Mikloško bol pôvodne kandidátom OKS na verejného ochrancu práv. Situácia sa podľa predsedu OKS Vladimíra Palka zmenila po páde vlády.
BRATISLAVA. V marci chce totiž zabojovať o poslanecké kreslo v NR SR na kandidátke Obyčajných ľudí a podľa Ústavy SR je funkcia člena zákonodarného zboru a ombudsmana nezlučiteľná.
Mikloško bol pôvodne kandidátom OKS na verejného ochrancu práv, čo verejnosti oznámil šéf konzervatívcov Peter Zajac v septembri. Ako dnes pre TASR uviedol predseda KDS Vladimír Palko, situácia sa následne zmenila, keď do hry prišli predčasné voľby. OKS tak o svojho nominanta prišla, no do voľby, ktorá má byť na najbližšej parlamentnej schôdzi, hľadať nového nebude.
SDKÚ-DS navrhuje do tejto funkcie svoju poslankyňu Janu Dubovcovú. Či ju OKS podporí, zatiaľ Zajac povedať nevedel. "My sme hovorili hneď, že ju nepokladáme za zlú kandidátku, ale uprednostnili sme Mikloška. Musíme sa rozhodnúť, ale nepredpokladáme, že sa postavíme proti nej," povedal TASR Zajac.
Mená kandidátov na ombudsmana môžu predkladať do 25. novembra
Mená kandidátov na funkciu ombudsmana môžu poslanci, alebo poslanecké kluby predkladať do piatku 25. novembra. Po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia pred rokovaním 26. schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorá by sa mala začať 29. novembra, to povedal predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).
"Prebehne niekoľko personálnych volieb. Za najdôležitejšie považujem voľby na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a podpredsedov, ďalej rozhodnutie o ombudsmanovi. Stanovil som termín na predloženie personálnych návrhov do piatku budúceho týždňa," povedal Hrušovský.
"Verím tomu a zatiaľ tomu nasvedčujú aj rokovania, že by parlament mohol prijať rozhodnutia," odhadol Hrušovský. K menám kandidátov sa zatiaľ vyjadrovať nechcel.
Na otázku, či post predsedu NKÚ získa opozícia Hrušovský poznamenal, že vzhľadom na blízky termín parlamentných volieb je otázne, či by voľba kvôli "istej tradícii" prenechať tento post opozícii nemala počkať. "Zatiaľ len predvídame výsledok parlamentných volieb. Ale ja som bezprostredne potom, čo bola vláde vyslovená nedôvera povedal, že parlament nemôže rezignovať na svoje ústavné práva a jedno z týchto ústavných práv je rozhodnúť, bez ohľadu na to, kto ním bude, aj budúcom predsedovi a podpredsedoch NKÚ. Za predpokladu, že získajú väčšinu potrebnú na zvolenie," povedal. "To isté platí aj o voľbe ombudsmana," zdôraznil Hrušovský.
Šéfovi NKÚ sa končí funkčné obdobie vo februári, ombudsmanovi v marci, krátko po predčasných parlamentných voľbách.
NKÚ v súčasnosti vedie Ján Jasovský. Zvolený bol na sedem rokov. Funkciu by si mohol zopakovať. Pozíciu zastáva totiž iba prvýkrát, pričom zákon umožňuje dve sedemročné funkčné obdobia po sebe. Ak by nový šéf NKÚ nebol zvolený pred ukončením Jasovského funkčného obdobia, Jasovský bude úrad viesť ďalej až do zvolenia nového predsedu.
Takúto možnosť však nemá ombudsman, ktorým je v súčasnosti Pavel Kandráč. "Je tam legislatívno-technický problém. Po skončení funkčného obdobia nie je zákonom určený zástupca, ktorý by po skončení obdobia vykonával štatutára úradu," vysvetlil na tlačovej konferencii 11. novembra Hrušovský. Dodal, že preto sa rozhodol vypísať voľbu ombudsmana teraz, hoci Kandráčovi sa skončí funkčné obdobie až po marcových voľbách.