AKTUALIZOVANÉ 14:33

Galko výbor nepresvedčil, urobia kontrolu u Lipšica

Podľa poslancov stále pretrvávajú vážne podozrenia z porušenia zákona pri odpočúvaní novinárov, preto urobia poslanecký prieskum na ministerstve vnútra.

Galko vypovedá pred brannobezpečnostným výborom.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi (SaS) sa dnes nepodarilo dostatočne presvedčiť poslancov brannobezpečnostného výboru NR SR o tom, že odpočúvanie troch novinárov denníka Pravda a šéfa TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) bolo v poriadku. Výbor preto prijal uznesenie, v ktorom sa vyjadril, že nie je spokojný s jeho odpoveďami.

"Stále pretrvávajú vážne podozrenia z porušenia zákona pri odpočúvaní novinárov, a preto je nevyhnutné, aby minister ihneď predložil všetky dokumenty súvisiace s použitím informačno-technických prostriedkov (ITP) od začiatku roku 2011," priblížil závery výboru Robert Kaliňák (Smer-SD).

Jeho členovia sa zároveň dohodli, že pôjdu na poslanecký prieskum na ministerstvo vnútra (MV), kde preskúmajú použite ITP, ktoré si v rezorte vnútra objednalo VOS. Prieskum by sa mal uskutočniť do konca tohto týždňa.

Galko dnes ráno nepresvedčil ani členov Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Jeho členovia si pôjdu po bližšie informácie o kauze osobne na VOS v stredu (23.11.) ráno.

Nie ste šéf ŠtB, upozornil Galka Kaliňák

Napätá atmosféra vládla na rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru, kde sa poslanci pýtali ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) na aktuálnu kauzu odpočúvania novinárov denníka Pravda a sledovania šéfa spravodajskej televízie.

Poslanec Jaroslav Baška prečítal Galkovi jeho júlový komentár zo sociálnej siete, v ktorom minister reagoval na iného autora komentára a dával mu radu, aby Pravdu čítal s rezervou, lebo možno príde čas, kedy niečo konkrétne zverejní, čo sa týka prepojenia niektorých jej redaktorov a konkrétnych opozičných politikov v súvislosti s akciami voči jeho osobe.

Galko po prečítaní reagoval tak, že nech si na to poslanci počkajú. „Čo sa vyhrážate,“ ohradili sa členovia výboru za Smer. „Nie sme v osemdesiatomôsmom roku a vy nie ste šéf ŠtB,“ dodal poslanec Robert Kaliňák. „Vy ste šéf ŠTB, vy ste,“ reagoval Galko.

Galko: Do zverejnenia informácií o odpočúvaní sú zrejme namočení politici

K zverejneniu informácií o odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) prispeli aj politici. "Čo sa týka kompetencií za útok voči ministrovi obrany, som presvedčený, že sa v budúcnosti ukáže, že doňho boli namočení aj niektorí politici," uviedol na dnešnom rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Na otázky jeho členov v súvislosti s týmto prípadom pred novinármi odpovedal viac ako hodinu.

Podľa poslanca Rudolfa Púčika (nezaradený) minister poslancom na doobedňajšom osobitnom a tajnom výbore prezradil aj to, že sa mala pripravovať jeho škandalizácia. Vyhrážky mali byť adresované dokonca aj na adresu jeho rodiny. "Dnes ste mi dali veľkú lekciu, že poslancom sa proste nedá veriť," reagoval na toto tvrdenie minister, čím rozhorčil členov výboru.

Martin Pado (SDKÚ-DS) sa šéfa rezortu obrany pýtal na to, či vedel o tom, že medzi odpočúvanými sú profesionálni novinári. Galko aj pri tejto príležitosti povedal, že ako minister o odpočúvaní nedostával priamo záznamy, ale informačné správy.

"Mám informácie o počtoch odpočúvaných, na druhej strane mám aj informácie spravodajské, hodnotiace veci, ktoré vznikli z tej ich činnosti. A tam sú častokrát aj jednotlivé mená, stane sa, že sú tam aj zamestnania ľudí. Ale v drvivej väčšine tam nie je napísané, akým spôsobom boli tie informácie získané," vysvetlil minister.

Utajované skutočnosti odmietol prezradiť

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) z jeho odpovedí usúdil, že informácie o odpočúvaní novinárov boli pravdivé, rovnako ako aj to, že pri monitoringu sa zaznamenali aj ich rozhovory s politikmi. Rovnako stále nechápal, prečo sa týmto odpočúvaním zaoberala vojenská služba, keďže podľa neho mladý novinár nemohol nijakým spôsobom ohroziť obranu štátu. "Nevkladajte mi do úst, čo som nepovedal," reagoval minister.

Poukázal, že aj vďaka využitiu ITP už doteraz podal 14 trestných oznámení. "Osobne budem považovať za tragédiu, ak by po 20 rokoch vyplávalo, že nejaký poslanec alebo politik sa vyhráža nejakej redaktorke, že v prípade, že nebude robiť isté kroky voči nejakému členovi vlády, tak sa jej pomstí," adresoval Galko opozičným poslancom, aj keď dodal, že ide o hypotetické konštatovanie.

Kaliňák sa zaujímal aj o to, prečo odpočúvanie telefónov skončilo 14. októbra, kedy hlava štátu oznámila, že plánuje odvolať vládu. "Toto usvedčuje VOS a vás z toho, že to bolo účelové," poznamenal Kaliňák. "Ste si istý 100-percentne, že boli všetky štyri zhodené?" odpovedal mu otázkou Galko.

