BRATISLAVA. „Mám podozrenie, že niektorí členovia týchto spravodajských služieb útočia na ministra obrany a rezort obrany, aby sa zabránilo zverejňovaniu toho, čo sa tu dialo za bývalej vládnej garnitúry,“ hovoril Ľubomír Galko v lete minulého roku krátko potom, ako sa stal ministrom obrany. Od začiatku svojej funkcie mal s vojenskými spravodajskými službami problém.
Vojenské spravodajstvo má dve zložky – Vojenské obranné spravodajstvo (VOS), čo je vojenská kontrarozviedka, druhou je rozviedka – Vojenská spravodajská služba (VSS).
Galko zakopol viackrát
Galko prvý raz zakopol práve pri VSS – za jej šéfa vymenoval Milana Hudeca. Zakrátko ho však stiahol. Na žiadostiach o jeho previerku nesedeli dátumy. Galko potom do funkcie vymenoval Romana Mikulca.
Za šéfa VOS dosadil Galko Pavla Brychtu, ktorý v službe pôsobil už aj za éry ministra Jaroslava Bašku zo Smeru.
Na jar tohto roku zasa anonym, ktorý sa vydával za dlhoročného príslušníka vojenských tajných, obviňoval Galka, že sa nechá manipulovať skupinou z VOS. Galko vtedy podal trestné oznámenie a tvrdil, že vedeniu VOS dôveruje.
Čítajte komentáre:
- Galko nemá žiadnu reálnu výhovorku, píše Lukáš Fila
- Galko narobil ešte viac škody ako nepriatelia, proti ktorým si myslí, že bojuje, tvrdí Matúš Kostolný
Záhadná kontrarozviedka
Vojenskému obrannému spravodajstvu šéfoval počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu František Kašický. Minister obrany Juraj Liška (vtedy SDKÚ) ho v roku 2004 odvolal. „Boli to naozaj veci, pre ktoré by som zrejme urobil to isté,“ komentoval to vtedy Robert Kaliňák zo Smeru. Kašický sa o dva roky stal jeho kolegom vo vláde – ministrom obrany.
Kontrarozviedka nie je malou organizáciou. Presný počet jej príslušníkov je tajný, ale podľa zdrojov blízkych ministerstvu obrany sa pohybuje v niekoľkých stovkách. V tomto čísle sú príslušníci služby, ktorí sú zároveň profesionálni vojaci, aj platení spolupracovníci VOS.
Verejne známy nie je ani rozpočet služby. Ešte pred niekoľkými rokmi mali spolu s rozviedkou – Vojenskou spravodajskou službou - rozpočet takmer taký vysoký, ako Slovenská informačná služba. Na tento rok mala SIS naplánovaných 39 miliónov eur.

Beata
Balogová
