BRATISLAVA. Nominácia 42-ročného Ľubomíra Galka za ministra obrany vzbudila vlani pri predstavovaní kabinetu Ivety Radičovej rozpaky.
Galko nemal ako bývalý riaditeľ hypermarketu a vlastník siete maloobchodov Dona s armádou nijaké skúsenosti, premiérke sa nepáčila ani jeho slabá znalosť angličtiny.
Šéf SaS Richard Sulík nomináciu obhajoval jeho čestnosťou a manažérskymi schopnosťami.
Do you speak English?
Fakty
Galkova kariéra
Narodil sa v roku 1968 v obci Kleština (Považská Bystrica) Vyštudoval fakultu matematiky, fyziky a informatiky Začínal ako programátor V roku 2001 sa stal riaditeľom hypermarketu Kaufland V roku 2007 sa stal riaditeľom maloobchodnej siete Dona Vo voľbách 2010 kandidoval na 9. mieste kandidátky SaS Dostal 3917 prednostných hlasov a klesol na 13. miesto V júli 2010 sa stal ministrom obrany za SaS
„Za tie roky mi prešlo cez ruky obrovské množstvo tendrov a výberových konaní a stovky obchodných zmlúv,“ hovoril Galko.
Premiérka prižmúrila oko nad jazykovým hendikepom a akceptovala ho s podmienkou, že do troch mesiacov predloží certifikát z angličtiny. Jazyková výbava sa stala terčom vtipov.
Jeho predchodca Jaroslav Baška zo Smeru začal hovoriť na výbore pre obranu a bezpečnosť po anglicky, lebo sa mu vraj pred rokovaním NATO zíde rozcvička.
Minister napokon skúšku absolvovať nemusel, premiérke stačilo, že ho počula rozprávať po anglicky na pracovnej ceste v Kosove.
Pochybnosti, ktoré musel Galko prehltnúť, sa snažil hneď od začiatku zvrátiť v politickom boji.
V prvých mesiacoch to bol on, kto prinášal odhalenia o tendroch z čias bývalej vlády a púšťal sa do štipľavých politických výmen s politikmi Smeru.
Preverovanie tendrov
Odkrytie predraženej výpočtovej techniky, nákupu nafukovacích člnov bez motorov či uzatvorenie nevýhodných zmlúv na modernizáciu vrtuľníkov prinieslo ministrovi sympatie časti verejnosti i mnohých novinárov.
Vďaka tímu bývalých novinárov, ktorými sa obklopil, vedel zaujať.
Už mesiac po vymenovaní však čelil aj prvému škandálu. Na čelo Vojenskej spravodajskej služby vymenoval Milana Hudeca, ktorý na funkciu nemal dostatočnú bezpečnostnú previerku.
Vojenské obranné spravodajstvo Galka upozornilo, že niektoré dokumenty týkajúce sa previerky boli zrejme sfalšované. Hudeca po piatich dňoch z funkcie odvolal.
Šéf Smeru Robert Fico ministra napadol, že vymenovaním neprevereného dôstojníka mohol ohroziť bezpečnosť krajiny a vyzval ho na odstúpenie.
Galko odmietol a pri vysvetľovaní kauzy vo výbore na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva sa takmer pobil s podpredsedom Smeru Pavlom Paškom, ktorý ho nazval diletantom.
Konflikt s Kaliňákom
Za obeť spravodajskej hry časti príslušníkov tajných služieb sa Galko považoval už vtedy.
„Mám podozrenie, že niektorí členovia spravodajských služieb útočia na ministra obrany, aby sa zabránilo zverejňovaniu toho, čo sa tu dialo za bývalej vládnej garnitúry.“
Jeho presvedčenie o sprisahaní posilnilo video, ktoré na neho v televíznej relácii vytiahol exminister vnútra Rober Kaliňák zo Smeru. Galko sa rútil po diaľnici nepovolenou rýchlosťou, aby stihol stranícku tlačovku.
„Čo je to za človeka, ktorý si dovolí zhromažďovať informácie na ministra obrany? Má paralelnú tajnú službu alebo je spriahnutý s pochybnými indivíduami?“ pýtal sa.
Odhodlanie Galkovi nechýbalo ani pri riešení pomerov v rezorte. Z jedenástich šéfov sekcií vymenil deviatich, kritizoval generálov, že im chýba odvaha, keď neupozornili na prikrášľovanie stavu armády v hodnotiacej správe bývalého vedenia.
Po zverejnení návrhu rozpočtu pre ministerstvo obrany hrozil prepúšťaním tisícok vojakov či rušením letectva a medzinárodných misií. Z úsporných dôvodov napokon zrušil tankový prápor.
Vzťah s generalitou vyústil až do vzájomnej dohody o rezignácii náčelníka generálneho štábu Ľubomíra Bulíka. Jeho odchod zvrátil až októbrový pád vlády a vo funkcii zatiaľ zostáva.
Bloger, kritik eurovalu
Minister obrany nezanedbával ani podpredsednícku funkciu v strane. S voličmi aktívne komunikoval cez blogy, v ktorých nešetril politických protivníkov. Aktívny bol aj pri téme eurovalu, ktorá položila vládu.
„Musel by som vážne zvažovať, či moje pôsobenie v tejto strane je pre mňa ešte žiaduce,“ odpovedal, čo by robil, ak by SaS koalícii ustúpila.
Po hlasovaní o eurovale stranu opúšťať nemusel, napriek pádu vlády si udržal aj ministerskú stoličku. Platilo to do utorka.

Beata
Balogová
