AKTUALIZOVANÉ 19:49

Dokumenty naznačujú, že novinárov skutočne odpočúvali

Podľa denníkov Nový Čas a Pravda vojenská rozviedka odpočúvala šéfa televízie TA3 Michala Gučíka a viacerých novinárov. V kauze už začala konať Generálna prokuratúra.

Minister obrany odpočúvanie popiera, tvrdí, že armáda ani nevlastní potrebné zariadenia.(Zdroj: ARCHÍV SME)

Podľa denníkov Nový Čas a Pravda odpočúvala vojenská kontrarozviedka šéfa televízie TA3 Michala Gučíka a viacerých novinárov.

BRATISLAVA. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa v súvislosti s informáciami o údajnom odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

"Teraz bude všetko v rukách vyšetrovacích orgánov, ktorým plne dôverujem," povedal po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou v krátkom vyhlásení pre médiá bez toho, aby prítomní novinári mohli klásť doplňujúce otázky.

Takisto sa obrátil na parlamentný výbor pre kontrolu činnosti VOS, aby celú záležitosť prešetril. Zároveň zdôraznil, že vojenská kontrarozviedka sama nerealizuje odpočúvania.

"Každé odpočúvanie sa deje len so súhlasom sudcu, to znamená legálne a prostredníctvom policajného zboru. Toto je pre mňa rozhodujúce," podčiarkol.

Galko naznačil, že kauza údajného odpočúvania novinárov, ako aj predchádzajúce medializované informácie o nákupoch vojenských nákladných automobilov a vojenských sanitiek, môžu súvisieť s jeho trestným oznámením pre podozrenie z podvodu pri uzatvorení zmluvy na armádny systém Mokys, v ktorom sa SR v minulosti zaviazala zaplatiť niekoľko miliárd slovenských korún.

"Chcel by som odkázať všetkým, ktorí si mysleli alebo myslia, že stoja nad zákonom, že takéto politické hry na mňa neplatia. Budem naďalej bojovať proti korupcii, proti všetkým špinavým praktikám a biznisom, ktoré sa diali na rezorte obrany. Nikdy nebudem kryť žiadne porušenie zákona," dodal Galko.

Dokumenty naznačujú, že došlo k odpočúvaniu

Dokumenty, ktoré má televízia Markíza k dispozícii naznačujú, že informácie o odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS), sú pravdivé. Ako informovala v Televíznych novinách, v dokumente s hlavičkou VOS je žiadosť na súd v Trenčíne na odpočúvanie redaktorky denníka Pravda Vandy Vavrovej.

V žiadosti sa píše, že z otázok, ktoré zaslala na tlačové oddelenie ministerstva obrany vyplýva, že Vavrová má citlivé informácie o vnútri služby a že o nich komunikuje so súčasnými i bývalými príslušníkmi VOS. Má ísť o informácie, ktoré podliehajú istému stupňu utajenia, preto VOS žiada odpočúvanie jej telefónu.

Monitorovanie telefónu Vavrovej malo byť potrebné pre zistenie jej stykovej bázy a obsahu rozhovorov, na základe čoho by mohla byť určená osoba, ktorá je podozrivá z protiprávnej činnosti a tiež zo strany VOS prijať opatrenia na eliminovanie tejto činnosti.

To, či súd povolil odpočúvanie, podľa televízie nikto nepotvrdí. "Použitie informačno-technických prostriedkov podlieha režimu utajenia a z tohto dôvodu nie je možné vyjadriť sa ani len k tomu, či bola na krajský súd podaná žiadosť o vydanie súhlasu s odpočúvaním konkrétnej osoby," povedal hovorca súdu Roman Tarabus.

Fico: Ide o akciu SaS

Informácie o odpočúvaní novinárov je útokom proti základom štátu a demokracii. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede predseda Smeru Robert Fico s tým, že toto konanie nemôže ostať bez vyvodenia zodpovednosti. Fico nevie, na čo premiérka Iveta Radičová čaká.