Minister sa dnes k viacerým otázkam poslancov nechcel priamo vyjadrovať. Podľa jeho slov ide o utajované skutočnosti, ktoré nemôže prezradiť, keďže by tým porušil zákon. Odpovede na všetky otázky podľa neho pozná len premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). "Ste povinný poskytnúť všetky informácie, ktoré si výbor vyžiada," oponoval mu Kaliňák. Poukázal, že zákon o ochrane utajovaných skutočností nedovoľuje zatajovať nezákonné správanie. "V tom sa naše právne vedomie rozchádza," odpovedal Galko.

Možno budete ešte prekvapení, tvrdí Galko

Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) ľudsky chápe rozhorčenie a emócie novinárov v súvislosti s kauzou ich údajného odpočúvania, no na druhej strane, ak je podozrenie zo spáchania trestného činu, nie je rozdiel medzi politikom, zamestnancom, podnikateľom, bežným človekom alebo novinárom.

Vyhlásil to po dnešnom mimoriadnom zasadnutí Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, na ktorom Galko vysvetľoval okolnosti kauzy.

"Možno budete ešte prekvapení z toho, ako to bude pokračovať. Ja však nemôžem predbiehať, všetko je v rukách vyšetrovacích orgánov," povedal minister novinárom. Zopakoval, že nikto nemôže stáť nad zákonom.

"Ani minister, ani politik, ani podnikateľ, ani bežný človek, ale ani novinár, najmä, keď vedome porušuje zákon a prípadne ho porušuje opakovane," uviedol.

Bližšie informácie podať odmietol. "To je všetko, čom vám v tejto chvíli môžem povedať. Už som vám povedal naozaj veľmi veľa," uzavrel.

Chcel som vedieť viac, hovorí Fedor

Člen výboru Martin Fedor (SDKÚ) oznámil, že Galko na rokovaní výboru povedal niekoľko informácií, "ktorými sa zložila skladačka, o ktorej som ja chcel vedieť viac". Minister však podľa jeho slov zákonnosť odposluchov nedokázal.

"Zatiaľ nemáme informácie, ktorými by som potvrdil alebo vyvrátil zákonnosť odpočúvania," dodal Fedor. Viac povedať nechcel. Informovať bude po zasadnutí brannobezpečnostného výboru, kde je predsedom a ktorý sa dnes rovnako, ako výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva, bude venovať odpočúvaniu novinárov aj za účasti ministra Galka.

Denníky Pravda a Nový Čas v pondelok (21.11.) priniesli informáciu o tom, že vojenské spravodajstvo malo odpočúvať a možno aj sledovať vybraných novinárov, a to až do polovice októbra, keď padla vláda. Medzi sledovanými osobami sa spomína generálny riaditeľ spravodajskej televízie TA3 Michal Gučík, ako aj trojica redaktorov domáceho spravodajstva Pravdy.

Šéf VOS potvrdil, že novinárov odpočúvali pre podiel na trestnej činnosti

Šéf Vojenského obranného spravodajstva Pavol Brychta dnes na pôde Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva potvrdil, že VOS odpočúvalo novinárov denníka Pravda a šéfa TA3 Michala Gučíka so súhlasom súdu. Po rokovaní výboru to oznámil jeho predseda Peter Žiga (Smer).

"Konkretizoval to tým, že sa podieľali na úniku citlivých informácií z ministerstva obrany. V prípade Gučíka to odôvodnil ekonomickou trestnou činnosťou," vysvetlil Žiga.

Podľa jeho slov podmienkou na nasadenie ITP prostriedkov je, že sa vyčerpali všetky ostatné dostupné možnosti. "Na moju otázku, či sa tak stalo, aj minister, aj šéf VOS odpovedali áno," vyhlásil Žiga.

Podľa poslanca Smeru však minister obrany Ľubomír Galko údajne nevedel, či boli odpočúvaní konkrétni štyria novinári. Výbor zároveň prijal uznesenie, na základe ktorého vykoná v stredu (23.11.) prieskum na VOS. "Nedozvedeli sme sa to, čo sme sa chceli dozvedieť, a verím, že priamo na mieste sa dozvieme viac. Veríme, že nás pustia do spisov," povedal Žiga.

Na rokovaní výboru poslanci údajne nedostali odpovede na otázku, či boli použité ITP prostriedky legálne, alebo nie.

"Môžeme alebo nemusíme veriť nejakým vyhláseniam. Minister nám povedal, že nám v zásade nemôže nič povedať. Nemal som z toho dobrý pocit. Ako predseda výboru som sa nedozvedel, či boli pri postupe VOS pochybenia," dodal Žiga.

Slišková: Spájať redaktorov Pravdy s trestnou činnosťou je absurdné

Šéfredaktorka denníka Pravda Nora Slišková odmieta, že novinári denníka Pravda boli odpočúvaní pre údajný podiel na trestnej činnosti. Takéto zdôvodnenie odpočúvania dnes podľa predsedu osobitného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Petra Žigu (Smer-SD) dostali členovia výboru od riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu.

"Je úplne absurdné spájať redaktorov denníka Pravda a ich novinársku prácu s nejakou trestnou činnosťou. Ak považujú riaditeľ VOS a minister obrany za citlivé informácie správy o rezorte obrany, je to ich problém. Neviem si v právnom štáte predstaviť dôvod na odpočúvanie novinárov. Denník Pravda v tejto súvislosti podal trestné oznámenie," povedala pre agentúru SITA Slišková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 692
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 251
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 639
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 954
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 753
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 105
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 493
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 105
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 318
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 180

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land zatiaľ získal piatich Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop