BRATISLAVA. Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru požiadali ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), aby predložil plán fungovania nemocníc po 1. decembri. V tento deň totiž vyprší výpovedná lehota vyše 2000 lekárom, ktorí k 1. októbru podali výpoveď.
Budeme pripravení tak, aby sme zvládli akútne prípady od 1. decembra o polnoci? spýtal sa ministra predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ).
Uhliarik vyhlásil, že krízový plán s riaditeľmi nemocníc pripravuje a je schopný ho predstaviť v piatok (25.11.) tento týždeň alebo budúci pondelok (28.11.) v prípade, že lekári neustúpia. Sedíme kontinuálne každý týždeň s riaditeľmi nemocníc. Minulý týždeň sme prizvali aj operačné stredisko aj krízové služby, povedal minister.
Zomrú nevinní ľudia. Musíme si povedať pravdu, aká je. Dve nemocnice v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) nebudú schopné zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť, uviedol poslanec SNS Štefan Zelník. Mal by si vyzvať lekárov ako významný regionálny politik, aby stiahli svoje výpovede, adresoval poslancovi minister Uhliarik. Priznal však, že v Žilinskom samosprávnom kraji je situácia skutočne kritická.
Podpredseda žilinského VÚC Jozef Štrba v pondelok (21.11.) informoval, že nemocnice v pôsobnosti ŽSK v Tvrdošíne, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a Čadci oddnes rušia plánované operácie. Realizovať ich majú nemocnice v Martine a Ružomberku. Keď tu niekto zomrie, budeme zodpovední všetci, ale začne sa ministerstvom zdravotníctva, podčiarkol exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).
Kollár: Kolaps nemocníc bude pokračovať po celom Slovensku
Kritická situácia, ktorá nastala v dvoch nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja a trenčianskej Fakultnej nemocnici, bude zrejme pokračovať aj v ďalších mestách Slovenska. Myslí si to šéf Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) Marián Kollár. "K dnešnému dňu máme nové výpovede, čiže máme silnejúcu podporu našich kolegov," uviedol pred rokovaním parlamentného zdravotníckeho výboru.
Kollár predpokladá, že kľúčovým dňom v rokovaniach zdravotníkov za ich požiadavky môže byť už streda (23.11.). Predstavitelia LOZ sa majú stretnúť s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a následne premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ).
"Chceme informovať o tom, aká je situácia v súčasnosti, o našom memorande, ktoré je odrazom našich požiadaviek a predovšetkým by sme chceli otvoriť veci, ktoré na to, aby sme sa dohodli, je potrebné legislatívne schváliť," povedal Kollár o dnešnom rokovaní odborov s členmi poslaneckého výboru.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Ich dvojmesačná výpovedná lehota uplynie už za deväť dní, napriek tomu sa im s ministrom Ivanom Uhliarikom (KDH) stále nepodarilo dohodnúť.
"My nemáme ani kompetencie a v tejto chvíli ani zodpovednosť za pacienta. Je to na niekom inom, na tom, kto vedie tento rezort," podčiarkol dnes Kollár.
Gašparovič varoval pred drastickým riešením
Lekári by mali byť schopní pochopiť realitu a pristúpiť na rozumné kompromisy. Vyhlásil to dnes prezident Ivan Gašparovič počas svojej pracovnej cesty v obci Rybník v Levickom okrese. V súvislosti s výpoveďami zdravotníkov prezident zdôraznil, že by lekárski odborári mali zvážiť situáciu, do ktorej dostávajú zdravotníctvo a pacientov.
Každý by im rád pridal, ale musia pochopiť realitu a byť schopní pristúpiť na rozumné kompromisy. Budeme rokovať. Už sme sa dohodli s ministrom, že ak on neuspeje, tak všetci predstavitelia zdravotníckych služieb, teda nielen odborári, prídu a budeme hovoriť o tom, ako ďalej. Som presvedčený, že nájdeme riešenie.
Pretože už to považujem za nie zodpovedné, postaviť sa ako profesionálny lekár k občanovi s tým, že ho nebudem liečiť. To proste nejde. Tu je potrebný kompromis. Vláda kompromis ponúkla, odborári ho neprijali. Som presvedčený, že nie všetci lekári majú takého zmýšľanie, zdôraznil prezident.
Zároveň dodal, že aj v prípade, ak lekári nebudú ochotní dohodnúť sa, bude nutné situáciu zvládnuť. Vláda to bude musieť riešiť iným spôsobom a ten bude drastický, pohrozil prezident. Riešenie, ktoré by mohla vláda v krízovej situácii použiť, však prezradiť nechcel. Stretávame sa v stredu a verím, že sa dohodneme, vyhlásil Gašparovič.
Raši: Premiérka by mala zastaviť transformáciu v skrátenom konaní
Základnou požiadavkou odborárov pri podávaní výpovedí bolo zrušenie, nie pozastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Premiérka by preto mala v skrátenom legislatívnom konaní predložiť zákon, ktorý by zrušil transformáciu. Na dnešnom brífingu v parlamente to povedal exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).
Ideálne by bolo, ak by výpovede stiahnuté boli, ale myslím si, že bazálnym predpokladom je zrušenie transformácie, povedal Raši. Transformácia podľa neho stále trvá a do 30. júna budúceho roka tak nemocnice musia byť stransformované. Legislatívne zrušenie transformácie nemocníc na dnešnej tlačovej konferencii Slovenskej lekárskej komory (SLK) označil za nezmyselné jej prezident Milan Dragula.
Podľa Rašiho minister Uhliarik v tejto krízovej situácii zlyhal. Zlyhal v tom, že situácii, ktorú mohol upokojiť vtedy, keď vznikla, nevenoval dostatočnú pozornosť. Snažíme sa niečo zahasiť na poslednú chvíľu, podčiarkol. Dodal tiež, že keby bol momentálne v situácii ministra Uhliarika, tak by sa zbláznil.