BRATISLAVA. Medzi Slovenskom a Českom existuje v oblasti obrany a bezpečnosti obrovský potenciál, ktorý sa krajinám nedarí využiť. Konštatoval to dnes bývalý náčelník generálneho štábu českej armády Jiří Šedivý, ktorý sa ako jeden z expertov krajín V4 zúčastnil na medzinárodnej konferencii Smart Security v Bratislave.
Takýto nevyužitý potenciál vidí napríklad vo vytvorení spoločnej protivzdušnej obrany, vyzbrojovaní, logistike či v oblasti vojenského vzdelávania. "My nielenže máme spoločné dedičstvo v oblasti rozvoja našich armád, ale i jazyková príbuznosť priam predurčuje k tomu, aby vojenské školstvo bolo spojené. Civilní študenti bežne študujú v Česku i na Slovensku. Prečo by nemohli aj tí vojenskí," pýtal sa Šedivý.
Na druhej strane zrealizovať spoločnú ochranu vzdušného priestoru dvoch štátov podľa neho nie je až také jednoduché, ako sa môže zdať. Okrem materiálnych prekážok problém vidí v legislatívnej úprave či otázkach suverenity štátov. Šedivý pritom poukázal na to, že o takomto projekte sa hovorí už od roku 2002, no vždy to ostalo len vo fáze diskusií.
"Ale nie je to neriešiteľné... Dnes pod tlakom tých finančných kríz, z ktorých máme jednu za sebou a jedna nás pravdepodobne ešte stále čaká, tak si myslím, že to môže byť trochu pozitívne, pretože budeme donútení, aby sme takýto krok spravili," konštatoval.
O možnosti spoločnej ochrany vzdušného priestoru v minulosti viackrát hovoril minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Podľa neho by takýto systém mohol fungovať v spolupráci s niekoľkými susediacimi štátmi za podmienky, že Slovensko nahradí svoje súčasné MiGy-29.
Nevyhnutnosť modernizácie potvrdil dnes aj Šedivý. "Musím na adresu MiG-29 povedať, že to sú skutočne lietadlá, ktoré sú za svojím technologickým zenitom... Pri realizácii musia byť systémy technologicky kompatibilné a bohužiaľ MiG-29 nie je kompatibilný napríklad s Gripenom alebo F-16," podotkol.