BRATISLAVA. Bez pamäti a úcty k tým, ktorí si zachovali ľudskú dôstojnosť a aj pomohli prenasledovaným, nebudeme mať šancu vybudovať hrdý národ.
Povedala to predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ) počas študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.
SR si pripomenula vo štvrtok 17. novembra udalosti roku 1989 a Deň boja za slobodu a demokraciu.
Mládež zo siedmich stredných škôl a troch základných škôl z celej SR prezentovala zistenia o desiatich neznámych hrdinoch z bývalého komunistického Československa. Ide o generáciu detí a mládeže, ktorá vyrastala po roku 1989.
"Vláda SR z iniciatívy premiérky pripravila nielen zámer, ale aj kompletnú legislatívu, ktorá je po medzirezortnom pripomienkovom konaní, na vytvorenie múzea komunizmu a totalitných režimov," informovala premiérka Radičová. Zároveň ich pozvala na jeho otvorenie, hoci možno už nebude v pozícii predsedníčky vlády.
Mladí ľudia spracovali príbehy vladyku Jána Eugena Kočiša, veterána 2. svetovej vojny Eliáša Želizňáka, kapucína Tomáša Konca, roľníka Pavla Luptáka, akademického maliara Ladislava Záborského, saleziána Dona Františka Valábeka, politického väzňa Františka Granca, člena Bielej légie Alojza Lenkavského, do ZSSR deportovaného Viliama Neupauera a zakladateľa ilegálneho skautingu Zlatý orol Jána Manasa.
Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec povedal, že deti sú citlivé na utrpenie svojich starých rodičov.
"Robia niečo ako archeologickú prácu a približujú príbehy ľudí, ktorí obetovali svoj majetok, slobodu," konštatoval Srholec.
Ďalší pozvaný hosť, popredný československý hokejista a europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ) povedal, že v čase emigrácie v USA a Kanade chodil na besedy so študentmi a hovoril im o živote v komunistickom režime.
Prácu mladých ľudí ocenil aj riaditeľ Ústavu pamäti národa Ivan Petranský.
Na konferencii boli prítomní predstavitelia rezortov kultúry a obrany, Ústavu pamäti národa, europoslankyňa Anna Záborská (KDH), bývalý disident František Mikloško, členovia diplomatického zboru a ďalší.