BRATISLAVA. Najdivokejšie boli roky po vzniku samostatného Slovenska, hovoria o vzťahoch medzi tajnými službami a novinármi tí, čo v 90. rokoch v médiách pracovali.
Sledovanie, rozbité autá, na dvere pribitá mačka, spomínajú na konflikty s SIS, ktorú počas vládnutia Vladimíra Mečiara viedol Ivan Lexa.
Vladim Mečiar sa dnes na podobné spomienky sťažoval. Vraj za prípadné odposluchy novinárov ponúkal odmenu a nikto o ňu nežiadal.
„Novinár môže byť odpočúvaný, ale nie nelegálne a bez príčiny. V 90. rokoch boli kritickí novinári sledovaní bez príčiny. Vzťah moci k nim je dnes neporovnateľný,“ hovorí šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb.
Tajná služba sledovala aj reportéra televízie Nova Eugena Kordu, dnes reportér SME.
„Upozornil ma na to rádioamatér, ktorý napichol sledovačku SIS-ky.“ Auto našiel rozbité, sledovali ho, vyhrážali sa, a tak manželku so synom na dva a pol roka presťahoval do Česka.
„Po roku 1998 sa to skončilo, ale politici vždy, keď majú ucho k dispozícii, tak ho zapnú.“
Peter Tóth v 90. rokoch ako novinár zažíval SIS natvrdo. Nakoniec pre tajnú službu sám pracoval a za novinára sa už iba vydával.
„Takmer obdeň som zverejňoval značky áut sledovačky. Bolo to zložité, aj som sa schovával, ale vyrobilo mi to aj určitú slávu,“ hovorí Tóth, ktorému aj podpálili auto.
V roku 2002 ho vtedajší šéfredaktor SME Milan Šimečka požiadal, aby odišiel, a zakrátko sa stal Tóth šéfom kontrarozviedky SIS.
O rok premiér Mikuláš Dzurinda hovoril, že členovia skupinky sú škodcovia štátu. Zaradil medzi nich aj Šimečku.

Beata
Balogová
