BRATISLAVA. Ani pol roka po sčítaní obyvateľov Štatistický úrad neoznámil termín, kedy predstaví prvé výsledky. Stále tak nie je jasné, koľko ľudí sčítanie poznačené chaosom ignorovalo.
Prípravu sčítania za 30 miliónov eur kritizovalo ministerstvo vnútra aj samosprávy. Jeho anonymitu spochybnil Úrad na ochranu osobných údajov, prokuratúra podnet odmietla.
Na jeseň to nebude
Fakty
Sčítanie 2011
koná sa každých desať rokov, rozhodujúcim okamihom bola polnoc 20. mája; prvýkrát sa dalo sčítať aj elektronicky, možnosť využilo sedem percent ľudí; akcia stála 30 miliónov eur; kompletné výsledky musia byť známe do marca 2014.
Šéfka úradu Ľudmila Benkovičová sľubovala prvé výsledky na jeseň, tlačová tajomníčka Eva Kelemenová spresnila, že to bude v októbri až novembri.
Dnes sa už štatistici k týmto termínom nehlásia.
„Prvé výsledky plánujeme zverejniť koncom roku alebo začiatkom roku 2012,“ vraví Zuzana Podmanická, vedúca oddelenia demografie a sčítania.
Meškanie úrad nevysvetlil. „Spracovanie údajov je náročný proces,“ napísal.
Spracovať musia viac ako deväť miliónov dotazníkov o obyvateľoch, domoch a bytoch.
Môžu prekonať Čechov
Spracovanie výsledkov u nás bude trvať takmer tak dlho, ako v dvakrát väčšom Česku. Česi sa sčítali koncom marca, výsledky zverejnia v decembri.
Českí štatistici majú výhodu, elektronicky sa u nich sčítalo až 27 percent ľudí, u nás len sedem percent. Ručne vypísané tlačivá treba skenovať.
V prvej várke úrad zverejní iba základné údaje o počte a štruktúre obyvateľstva. Podrobnejšie údaje až na úroveň obcí plánuje zverejňovať až do konca roku 2013. Ani vtedy nebudú na internete dostupné všetky údaje.
„Znížila by sa prehľadnosť a sťažila orientácia užívateľov,“ vysvetľuje Podmanická. Všetky údaje poskytnú na požiadanie.
Ministerstvo a samosprávy varovali, že výsledky môžu byť skreslené. Štatistici používali často zastarané mapy, časť ľudí komisári nevedeli nájsť, mnohí sa sčítať odmietli.
V bratislavskom Novom Meste odhadovali, že zo 41-tisíc obyvateľov sa sčítalo len 28-tisíc, v Starom Meste zo 43-tisíc len 29,5-tisíca.
Benkovičová tvrdila, že išlo o špecifický problém Bratislavy, kde sa vraj komisári nevedeli dostať do zamknutých vchodov a bytov.

Beata
Balogová