Ak by nebol jej kabinet v režime odvolanej vlády, musela by po takomto škandále odstúpiť. Jediný krok môže preto podľa Fica urobiť len premiérka a dať prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh, aby odobral Ľubomírovi Galkovi poverenie viesť ministerstvo obrany.

Fico poznamenal, že Galko svojím dnešným vystúpením potvrdil, že médiami zverejnené údaje o odpočúvaní sú pravdivé. Ide preto o jeden z najzávažnejších, ak nie najzávažnejší prípad zneužitia moci, dodal s tým, že zo strany ministra Galka ide o hrubé zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Fico vylučuje, že by Galko o odpočúvaní nevedel. Podľa neho sa v spravodajských informáciách vyžíval a každú rannú poradu využil na ich získavanie. Smer bude sledovať, čo sa z tejto kauzy vyvinie a urobí všetko, aby sa vyšetrili obludnosti tohto odpočúvania, aby sa verejnosť dozvedela celú pravdu. Či boli odpočúvaní len novinári, alebo i politici či podnikatelia, dodal.

Expremiér označil stranu SaS za vred na politickej scéne. "Čo má toto, čo urobil pán Galko so slobodou? So solidaritou? Porovnajte bilbordy, vyhlásenia. Zistíme, že sme tu mali ďalší vred, ktorý bude treba zo slovenskej politickej scény odstraňovať," vyhlásil.

Gašparovič: Ak sa odpočúvanie potvrdí, Galko by mal odísť

Prezident SR Ivan Gašparovič nechce komentovať kauzu odpočúvania, kým sa riadne nepreskúma, avšak v krajnom prípade by mal nasledovať odchod ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie.

Prezident má k dispozícii len rozdielne správy z médií a vyjadrenia ministra. Údajné odpočúvanie novinárov, ktoré vraj robilo v uplynulých mesiacoch Vojenské obranné spravodajstvo, spadajúce pod ministerstvo obrany, bolo témou dnešného stretnutia prezidenta Gašparoviča s ministrom obrany.

Galko po stretnutí s prezidentom médiá podrobnejšie neinformoval. "Informoval som o celej situácii a všetko ostatné je už v rukách vyšetrovacích orgánov," povedal. Ako informoval médiá prezident, "rozhodnutie bude na vláde, aký bude postup, ale minister povedal, že si je vedomý, že sa ničoho nedopustil".

Galko hlave štátu vysvetlil situáciu a informoval ho, "že nemá s tým nič spoločné a že odposluchy, ak sa robili, robili sa jedine so súhlasom súdu".

Polícia začala vo veci odpočúvania konať ex offo

Polícia začala na základe medializovaných informácií o údajnom odpočúvaní novinárov konať ex offo. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka.

V tejto súvislosti podľa neho Úrad boja proti korupcii prijal aj žiadosť predsedníčky vlády Slovenskej republiky o preverenie, či medializované "aktivity Vojenského spravodajstva nezasiahli do práv a právom chránených záujmov v trestno-právnej rovine". Polícia tiež preverí všetky podnety, ktoré jej o podozrení zo spáchania protiprávneho konania budú v tejto súvislosti doručené.

"Ďalší postup koordinujeme v spolupráci s kompetentnými zložkami prokuratúry," uviedol Slivka.

Trestné oznámenie chcú podať aj novinári

V kauze odpočúvania novinárov denníka Pravda a riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka chce podať trestné oznámenie minister obrany Ľubomír Galko (SaS), ale aj novinári. Zatiaľ čo minister reaguje na to, že niekto zverejnil údajné prepisy odposluchov, Slovenský syndikát novinárov (SSN) zaujíma samotná skutočnosť monitorovania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS).

"Ak nikto iný nepodá trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia funkcie verejného činiteľa, podáme ho my," zdôraznil pre TASR podpredseda SSN Zdenko Cho.

"Túto kauzu považujeme za mimoriadne vážnu. Boli by sme hlboko sklamaní porušovaním základných demokratických princípov na Slovensku, ak by sa to potvrdilo. Takéto porušenie demokracie si štát jednoducho nemôže dovoliť," vyhlásil Cho.

Syndikát sa podľa neho pripojí k hlasom, ktoré budú vyžadovať dôsledné vyšetrenie kauzy a vyvodenie dôsledkov.

