Bratislava 29. júla (TASR) - Udržanie terajšieho rastu HDP, zredukovanie deficitu zahraničného obchodu, posilňovanie koruny ako aj určité zníženie dynamiky rastu reálnych miezd a zrealizovanie nevyhnutných reštrikčných opatrení vo fiškálnej oblasti sa dá podľa Slovenskej ratingovej agentúry (SRA) očakávať v domácej ekonomike po nástupe novej vlády.
S nástupom nového kabinetu po jesenných parlamentných voľbách by podľa SRA už nemalo dôjsť k výrazným prepadom tvorby HDP ako po posledných voľbách z roku 1998, keď v medzikvartálnom porovnaní nastalo zníženie až o 10 %. "Faktory z roku 1998, ako napríklad neudržateľné financovanie projektov v infraštruktúre či úzka previazanosť podnikovej a bankovej sféry, tu už teraz nie sú prítomné," konštatuje vo svojich najnovších výhľadoch agentúra. SRA aj naďalej predpokladá dosiahnutie tohtoročného rastu HDP na úrovni 3,9 %. Budúcoročný rast HDP pri očakávaných opatreniach novej vlády v oblasti fiškálnych reštrikcií ako aj deregulácií cien by sa mohol podľa agentúry udržať na úrovni 3,5 %.
Ozdravné opatrenia v oblasti štátneho rozpočtu by pritom podľa SRA mali byť pre novú vládu kľúčovou prioritou, pretože bez včasných zmien nie je vylúčené ani rozpočtové provizórium. SRA upozorňuje na problémovosť východísk budúcoročného rozpočtu, predstavených odchádzajúcou vládou. "Príjmy sú plánované na hornej hranici, kým výdavky by pri terajších trendoch presiahli plánovanú úroveň o niekoľko desiatok miliárd Sk," uvádza SRA s tým, že stabilizácia verejných financií bez jednotného pohľadu budúcich koaličných partnerov na úlohu štátu v ekonomike asi možná nebude.
Zásahy vo fiškálnej oblasti majú byť podľa SRA aj základným nástrojom pre riešenie hlavného problému slovenskej menovej politiky, ktorým je vysoký deficit zahraničného obchodu. Jeho eliminovanie cez ďalšie zvyšovanie úrokových sadieb už agentúra nepredpokladá, pretože na to, aby tento nástroj priniesol hmatateľné výsledky, by muselo dôjsť k veľmi dramatickému zvýšeniu úrokov, a to NBS zatiaľ nechce. Celkovo SRA predpokladá, že do septembra už k úprave úrokov nedôjde. Možným riešením by bola aj slabá koruna, pomáhajúca exportérom. V tomto prípade by už ale začínali hroziť aj inflačné tlaky. Tohtoročný deficit by sa mal podľa SRA oproti vlaňajšiemu znížiť o takmer 9 miliárd Sk na konečných zhruba 95 miliárd Sk. V roku 2003 potom agentúra očakáva zníženie obchodného deficitu na 80 miliárd Sk.
V prípade kurzu koruny SRA očakáva, že po aktuálnom prepade k úrovni 45 SKK/EUR by sa domáca mena mala v povolebnom období opäť vrátiť do blízkosti 42 až 43 SKK/EUR. Do volieb by k výraznejším poklesom z titulu nedávnych intervencií NBS už dochádzať nemalo. "V septembri nevylučujeme krátkodobý razantný výkyv, ale po voľbách v optimálnom prípade nastane fáza opätovného nominálneho i reálneho posilnenia," konštatuje SRA.
Vo vývoji reálnych miezd SRA predpokladá, že v budúcom roku sa dynamika ich rastu zníži a dosiahne číslo mierne nad nulou. V centre reštrikčných snáh vlády by malo ale podľa SRA byť hlavne znižovanie jej vlastnej spotreby, a nie spotreby domácností.