na bakalárskom stupni sa pohybuje od 400 do 800 eur.
Minister školstva Eugen Jurzyca z SDKÚ žiadal, aby sa externé štúdium predĺžilo z piatich na sedem rokov. Od zmeny si sľuboval vyššiu kvalitu. Po páde vlády koalícia od presadenia vysokoškolskej novely upustila.
Ministerstvo tvrdí, že závisí od jednotlivých univerzít, či externistov zrušia.
Školné môžu odpustiť
Diaľkarov nebudú brať ani na Fakultu sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave.
„Nenaplnili by sa kapacity,“ priznal prorektor pre študijné veci Ján Pekár. Externistov dlhšie nemá päť z trinástich fakúlt univerzity. Z 28tisíc študentov je pätina externých.
Žiadne škrty nepripravujú na Technickej univerzite v Košiciach ani na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Na väčšinu škôl sa treba hlásiť do konca februára.

Beata
Balogová