Na otázku, či v tomto prípade nemohol byť zneužitý legálny postup, Cho reagoval, že takéto závery sú zatiaľ predčasné, rovnako ako aj otázka potreby legislatívnych zmien.

"Máme daný legislatívny rámec, v rámci ktorého je možné nasadenie informačno-technických prostriedkov. Prax ukazuje, že je ho možné zneužiť. V konečnom dôsledku je to vždy na ľuďoch," poznamenal Cho.

Postupom Vojenského obranného spravodajstva je "rozhorčená a znepokojená" aj Slovenská asociácia novinárov (SAN).

"Tajne odpočúvať novinárov 22 rokov po Novembri '89 je odsúdeniahodné. Postup proti novinárom považujeme za absolútne neprijateľný a v demokratickom štáte za nemysliteľný," uviedol predseda SAN Štefan Dlugolinský.

"Ide o jasný príklad zneužitia moci a spochybnenia slobody tlače. Minister Ľubomír Galko by mal podať demisiu a odísť z politickej scény. To je totiž bežný postup vo vyspelých demokratických štátoch sveta," dodal s tým, že SAN vyjadruje solidaritu odpočúvaným novinárom a o postupe ministerstva bude podrobne informovať svojich zahraničných partnerov.

Nový čas má prepisy telefonátov

V uplynulých mesiacoch prebiehalo na Slovensku veľké odpočúvanie novinárov, píšu najnovšie vydania denníkov Pravda a Nový Čas.

Nový Čas tvrdí, že má k dispozícii prepisy telefonátov z Vojenského obranného spravodajstva, ktoré spadá pod rezort ministra obrany.

Píše, že obranné spravodajstvo zhromažďovalo údaje o zdravotnom stave, intímnom živote, bankových účtoch či informácie o zabezpečení domu i kancelárie riaditeľa TA3 Michala Gučíka.

Medzi dokumentmi, ktoré má Nový čas k dispozícii, je aj prepis telefonického rozhovoru medzi redaktorkou Pravdy Vandou Vavrovou a prokurátorom Generálnej prokuratúry z 27. júna.

Spis obsahuje nielen presný čas rozhovoru, ale aj telefónne čísla a poradové číslo zachyteného telefonátu. Bolo to v čase, keď bez stopy zmizol bývalý šéf dozornej rady Tiposu Roman Ožvold.

"Môže byť súvislosť medzi zmiznutím exšéfa dozornej rady Tiposu a vraždou advokáta?" pýta sa prokurátora Vanda Vavrová. "Nevylučujem to, ale skôr nie," odpovedá jej.

Nový Čas uviedol, že podľa dokumentov mal napichnutý telefón aj redaktor Pravdy Peter Kováč. Jeho spis má vlastný názov a je v ňom zaznamenaný telefonát s jeho mamou Zlaticou.

Novinár sa s matkou rozprával o bývalom šéfovi rozviedky Slovenskej informačnej služby Igorovi Cibulovi a jeho dcére Iris. "Ona je Cibulová za slobodna, to je jej otec," tvrdí v prepise Kováč.

Pravda: Cieľom sledovania bola "styková báza"

Podľa Pravdy sledovala vojenská tajná služba novinárov niekoľko mesiacov v tomto roku. Podľa denníka boli odpočúvaní traja redaktori vnútropolitického oddelenia denníka Pravda.

Vedúca domáceho oddelenia Patricia Poprocká, redaktor Peter Kováč a najdlhšie bolo nasadené odpočúvanie na redaktorku Vandu Vavrovú.

Posledné odpočúvanie bolo zastavené tesne po vyslovení nedôvery vláde v polovici októbra.

Denník Pravda robí kroky na ochranu redaktorov a vydavateľstva, pripravuje trestné oznámenie pre podozrenia z porušovania zákonov, spáchania trestných činov.

Podľa informácií, ktoré Pravda získala, cieľom sledovania bolo zisťovanie „stykovej bázy.“

Hovorca ministra vnútra Gábor Grendel pre Pravdu povedal, že odpočúvanie zabezpečujú vždy len na základe rozhodnutia súdu.

