Premiérka si myslí, že novinárov by nemali odpočúvať ani legálne. Galko jej nedvíhal telefón.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:52 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Pre škandál s odpočúvaním novinárov sa premiérka Iveta Radičová z SDKÚ po dni a pol rozhodla, že nechá odvolať ministra obrany Ľubomíra Galka z SaS.
O odpočúvanie požiadalo Vojenské obranné spravodajstvo.
„Odpočúvanie novinárov, a je úplne bezpredmetné, či legálne, alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie, na ktorých je postavená táto vláda,“ povedala Radičová.
Galkovi svoj zámer ani neoznámila, keďže nedvíhal telefón. „Čakali sme naňho dve hodiny,“ vravela.
Minister do večera na jej rozhodnutie nereagoval. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka neinformovala premiérka ani jeho. „Takéto správanie považujeme za neslušné a nekorektné,“ povedal o tom, ako sa premiérka zachovala.
SaS označila odvolanie Ľubomíra Galka za podraz, z vlády Ivety Radičovej sa však zatiaľ pred marcovými voľbami odísť nechystá a je ochotná podporiť návrh budúcoročného štátneho rozpočtu.
Pre SME to povedali niekoľkí ľudia z vedenia strany Richarda Sulíka. „Keď si to tak želajú, môže nás po jednom odvolávať,“ hovoril jeden z nich.
„Odvolanie ministra obrany považujeme za pokračovanie útokov proti strane SaS. To, že ide o súčasť predvolebného boja, potvrdila aj samotná premiérka,“ hovoril predseda SaS Richard Sulík.
Premiérke vyčítal, že jeho ani Galka o odvolaní vopred neinformovala.
Čakala, nedočkala sa
Chronológia
Čo sa v utorok stalo
ráno prišiel Galko pred parlamentný výbor na kontrolu vojenských spravodajských služieb, zasadnutie bolo tajné. cez obed o VOS rokovala Rada obrany štátu, popoludní odpočúvanie Galko vysvetľoval výboru pre obranu a bezpečnosť, odpočúvanie nepoprel, tvrdil však, že VOS všetko robí legálne, popoludní sa chceli stretnúť s Galkom premiérka a šéfovia tajných služieb, nezohnali ho, po štvrtej Iveta Radičová oznámila, že nechá Galka odvolať prezidentom, predseda SaS Richard Sulík večer reagoval, že pokračujú útoky na jeho stranu.
„Čakali sme s tromi riaditeľmi tajných služieb na pána ministra Galka dve hodiny. Osobne som mu telefonovala, nedvíhal mi telefón,“ vysvetľovala zasa pred tlačovkou SaS Radičová.
Na otázku, prečo Galko neprišiel na stretnutie, Sulík odvetil: „Mali sme dôležitú poradu. Mne nevolala, neviem, koľkokrát volala jemu. Viem len, že pani premiérke poslal SMS, že nemôže prísť, že má súrne stretnutie.“
Predseda SaS včera bližšie nespresnil, ako si do marca predstavuje fungovanie SaS v tejto vláde.
„Budeme veľmi pozorne sledovať, či poverenie riadiť rezort obrany nebude smerovať k jej straníckemu šéfovi,“ hovoril o Mikulášovi Dzurindovi, súčasnom ministrovi zahraničných vecí.
„Samozrejme, budeme sa o tom radiť, budeme aj vidieť, aké udalosti budú v najbližších dňoch, takže na toto vám v tomto momente neviem odpovedať,“ odvetil Sulík na otázku, či nepožiadajú, aby obranu viedol ďalší nominant ich strany.
Poverenie Dzurindu je podľa informácií SME jedna z pravdepodobnejších možností, ako vyriešiť na necelé štyri mesiace situáciu na ministerstve obrany.
Ďalšími alternatívami by mohol byť minister vnútra Daniel Lipšic z KDH alebo ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Tají, koho poveríPremiérka nepovedala, koho riadením ministerstva poverí, ani či ho ponechá SaS. „Dohodli sme s pánom prezidentom na spoločnom postupe. Stretávame sa ráno pred zasadnutím vlády.“
Prezident Ivan Gašparovič však necháva rozhodnutie plne na premiérke, doplnila Radičová.
„Vítam rozhodnutie uvoľniť ministra Galka z poverenia viesť ministerstvo obrany. Aj po dnešných vyjadreniach počas zasadnutí parlamentných výborov to je jediné možné riešenie vzniknutej situácie,“ reagoval predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ.
