Pravica vidí v odpočúvaní návrat Mečiara

Bývalí koaliční partneri SaS hovoria, že ak sa sledovanie novinárov potvrdí, bude to škandál. Ministri SaS svojho kolegu bránia.

Ľubomír Galko novinárov niekedy aj počúva.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Kauza odpočúvania novinárov neprinútila ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) uvažovať o odchode z funkcie. Viacerí politici sledovanie médií prirovnali k ére Vladimíra Mečiara.

Galko sa v pondelok bránil, že odpočúvanie bolo legálne. „Každé odpočúvanie sa deje so súhlasom sudcu.“ Podľa informácií SME žiadalo Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) o povolenie Krajský súd v Trenčíne. Dôvodom malo byť, že niekto z ministerstva vynášal utajené informácie.

„Použitie informačno-technických prostriedkov podlieha režimu utajenia a z tohto dôvodu nie je možné sa k tomu vyjadriť,“ povedal hovorca súdu Roman Tarabus.

Novinárka: Ako za totality

Galkovi špióni sledovali hovory redaktorov denníka Pravda Vandy Vavrovej, Petra Kováča a šéfky spravodajstva Patrície Poprockej. Odpočúvali mobil aj riaditeľovi TA3 Michalovi Gučíkovi. Informácie o tom ako prvé priniesli Pravda a Nový Čas.

Najdlhšie, asi šesť mesiacov, trvalo odpočúvanie Vavrovej. „Mám zlý pocit, je 22 rokov po revolúcii a cítim sa neslobodne, pritom robím iba svoju prácu,“ reagovala. Denník podal trestné oznámenie, prípad rieši Generálna prokuratúra.

Podobný postup zvažuje Gučík. „Šokovalo ma to. Doteraz som ani nevedel, čo je Vojenské obranné spravodajstvo. Nie som členom teroristickej organizácie, aby ma mali takto rozpracovaného. Načo im bol kód od mojej kancelárie a čísla bankových účtov?“ pýta sa Gučík.

Čítajte komentáre:
- Galko narobil ešte viac škody ako nepriatelia, proti ktorým si myslí, že bojuje, tvrdí Matúš Kostolný

Pobúrená pravica

Galko včera použitie tajnej služby na novinárov vysvetľoval premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) a prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Premiérka žiada dôsledné prešetrenie, kauzou sa budú zaoberať parlamentné výbory na kontrolu VOS a pre obranu a bezpečnosť.

Podľa predsedu branno– bezpečnostného výboru Martina Fedora (SDKÚ), ak dochádzalo k masovému odpočúvaniu novinárov, je to situácia, akú Slovensko prežívalo v období Mečiarovej SIS.

„Ak sa potvrdí podozrenie, že spravodajské služby boli zneužité, tak je to škandál, aký Slovensko v tejto oblasti nemalo od čias Vladimíra Mečiara,“ reagoval aj predseda KDH Ján Figeľ.

V takom prípade by podľa lídra Mosta-­Hídu Bélu Bugára mal Galko odísť. Šéf Smeru Robert Fico, ktorý počas svojho vládnutia nazýval novinárov „hyenami“, si myslí, že Galko sa zbláznil a jeho konanie je útokom na demokraciu.

Kolegu bránili ministri za SaS. Minister práce Jozef Mihál povedal, že treba veriť Galkovi, ktorý podnikol potrebné kroky na preverenie situácie. Podpredseda SaS a minister hospodárstva Juraj Miškov hovorí, že strane chcú jej politickí súperi pred voľbami poškodiť, preto na Galka vyťahujú škandály. O koho by malo ísť, nespresnil.

Sledovali aj súkromie

Tajná služba zachytila aj súkromie novinára Pravdy a riaditeľa TA3 Michala Gučíka. Vo zvodke sa napríklad opisuje, že Gučík mal letieť do Prahy na futbal, ale na letisku mu prišlo zle.

V nemocnici mu zistili vysoký tlak. VOS zistila kód k alarmu v jeho byte a kancelárii. SMS, že „Dzurinda je už zase netrpezlivý krvilačník“ mu mal poslať bývalý šéf STV Štefan Nižňanský.

VOS získala prepis rozhovoru novinára Petra Kováča s mamou Zlaticou, keď sa rozprávali o jeho práci. Akcia, v ktorej ho sledovali, mala názov Kuna.

Akcia Voda bola zameraná na redaktorku Pravdy Vandu Vavrovú. O zmiznutí bývalého šéfa dozornej rady Tiposu si esemeskovala s niekým z Generálnej prokuratúry. Ďalší materiál so stupňom Vyhradené, ktorý unikol do médií, je prepis jej rozhovoru so šéfkou domáceho spravodajstva Patríciou Poprockou.

ico

O Galkovi písali s otáznikom

Odpočúvaniu predchádzal článok o zmenách vo vojenskej kontrarozviedke.

