SME

Odkiaľ majú židia svoju hviezdu

Kresťania majú kríž, moslimovia polmesiac. K židom sa zvykne priraďovať Dávidova hviezda, ktorá vlastne hviezdou nie je, dokonca ani všetci židia ju za symbol svojej viery nepovažujú.

Všeobecne sa predpokladá, že židia žijú s Dávidovou hviezdou už tisícročia. Faktom však je, že súčasťou ich domácností, synagóg a dekorácií je oveľa kratšie. Často im tiež bola nanucovaná zvonka. Najtragickejším príkladom zneužitia šesťcípeho symbolu sú žlté hviezdy, ktoré na identifikáciu židov zaviedli nacisti. Hoci neišlo o ich vynález.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom Izraeli sú Dávidove hviezdy takmer všade. Sú hlavným motívom štátnej vlajky, inkorporovali ich do emblémov mnohých štátnych inštitúcií, sú na sanitkách, lebo integrovaný záchranný systém židovského štátu sa nazýva Červený Dávidov štít (obdoba Červeného kríža a Červeného polmesiaca) a ľudia ich nosia ako prívesky na retiazkach, sú na mnohých rituálnych predmetoch, ale napríklad aj na obrúsku, čo zakrýva špeciálne šábesové pečivo podobné vianočke.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelčania vás určite opravia, že magen David, ako sa tomuto symbolu hovorí po hebrejsky, nie je hviezda, ale štít. Pozostáva z dvoch trojuholníkov, ktoré sú nerozpojiteľné, čo má symbolizovať nerozdeliteľnosť židovského národa. Má tiež dvanásť strán. Toľko bolo izraelských kmeňov. V Starom zákone sa Dávidova hviezda takmer nespomína, do raného stredoveku sa používala skôr ako dekoratívny objekt.

Amulet pre šťastie

Dva prepojené trojuholníky neboli podľa izraelského znalca judaík (predmetov spájaných s judaizmom) Aryeha Schwartza v staroveku na Blízkom východe a v severnej Afrike ničím výnimočným. Slúžili ako amulet prinášajúci šťastie a ochraňujúci pred zlom. „Ak vidím nejaký židovský objekt, ktorý sa tvári ako viac ako tisíc rokov starý a sú na ňom Dávidove hviezdy, mám vždy vážne podozrenie, že ide o podvrh,“ hovorí Schwartz.

SkryťVypnúť reklamu

S používaním Dávidovej hviezdy sa začalo hlavne v strednej Európe. V stredoveku sa čoraz častejšie objavovala ako ozdobný prvok na náboženských textoch, veľkú moc jej pripisovali kabalisti, začala sa používať na náhrobných kameňoch.

Český kráľ Karol IV. tiež nariadil pražským židom, aby si tento symbol dali na svoju zástavu. Znak, ktorý pripomínal Dávidovu hviezdu, zase museli nosiť talianski židia.

benedikovic.jpg

Univerzálny symbol

Univerzálnym symbolom židovstva sa však Dávidova hviezda stala až v 17. storočí. Schwartz hovorí, že podľa niektorých historikov sa to stalo po tom, čo vo Viedni oddelili židovskú štvrť od mesta tak, že na hraničný kameň z jednej strany vyryli Dávidovu hviezdu a z druhej kríž.

So židovským osvietenstvom, ktoré začalo židov vnímať nielen ako náboženskú komunitu, ale aj národ, sa Dávidova hviezda premenila aj na sekulárny symbol židovského národa. V neskorších rokoch sa stala symbolom sionistického hnutia. Aj preto Dávidovu hviezdu odmietajú niektoré ultraortodoxné prúdy v judaizme. Iné zase, podľa Schwartza zrejme pomerne oprávnene, preto, že ide skôr o „folklórny“ prvok, ktorý patrí skôr do sféry povier a mágie.

SkryťVypnúť reklamu

Vlajka s Dávidovou hviezdou tiež viala nad prvými židovskými kolóniami v Palestíne, neskôr sa stala súčasťou zástavy židovského štátu.

Menora a mezuza

Medzi židmi sa však za symbol ich viery považujú aj iné veci. Predchodcom Dávidovej hviezdy bol sedemramenný svietnik- menora. V staroveku sa považoval za hlavný symbol judaizmu. Spomína sa aj v posvätných textoch, v knihe Exodus je návod, ako sa má zhotoviť. Menora, ktorú Rimania ukoristili židom počas pádu Jeruzalema v roku 70, je súčasťou Titovho víťazného oblúka v Ríme a má predstavovať totálne pokorenie židovského povstania.

Menora sa pritom považuje za vyjadrenie Izaiášovho proroctva: „budete svetlo medzi národmi“. Menora ako starodávny symbol judaizmu je, samozrejme, súčasťou synagóg, židovských domácností, ale aj štátnych inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Aryeh Schwartz, ktorý je nielen znalcom a zberateľom judaík, ale aj praktizujúcim židom, napriek všeobecným trendom za skutočný symbol judaizmu považuje mezuzu.

Mezuza je miniatúrna schránka s ručne napísanou modlitbou, ktorú si veriaci aj sekulárni židia pripevňujú na veraje svojich príbytkov. Aj medzi židmi je rozšírený názor, že mezuza má ochrannú funkciu. Učenci však hovoria, že mezuza má židom pripomínať Božiu prítomnosť. Tradícia tiež spomína, že rabíni, ako to už býva zvykom, sa nevedeli dohodnúť, či mezuzu na veraje pripevniť vertikálne, alebo horizontálne. Hádali sa tak dlho, až za zhodli na kompromise, že mezuza bude na verajach „sedieť“ diagonálne. Tak je to dodnes.

Jarmulka je zvyk

Keď v niektorých krajinách debatovali o zákaze náboženských symbolov v štátnych či verejných inštitúciách, spomínala sa v súvislosti so židmi okrem Dávidovej hviezdy aj jarmulka. Mužská pokrývka hlavy sa tiež považuje za symbol judaizmu a podobne ako Dávidova hviezda nemá veľkú oporu v starých textoch a považuje sa skôr za zvyk ako náboženské nariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je, že bez ohľadu na to, ako to vidia židia, svet si ich definitívne spája s Dávidovou hviezdou. V dobrom aj zlom. Antisemiti po celej planéte maľujú Dávidove hviezdy pri svojich vandalských výčinoch či pália izraelské zástavy s týmto symbolom. Sú takí, čo v Dávidovej hviezde vidia skryté posolstvá ultrasupertajných lóží.

A sú aj takí, čo nosia Dávidovu hviezdu na krku alebo majú doma menoru, hoci nie sú židmi. Je to pre nich amulet, suvenír z Izraela, dekorácia či univerzálny symbol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 837
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 532
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 084
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 191
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 486
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 301
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 258
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke vľavo hore asistent trénera Róbert Petrovický, uprostred asistent trénera Ján Pardavý a vpravo hore tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh spolu s hráčmi počas zápasu A-

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie utorok, 20. máj?


Wout van Aert vyhral pred Isaacom Del Torom 9. etapu na pretekoch Giro d'Italia 2025.

Prvý blok Gira ukončil triumf van Aerta.


Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Jediné dva tímy, ktoré Slovensko zdolalo na MS v hokeji 2025, hrali v priamom súboji o udržanie sa medzi elitou.


Stanislav Benčat
Juraj Pekarčík v drese Monctonu Wildcats.

Mladý útočník sa stal šampiónom v Kanade.


SkryťZatvoriť reklamu