„Ak vzniknú podozrenia z porušenia zákona, polícia ich preverí,“ dodal Grendel. Ministerstvo obrany napriek niekoľkonásobným žiadostiam Pravdy o stanovisko nereagovalo.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný si myslí, že o odpočúvaniach novinárov by mal minister vedieť. Dodal, že VOS realizuje odpočúvanie "vo vlastnej réžii".

"Oni len využívajú terminály Policajného zboru, kam si chodia nahadzovať tieto ITP (informačno-technické prostriedky - pozn. TASR)," povedal Žitný.

Galko podobnú kauzu dopredu očakával

Strana SaS dôveruje krokom, ktoré minister obrany na prešetrenie celej tejto situácie podniká.

Minister obrany aj jeho stranícky šéf Richard Sulík už na svojom profile na sociálnej sieti popreli, že k odpočúvaniam dochádzalo.

"Čakal som všeličo, ale takto? Pekne nechutná hra. VOS ani VSS nemá vlastné odpočúvacie zariadenie." napísal na Facebooku Ľubomír Galko.

"Môže sa iba obrátiť na SIS alebo políciu a to len so súhlasom sudcu," doplnil Richard Sulík.

Galko vypuknutie podobnej kauzy predpokladal už vo svojom blogu z 20. novembra.

Napísal, že má "informácie, že nákladné auta, či sanitky sú len slabý začiatok. Predpolie masívnych špinavých a oveľa závažnejších útokov, ktoré budú v najbližšej budúcnosti pokračovať priamo na moju osobu. Moc som šliapol niektorým ľuďom na otlaky - a nielen tým 'červeným'."

Kauza sa bude preberať aj na pôde parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť. Potvrdil to jeho predseda Martin Fedor (SDKÚ).

Možné odpočúvanie vníma predseda osobitného výboru parlamentu na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva Peter Žiga (Smer) ako dosť vážny škandál, ktorý "nemá v histórii Slovenska po Novembri ´89 obdobu.“

Šéf kontrolného výboru je pripravený na utorok zvolať jeho mimoriadne rokovanie.

„Budem žiadať ministra Galka o vysvetlenie,“ vyhlásil Žiga. S kolegami z výboru sa plánuje poradiť a ak si to vyžiada situácia, pôjdu na prieskum priamo do Vojenského obranného spravodajstva.

Príspevok Ľubomíra Galka na Facebooku:

fb.jpg

V kauze už začala konať Generálna prokuratúra

Súd nesmie v zmysle zákona zverejniť a informovať o rozhodnutiach, či dali, alebo nedali súhlas na odpočúvanie.

"Rozhodnutia súdov v žiadostiach o vydanie súhlasu na použitie ITP (informačno-technických prostriedkov - poznámka TASR) podliehajú ustanoveniam Zákona číslo 215/1984 Zbierky zákona o ochrane utajovaných skutočností a zmene a doplnení niektorých zákonov. Keďže patria pod stupeň utajenia, súd v zmysle tohto zákona nesmie zverejniť údaje o nich a informácie z takýchto rozhodnutí. Porušenie týchto ustanovení môže mať za následok aj trestnoprávny postih," odpovedal dnes na otázku TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

V kauze odpočúvania začala konať aj Generálna prokuratúra. "Prokurátor preverí všetky dostupné skutočnosti a rozhodne o ďalšom postupe. Detailnejšie informácie v súčasnosti nebudeme poskytovať," povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Prokuratúra začala konať na základe informácií, ktoré odzneli v médiách, nie na základe jedného z vydavateľstiev či spravodajskej televízie, kde pracujú novinári, ktorí mali byť odpočúvaní.

Podozrenia o odpočúvaní novinárov je podľa premiérky Ivety Radičovej potrebné dôkladne prešetriť.

Na osobnom stretnutí požiadala ministra obrany Ľubomíra Galka o detailné informovanie na rokovaní Výboru na koordináciu činnosti spravodajských služieb BR SR a Bezpečnostnej rady dňa 22. novembra.