„Premiérka urobila správny krok. Je absolútne proti zdravému rozumu, aby novinárov odpočúvali na základe vykonštruovaných vecí,“ povedal predseda Mosta-Hídu Béla Bugár.
Odvolanie Galka nechce spájať s ďalším fungovaním ministrov SaS vo vláde. „Oni v tom zaangažovaní neboli, takže majú možnosť dokončiť svoju prácu.“
Smer v tom vidí voľby„Nechce sa nám veriť, že sa madam transparentná prebrala! Už asi myslí na prezidentské voľby. Galko však končí, tým dala Radičová za pravdu médiám, že prekročil svoje právomoci,“ reagoval opozičný Smer krátko po tlačovke Radičovej na svojej oficiálnej facebookovej stránke.
Cez deň Galka kritizoval aj predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor (SDKÚ).
Polícia aj prokuratúra sa už odpočúvaniami zaoberajú. Námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka STV povedal, že ho bude zaujímať, prečo sa po páde vlády zastavilo 30 odpočúvaní.
Poslanci opozície tvrdia, že odpočúvania novinárov sa skončili dva dni po tom, ako parlament Radičovej vláde vyslovil nedôveru.
Ľubomír Galko bol v poradí dvanástym ministrom obrany. V úrade bol do včerajška 501 dní.
Miškov: Odpočúvať novinárov je mimoriadne citlivéPodpredseda SaS JURAJ MIŠKOV hovorí, že Ľubomír Galko bol bojovníkom proti korupcii a patrí na zvoliteľné miesto na kandidátke strany.
Zostávate súčasťou koalície?
„Je ešte nejaká koalícia? Pretože keď padla vláda, naši bývalí koaliční partneri svojimi krokmi de facto odstúpili od koaličnej zmluvy.“
Teraz je zase nová situácia, keď premiérka odvolala ministra za SaS bez konzultácie s vami. Podporíte rozpočet?
„Sme konštruktívna strana, preto podporíme všetko, čo je v záujme Slovenska, rozpočet aj zákony, o ktorých sme presvedčení, že sú pre ľudí. Nespájal by som odchod Galka s rozpočtom.“
Mení sa po kauze postavenie Galka v strane?
„Ľubo Galko odviedol kopu dobrej práce, ako boj proti korupcii a zvyšovanie transparentnosti. Galko bol jednoznačne bojovníkom za čistotu, čo povedala aj premiérka.“
Uviedla tiež, že podľa jej názoru nebolo odpočúvanie médií v poriadku. Nediskvalifikuje to Galka pre funkcie v budúcich vládach?
„Nebolo zatiaľ nič preskúmané. Nebolo zatiaľ rozhodnuté, že odpočúvanie bolo nelegálne. Ak si to takto vyhodnotila premiérka, je to jej právo. My počkáme na závery prešetrovania.“
Podľa vás patrí Galko na zvoliteľné miesto kandidátky SaS?
„Jednoznačne.“
Ste vyštudovaný novinár. Ako sa vám páči, že za ministra SaS odpočúvali médiá a zaznamenávali sa aj ich súkromné informácie?
„Použitie informačno technických prostriedkov je mimoriadne citlivé pri dvoch kategóriách ľudí. Prvou sú novinári, druhou politici. Tu treba naozaj citlivo zvažovať. Platí zasa, čo sme zdôrazňovali niekoľkokrát, že pred zákonom sme si všetci rovní.“
Zuzana Petková
Aj odvolaná vláda môže meniť ministrovHoci vláda padla, môže premiérka nechať ministra obrany odvolať.
BRATISLAVA. Od konca októbra je vláda Ivety Radičovej v demisii. Napriek tomu môže minister obrany Ľubomír Galko prísť o funkciu.
Od 25. októbra, keď prezident Ivan Gašparovič premiérku odvolal, sú všetci ministri výkonom funkcií len dočasne poverení.
Galka teda prezident neodvolá z funkcie, ale premiérka mu navrhne, aby zrušil jeho poverenie dočasne viesť ministerstvo obrany.
Postup podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača prekonzultovala Radičová včera telefonicky aj s Gašparovičom.
„Poveriť riadením ministerstva môže prezident inú osobu,“ povedal Trubač. Poverenie by trvalo do vymenovania novej vlády, ktorá vznikne po marcových voľbách.
Postup, ktorý premiérka zvolila, by mal byť právne v poriadku aj podľa zástupcu riaditeľa Ústavu štátu a práva Jozefa Vozára. Galko sa vráti do parlamentu ako poslanec.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