BRATISLAVA. Novinári Vanda Vavrová a Peter Kováč píšu v Pravde o ministerstve obrany pravidelne. Zrejme len tesne pred spustením odpočúvania písala Vavrová aj o vojenskej kontrarozviedke. Priniesla správu o utajenej výmene jej šéfa.

Predseda parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Peter Žiga zo Smeru sa v článku sťažuje, že minister o zmenách dlhodobo neinformuje.

Vavrová cituje zdroje blízke ministerstvu. Organizačné zmeny postihli podľa nich vyše stovky ľudí práve z vojenskej kontrarozviedky. Desiatky nich z mali podľa článku po Galkovom príchode odísť.

O VOS aj TA3

Informáciu o zmenách v kontrarozviedke priniesla aj televízia TA3 vedená ďalším odpočúvaným Michalom Gučíkom.

V pondelok Pravda písala o zlej komunikácii medzi denníkom a ministerstvom. Galko od nich vraj žiadal, aby zastavili diskreditačnú kampaň.

Vavrová v Pravde spoločne s Petrom Kováčom posledného pol roka písali aj o nákupe odpočúvacieho zariadenia. Išlo však o tému, ktorá sa týkala ministerstva vnútra a SIS.

Otázniky

Novinárka píše pravidelne o polícii či prokuratúre. Galko si mohol všimnúť aj Vavrovej text z minulého leta, keď o obrane písala ako o ministerstve kšeftov s otáznikom.

Kováč sa obrane venoval častejšie. V marci sa napríklad v titulku s otáznikom pýtal, či je Galko ministrom alebo PR manažérom. Spomínal, že pre dovolenku na Mauríciu chýbal na hodnotení armádneho výcvikového roka.

(trš)

ico

Sulík: Blížia sa voľby

1.jpgSaS RICHARDA SULÍKA ministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi dôveruje.

Je normálne, že vojenské tajné služby odpočúvali novinárov?
„Dúfam, že sa všetko vyšetrí. Minister obrany Ľubomír Galko dal pokyn, aby sa odposluchy preverili.“

Ale z princípu, je v poriadku sledovať takto novinárov?
„Nehoráznosť by bola, keby to nebolo legálne, keby to nebolo v poriadku.“

Je to v poriadku?
„Neviem, prečo dal sudca súhlas.“

Nepýtali ste sa Galka, či novinárov bolo viac a koho všetkého VOS sledovala?
„Ja som toto detailne neriešil.“

Nemal by podať minister demisiu?
„Povedal som vám všetko, čo som vedel. Vnímam to aj ako kampaň proti nám. Každú chvíľu sa niečo objaví, raz je to kauza nákladných áut, potom sanitky. Blížia sa voľby.“

(zp)

ico

Sudca dá súhlas takmer vždy

Vypočúvať novinára pre jeho zdroje len tak nemožno.

BRATISLAVA. Polícia a tajné služby so žiadosťami o odpočúvanie na súdoch zväčša uspejú.

Vojenské obranné spravodajstvo žiadalo o súhlas na odpočúvanie v prvom polroku 67-­krát, z toho deväťkrát neuspelo. SIS a polícia mali ešte väčšiu úspešnosť, vyplýva zo správy výboru pre obranu a bezpečnosť.

Správy o použití informačných prostriedkov na sledovanie ľudí zverejňuje výbor pravidelne. Počet odpočúvaných podľa nich z roka na rok mierne rastie.

Sudca: Vyhovejú na 90 percent

info
Štatistika
Odpočúvanie
 • posledná správa o odpočúvaní je za prvý polrok 2011,
 • VOS žiadalo súdy o súhlas 67­krát, deväťkrát sudca nevyhovel,
 • SIS neuspela raz z celkového počtu 314 prípadov,
 • polícia chcela odpočúvať 951 ľudí, súdy odmietli 19.

Trestný sudca Peter Paluda hovorí, že súdy vyhovejú 90 percentám žiadostí, zvyšok odmietnu väčšinou pre formálne chyby.

„Policajti sa už naučili zdôvodňovať tak, že väčšina sa vybaví kladne,“ hovorí Paluda. Zákon povoľuje odpočúvať, len ak sa už začalo trestné stíhanie.

Voľnejšie pravidlá sú pri obvzlášť závažných zločinoch, ako sú korupcia, zneužívanie právomocí verejného činiteľa či pranie špinavých peňazí.

Vtedy môžu byť podľa Paludu žiadosti na odpočúvania aj 50 telefónnych staníc, je na sudcovi, aby ich zvážil.

Paluda hovorí, že Slovensko má prísne pravidlá v legislatíve, pokiaľ ide o odpočúvanie, keďže ide o zásahy do súkromia.

Kvasnica uspel v Štrasburgu

So žalobou na Slovensko uspel advokát Roman Kvasnica, ktorého odpočúvala finančná polícia. Tvrdila, že pre údajné podozrenia z podvodu obchodnej spoločnosti. Kvasnica vtedy robil právneho zástupcu VSŽ.

