BRATISLAVA. Euroval - politické a ekonomické aspekty. S takouto prednáškou má podľa pozvánky vystúpiť predseda KDH Ján Figeľ na Katolíckej univerzite v Ružomberku.
Politici bežne chodia prednášať študentom stredných a vysokých škôl, ale podľa nepísaného zákona sa vyhýbajú politickej agitácii.
Figeľ nechce politizovať ani pri téme, na ktorej padla vláda a bude dominovať kampani.
Politike sa vyhne, tvrdí hovorca univerzity
„Stretnutie nebude ničím výnimočné. Jednou z úloh politika je stretávať sa s občanmi, počúvať ich názory a riešiť ich problémy. Ján Figeľ absolvoval takýchto stretnutí množstvo tak ako predstavitelia iných strán,“ napísal hovorca KDH Matej Kováč.
„Napríklad vo štvrtok zastupoval ministra školstva Eugena Jurzycu na konferencii Slovenského paralympijského výboru, v utorok zasa navštívi Trnavskú univerzitu.“ Na otázku, ako sa chce Figeľ pri vale vyhnúť politike, Kováč neodpovedal.
„Z pozície bývalého prvého slovenského eurokomisára je v tejto veci kompetentný rozprávať,“ povedal o vystúpení hovorca univerzity Vladimír Buzna.
„Myslím, že je natoľko múdry, že sa vyhne veciam, ktoré budú priamo súvisieť s politikou,“ odvetil na otázku čo urobia, ak by Figeľ o eurovale politizoval.
Prednášala aj Radičová
Na rozdiel od Ivety Radičovej (SDKÚ) predsedu KDH v Ružomberku nečaká žiadny odpor. Keď tam mala prednášať v marci 2009, traja kňazi a zároveň učitelia školy protestovali.
Vtedajšej prezidentskej kandidátke vyčítali, že prichádza krátko pred voľbami.
Jej prednáška však bola čisto sociologická, bez politických komentárov. Krátko predtým biskup Rudolf Baláž vyzval KDH, aby nepodporilo za prezidentku Radičovú, ale Františka Mikloška.
„Keď tu bola pani Radičová, bola to súkromná aktivita troch našich pedagógov, ktorí o tom písali na blogu,“ vraví Buzna. „Teraz som nepostrehol niečo také, že by pedagógovia protestovali.“

Beata
Balogová
