BRATISLAVA. Spoločnosť priateľov domácej školy na Slovensku (SPDŠS) víta legislatívnu iniciatívu z dielne poslancov KDH, ktorá má uvoľniť pravidlá pre domáce vzdelávanie. Súčasnú zákonnú úpravu tzv. homeschoolingu považuje toto občianske združenie za neprimerane obmedzujúcu a navrhovanú normu vnímajú ako jej nápravu.
"Návrh zákona v značnej miere kopíruje zákonnú úpravu v Českej republike, kde majú s domácim vzdelávaním, podobne ako v iných štátoch EÚ, len tie najlepšie skúsenosti," uviedla v stanovisku podpredsedníčka SPDŠS Janka Pajgerová. Prijatím navrhovanej novely zákona by sa Slovensko podľa nej priblížilo k najlepším praktikám drvivej väčšiny štátov Európskej únie. "Počas niekoľkoročného experimentovania sa preukázalo, že všetky obavy z možnosti zneužívania inštitútu domáceho vzdelávania sa ukázali ako neopodstatnené," dodala. Verí, že novelu školského zákona podporia všetky politické strany.
V stanovisku združenie argumentuje, že podľa rozsiahlych výskumov a skúseností zo zahraničia dosahujú doma vzdelávané deti výborné výsledky v oblasti získaných vedomostí, ich používania a tiež sociálnych zručností. A to bez ohľadu na počet akademických titulov ich rodičov. "Napriek tomu nijako nespochybňujeme úlohu klasickej školy, ktorá má u nás dobré meno i tradíciu," napísala spoločnosť, ktorá združuje 50 až 60 rodičov na Slovensku.
Podľa Pajgerovej po liberalizácii domáceho vzdelávania SPDŠS neočakáva, že dôjde k masovému odchodu detí zo škôl. "Organizačnú, administratívnu a obsahovú stránku domáceho vzdelávania totiž zvládnu len uvedomelí rodičia, ktorí presne vedia čo chcú, spravidla sú súčasťou širšej komunity podobne zmýšľajúcich ľudí a sú ochotní venovať maximum pre to, aby deti získavali nielen čo najlepšie vedomosti, ale aj čo najviac sociálnych zručností," dodala predsedníčka.
Poslanci Jana Žitňanská a Radoslav Procházka z KDH chcú cez novelu školského zákona v parlamente presadiť, aby rodičia mohli doma vzdelávať aj svoje deti na druhom stupni základnej školy. Uvoľniť chcú aj pravidlá pre minimálnu kvalifikáciu rodičov, ktorí chcú svoje deti učiť doma. Rodičom by tak podľa návrhu kresťanských demokratov na výučbu svojich detí v najnižších ročníkoch stačila maturita. Žiakov na druhom stupni by mohli učiť rodičia s akýmkoľvek bakalárskym vzdelaním. O novele budú poslanci v parlamente rokovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 29. novembra. Opoziční poslanci na ňu reagovali kriticky, kolegovia kresťanských demokratov z SaS a SDKÚ-DS súhlasia s liberalizáciou homeschoolingu, no o minimálnych kvalifikačných predpokladoch rodičov chcú ešte diskutovať s predkladateľmi.
V súčasnosti môžu rodičia na Slovensku doma vzdelávať len svoje deti na prvom stupni základnej školy. Musia mať však ukončené magisterské štúdium určené pre učiteľov prvého stupňa.