Agentúrne spravodajstvo sme o 19:10 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. „CH. – PREPUSTIŤ? AK SA DÁ!“ Stručný obsah lístočka, ktorý na jar 2009 dostala bratislavská sudkyňa Marta Lauková. Odkaz napísala predsedníčka Okresného súdu Bratislava I. Gabriela Buľubášová.
Sudkyňa Lauková člena medzinárodného prevádzačského gangu z väzby nepustila a odvtedy mala v práci problémy. Vrcholom bolo, keď ju preradili z trestného úseku na občianskoprávny.
Na jeseň 2009 podala trestné oznámenie za ovplyvňovanie pri rozhodovaní. V čase, keď okrem svojich práv bojovala aj s ťažkou chorobou, navrhla nová predsedníčka súdu Helena Kožíková, aby sudkyni stopli nemocenské dávky. V lete upadla Lauková do kómy a 5. septembra zomrela.
Za matku už bojuje dcéra„Za odvahu pri presadzovaní sudcovskej nezávislosti napriek politickému tlaku a osobnému šikanovaniu“ dostala sudkyňa ocenenie Biela vrana, ktoré udeľujú Aliancia Fairplay a Centrum pre práva občana Via Iuris.
Fakty
Tri roky Bielych vrán
2008
Jaroslav Pavlovič a občania Pezinka bojujúci proti skládke – na skládku sa nevyváža, od augusta 2010 sa čaká na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie.
2009
Psychiater Jozef Hašto a advokát Roman Kvasnicaz kauzy Hedvigy Malinovej-Žákovej – stále jej hrozí obžaloba za krivú výpoveď.
Sudkyňa Jana Dubovcová sa postavila Štefanovi Harabinovi – už nesúdi, stala sa poslankyňou, má ambíciu stať sa ombudsmankou.
Správa NAPANTu za boj proti chemickým postrekom – aj po rokoch zostalo zloženie postreku utajené.
2010
Lesník Ján Mičovskýupozornil na rozkrádanie Lesov SR – musel odísť a už sa k lesníkom nevrátil.
Zuzana Melicherčíková upozornila na korupciu na Právnickej fakulte UK – z univerzity odišla, pracovala vo fastfoode, polícia vyšetruje jej ohováranie.
Bardejovčan Marek Božík bojoval za mestský park – park stále nie je a Božík čelil osobným atakom a vymysleným kauzám.
Prevzala ho dcéra Zuzana, ktorá sa teraz snaží bojovať za mamu. Vyšetrovateľka Úradu boja proti korupcii už dvakrát trestné stíhanie v kauze „lístoček“ zastavila. V októbri jej postup odobril aj špeciálny prokurátor. Rozpory v konaní podľa nich nie je možné odstrániť, lebo sudkyňa zomrela.
Lauková stihla vypovedať ešte pred smrťou, ale vyšetrovateľka uverila viac predsedníčke súdu. Buľubášová tvrdila, že lístok bol jej poznámkou k sťažnosti ombudsmana. Tá však neprišla na súd na jar 2009, ale neskôr. Potvrdili to viacerí kolegovia sudkyne.
Rozpor zostal aj vo výpovedi sudkyne, ktorá bola s Laukovou v kancelárii, keď lístok dostala. Polícii tvrdila, že nič nevidela a nepočula, hoci pred vyšetrovaním podľa Zuzany Laukovej hovorila opak.
Rozpory potvrdili„Rozhodnutie vyšetrovateľky je zákonné a vecne správne,“ rozhodol prokurátor, aj keď potvrdil, že rozpory medzi výpoveďami sa nepodarilo odstrániť.
Právnička Lucia Kurilovská upozorňuje, že „štát by mal mať záujem o to, aby boli takéto skutky odhalené“.
Aj Trestný poriadok hovorí, že prokurátor zastaví trestné stíhanie, ak je „nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa trestné stíhanie vedie“.
Zuzana Lauková sa chce brániť, jedinou možnosťou je však podať podnet generálnemu prokurátorovi.
Ocenení Bielou vranou. - SME Gabriel Kuchta
O vyšetrenie prípadu nie je verejný záujemOcenená sudkyňa by podľa dcéry ZUZANY LAUKOVEJ zrejme svoj čin nepovažovala za výnimočný.
Čo by vaša mama asi povedala na ocenenie?