Rovnako požiadala predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o zvolanie rokovania výboru s cieľom prešetrenia medializovaných podozrení.

Predsedníčka vlády sa zároveň obrátila na Úrad boja proti korupcii, aby ako kompetentný orgán preveril, či údajné aktivity Vojenského spravodajstva nezasiahli do práv a právom chránených záujmov v trestno-právnej rovine, informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Dzurinda informáciám neverí

Informácia o odpočúvaní je tak šokujúca, že sa jej ani nechce veriť. Pre TASR to povedal minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) počas medzinárodnej konferencie Smart Security v Bratislave.

"Na rade je pán minister obrany (Ľubomír Galko), na rade je SaS, aby sa k veci vyjadrili, ja zatiaľ môžem povedať len toľko," komentoval.

Na otázku, či by potvrdenie medializovaných informácií znamenalo, že bude SDKÚ žiadať vyvodenie personálnych zodpovedností voči ministrovi Galkovi, expremiér odpovedal: "Vzhľadom na skúsenosti, ktoré mám, môžem len zopakovať, že to, čo som počul a videl, je tak divoké, že sa mi to nechce uveriť."

Kaliňák: Nechápem, ako môže novinár ohroziť bezpečnosť

Na odpočúvanie civilnej osoby vojenskou spravodajskou službou je podľa zákona nevyhnutné, aby bola vážne ohrozená obrana alebo bezpečnosť štátu. Pre TASR dnes na to poukázal člen parlamentného brannobezpečnostného výboru a exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý o existencii takéhoto dôvodu pochybuje.

"Ja si neviem vysvetliť, ako mohol napríklad 19-ročný novinár vážne ohroziť bezpečnosť štátu. Toto mi nie je dostatočne jasné. A potom na to neexistuje dôvod, mimo samozrejme vyfabrikovaného. Tým pádom je nevyhnutné, aby sa okamžite vec podrobne vyšetrila a vyvodili sa, samozrejme, dôsledky," povedal.

Vzhľadom na to, že vláde bola v októbri vyslovená nedôvera, Kaliňák už nevidí dôvod, aby Smer-SD podával návrh na odvolanie ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS). "To už je teraz iba v rukách prezidenta a premiérky," dodal.

Baránek: Kauza odpočúvania je výsledkom predvolebného boja

Kauza údajného odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom je podľa analytika Jána Baránka výsledkom predvolebného boja.

"Som rád, že sú predčasné voľby, pretože inak by sme sa o tom nedozvedeli. Len škoda, že to nevyšlo najavo skôr," povedal dnes Baránek pre agentúru SITA. Podľa Baránka však takéto kauzy nezvyknú u nás poškodiť politikov, či ich strany.

"Voliči vedia, že bežní ľudia nie sú odpočúvaní, že odpočúvaní sú len tí hore," povedal s tým, že kauza predznamenáva tvrdý predvolebný boj. Baránek zároveň upozornil, že v súčasnosti nebojuje medzi sebou pravica a ľavica, ale boj prebieha vo vnútri pravice.

"Uvidíme, ako tento bratovražedný súboj bude pokračovať," dodal.

Gašparovič: Ak sa potvrdí odpočúvanie novinárov, minister Galko musí odísť

V prípade, že sa potvrdia informácie o nelegálnom odpočúvaní novinárov, minister obrany Ľubomír Galko (SaS) by už nemohol ostať vo svojej funkcii. Uviedol to dnes prezident SR Ivan Gašparovič po stretnutí so šéfom rezortu obrany v Prezidentskom paláci.

Súčasne však poznamenal, že v tejto veci je predčasné robiť nejaké závery. "Poznám len správy, ktoré boli v médiách, a jeho (Galkove) vyjadrenia - tie sú diametrálne rozdielne, čiže z toho ja usudzovať nebudem," povedal.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 979
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 908
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 757
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 378
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 274
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 148
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 721
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 644
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 500
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 229

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Domov

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

Domov

Na severe a východe Slovenska môže miestami intenzívne pršať

Meteorológovia vydali hydrologickú výstrahu 3. stupňa pre okres Tvrdošín.

Domov

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.