Na európskom súde uspel so žiadosťou, že boli porušené jeho ľudské práva.

Podľa informácií SME z prostredia ministerstva obrany bývajú zdôvodnenia žiadostí o odpočúvanie rôzne dlhé – od dvadsiatich riadkov po jednu stranu.

(zp)

ico

Uchá si objednávajú

Pri odpočúvaní sa vojenská kontrarozviedka musí spoliehať na políciu.

BRATISLAVA. Vojenské obranné spravodajstvo nemá technické prostriedky na legálne odpočúvanie ľudí.

Zákon na odpočúvanie povoľuje používať len jediný systém, ktorý spravujú spoločne Slovenská informačná služba a polícia. Stanovuje tiež, že VOS musí mať na odpočúvanie príkaz sudcu.

Postup pri odpočúvaní je podľa informácií SME nasledovný: keď príslušný pracovník služby zistí, že potrebuje odpočúvať konkrétneho človeka, požiada o to riaditeľa služby. Po jeho súhlase sa obráti na príslušného sudcu so žiadosťou o povolenie.

Ak ho dostane, pracovník VOS osobne doručí príslušnému útvaru polície povolenie a údaje, aké číslo má odpočúvať.

Polícia by pritom nemala poznať podrobnosti, prečo sa dané číslo odpočúva a kto ho vlastne používa.
Predtým, ako policajti hovory nahrajú, sa s VOS dohodnú, ako s nimi naložia.

Služba si vyberie, či bude chcieť celé „surové“ nahrávky na zvukových nosičoch, alebo z nich polícia vyberie to, čo službu zaujíma.

(knm)

ico

Odpočúvania, ktoré unikli

1994 Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin mal priateľský telefonát s neskôr odsúdeným narkobarónom Bakim Sadikim. Na nahrávku zo spisu upozornil v roku 2008 Daniel Lipšic z KDH.

1995 Slávny rozhovor medzi ministrom vnútra za HZDS Ľudovítom Hudekom a riaditeľom SIS Ivanom Lexom o odvolaní vyšetrovateľa únosu prezidentovho syna.

1998 Nahrávky telefonátov Mikuláša Dzurindu, vtedy hovorcu opozičnej SDK. Podnikateľ Vladimír Miškovský sa mu sťažuje, že poslanec Roman Vavrík žiada úplatok.

1999 Polícia štrnásť mesiacov odpočúvala mobil sudcu Pavla Polku. Neskôr ho obvinili z nepriameho úplatkárstva. Stíhanie však zastavili a sudca aj jeho manželka vysúdili odškodné.

2001 Finančná polícia nezákonne odpočúvala advokáta Romana Kvasnicu, ktorý vtedy pracoval aj pre VSŽ.

2003 Predseda ANO Pavol Rusko prišiel s nahrávkou nelegálne odpočutého rozhovoru medzi ním a redaktorom SME. Súd troch členov SIS, ktorí zodpovedali za systém, oslobodil.

Anonym poslal SME prepisy odpočúvaní, ktoré naznačili, že podnikateľ Ján Badžgoň komunikoval s pokladníkom SDKÚ Gabrielom Palackom o peniazoch vo Švajčiarsku. Polícia nezistila, odkiaľ boli.

2004 Polícia za ministra Vladimíra Palka z KDH stratila 45 odpočutých rozhovorov z kauzy jeho straníckeho kolegu, primátora Rače Pavla Bielika. Trestnú zodpovednosť neniesol nikto. Bielika oslobodili.

2011 S informáciou o odpočúvaní najmenej 40 politikov vyšiel Igor Štefanov z SNS, ktorého polícia žiada zbaviť imunity pre nástenkový tender. Dôkazy nepredložil. Pridal sa aj Smer, že súhlas dal polícii Krajský súd v Nitre. Milan Hort z SDKÚ sa zaujímal, či je „napichnutý“ jeho mobil.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 3. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 6. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 7. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 8. Leto nekončí!
 9. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 10. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 855
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 274
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 182
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 810
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 303
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 246
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 158
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 099
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 1 046
 10. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 803

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.

Neprehliadnite tiež

Domov

Slovenskí europoslanci: Novela zákona Ústav pamäti národa paralyzuje

Slovenskí europoslanci vyzývajú na nepodporenie novely o ÚPN.

Domov

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.

Domov

Na Dunaji vo Viedni prebehlo protiteroristické cvičenie, zúčastnili sa ho aj Slováci

Išlo o prvé spoločné cvičenie za účasti rakúskych a zahraničných plavidiel i vrtuľníkov na rakúskom území.

Domov

Plavčanove eurofondy tiekli blízko Smeru, SNS i Mostu

V prvej eurofondovej výzve sa najviac darilo firme blízkej exministrovi Počiatkovi.