„Myslím si, že by povedala, že ten čin, za ktorý je ocenená, bol v tej chvíli pre ňu prirodzený, úplne esenciálny. Asi by nevidela výnimočnosť svojho kroku.“
Nie je smutné, že cenu dostáva až po smrti?
„Určite. Ale najsmutnejšie na tom je, že výnimočnosť tohto kroku vidia len niektorí a orgány, ktoré by to mohli kompetentnejšie posudzovať, sa tvária, že sa vlastne nič nestalo.“
Prečo sa tak polícia aj prokuratúra tvária?
„Neviem, ale zo všetkých strán počúvam, že nie je verejný záujem, aby sa to vyšetrilo. Dosiaľ sa to vyšetrovanie podľa mňa, i mnohých právnikov, robí lajdácky a nelogicky. Bola by som veľmi rada, ak by mi to niekto vysvetlil.“
Ešte vám ostáva dať podnet generálnemu prokurátorovi. Urobíte to?
„Určite, ale nevnímam to ako poslednú možnosť.“
Veronika Prušová
Vranou je účtovníčka aj penzistaJedna chránila obecné peniaze, druhý zachraňoval les.
BRATISLAVA. Účtovníčka Erika Lakatošová je 20 mesiacov nezamestnaná. Doplatila na to, že v malej východoslovenskej obci Ruská upozornila, že starosta László Lakatos si vyberá z obecnej kasy tisíce eur.
Dlh potvrdila aj audítorka, ale vyšetrovateľ Lakatosa neobvinil. Účtovníčka prišla o miesto. Súdi sa so starostom, ale zatiaľ sa pre jeho neprítomnosť pojednávanie len odročovalo.
Dôchodca Ivan Cehelský z Považskej Bystrice vždy bojoval za ochranu chránenej oblasti Strážskych vrchov a podával podnety aj proti výrubu lesa v oblasti, za ktorým stála firma Raven.
Cehelskému vyhorela chata, niekto mu rozbil okná na byte a aj jeho synovi zhorelo auto.
Dôchodca tvrdí, že útoky súvisia s jeho aktivitami. Napriek tomu sa o dianie vo svojom okolí naďalej zaujíma.
Veronika Prušová
Sudca Mojš si bráni meno už štyri rokyPred tromi rokmi dostal cenu ako neprávom perzekvovaný. Trest mu hrozí stále.
BRATISLAVA. Bystrický sudca Alexander Mojš v stredu opäť prišiel na disciplinárny súd. Ani po vyše štyroch rokoch jeho prípad neuzavreli.
Dnes už bývalý predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Bobor podal na Mojša dva návrhy ešte v roku 2007. Týkali sa konkurzných konaní.
Po roku disciplinárny súd jeden prípad uzavrel pre premlčanie, v druhom ho oslobodil. Odvolací súd v apríli 2009 rozhodnutie zrušil.
Prvostupňový súd teraz opäť posudzuje, či sa Mojš previnil, keď vraj neštandardne viedol konanie.
V ďalšom návrhu z roku 2009 Mojš údajne porušil právo na ochranu osobných údajov sudkyne Márie Sninskej, ktorá je trestne stíhaná pre korupciu a bola aj disciplinárne stíhaná.
Mojš sa cez infožiadosť pýtal na podrobnosti prípadu. Informácie, ktoré dostal, vraj poskytol účastníčke konania, ktorá ich využila v námietke proti Sninskej. V návrhu sa spomína jediná veta, ktorá osobný údaj neobsahuje.
Nové vedenie súdu napriek tomu na návrhoch Bobora trvá. Nepovažuje už však Mojšovo previnenie za závažné, a tak mu nehrozí vyzlečenie z talára, ako požadoval Bobor. Podpredseda súdu Jaroslav Gallo priznal, že vedenie zvažovalo, že v prípade konkurzu návrh stiahne. Nakoniec však chcú, aby „raz a navždy bolo ujasnené, či konanie sudcu bolo, alebo nebolo v súlade so zákonom“. Po pojednávaní nevylúčil, že druhý návrh k infožiadosti stiahnu.
Stíhaný sudca postup novému vedeniu nevyčíta. Hovorí, že vlečúci sa proces ho zmenil. „Oveľa viac si vážim svoju prácu. Povolanie sudcu je vážnejšie, ako si uvedomujeme. Nie je o jalových veciach, má hlbší rozsah.“
Veronika Prušová

Beata
Balogová
