Údaje o zdravotnom stave Gučíka či o jeho priateľoch nemala VOS zbierať, ak nesúviseli s prípadom. Šéf TA3 si na oplátku nahral telefonát s ministrom.
BRATISLAVA. Riaditeľa spravodajskej televízie TA3 Michala Gučíka odpočúvali pre údajné podozrenia z ekonomického trestného činu.
Na utajenom rokovaní parlamentného výboru to poslancom potvrdil šéf Vojenskej obrannej služby Pavol Brychta.
Pred poslancami Brychta hovoril o dôvodoch, pre ktoré monitorovali novinárov.
Z rokovania v utajenom režime to vyniesol šéf osobitného kontrolného výboru a poslanec Smeru Peter Žiga.
„V prípade Gučíka to odôvodnil ekonomickou trestnou činnosťou,“ povedal Žiga. Nasadenie odpočúvania bolo podľa Brychtu poslednou možnosťou potom, čo vyčerpali všetky ostatné.
Chce ísť na detektor
Gučík si pozval včera novinárov do televízie a pustil im nahrávku jeho rozhovoru s Ľubomírom Galkom.
Minister o nahrávaní nevedel a Gučíkovi vysvetľoval, že ho ani osobne nepozná a nič proti nemu nemá. Sľúbil mu stretnutie, keď sa situácia upokojí.
Nahrávanie telefonátu bez vedomia volaného môže byť tiež považované za odpočúvanie a je nezákonné. „Keď sa o sebe dočítate toľko vecí, chcete aj vy mať niečo nahraté,“ povedal Gučík.
Potom poprel, že by cez svoju firmu Enter AD dohadoval biznis na ministerstve obrany za úplatky. Enter AD má v predmete činnosti najmä reklamu a propagáciu.
„Som ochotný podrobiť sa akémukoľvek výsluchu, či som niekedy urobil, dohodol, organizoval alebo čokoľvek robil s ministerstvom obrany,“ povedal Gučík. Tvrdí, že je ochotný ísť aj na detektor lži.
Riaditeľ TA3 oznámil, že pre odpočúvanie podá trestné oznámenie. Dodal, že sa začalo práve vtedy, keď nastúpil do funkcie šéfa v televízii.
Záujem spravodajskej služby preto podľa neho nesúvisí s jeho reklamnou činnosťou, ale s vedením televízie.
Gučíka podľa informácií zverejnených ako prvým denníkom Nový Čas odpočúvali od začiatku tohto roka.
Materiály o šéfovi TA3 museli uniknúť z vyšších miest kontrarozviedky. Na rozdiel od prepisov telefonických rozhovorov ostatných novinárov totiž obsahujú aj analytickú časť, teda spracovanie informácií získaných z odpočúvaní.
Z dokumentov navyše vyplýva, že Gučíka asi aj sledovali.
Odkryté súkromie
Policajný prezident Jaroslav Spišiak nevedel povedať, či Gučíka polícia vyšetruje. Policajný hovorca reagoval, že o prípadnom vyšetrovaní čiastkové informácie nepodávajú.
Viacerí poslanci obviňovali Vojenské obranné spravodajstvo z porušovania zákona, pretože namiesto policajtov vyšetruje údajné úplatky či podvody.
Gučík zároveň upozornil na to, že tajná služba si o ňom uchovala súkromné informácie. Napríklad o jeho vysokom tlaku, slabšom infarkte a návšteve nemocnice.
Súkromné údaje získané z odpočúvaní, ktoré neslúžia v trestnom konaní, by sa mali zničiť.
„Uchováva sa len to, čo je predmetom schváleného odpočúvania, ostatné sa musí zlikvidovať,“ konštatoval Spišiak.
Polícia môže vec prešetriť
O možnostiach preveriť odpočúvanie novinárov aj úniky z Vojenského obranného spravodajstva hovorí policajný prezident JAROSLAV SPIŠIAK.
Dokážete s vašimi kompetenciami zistiť, či boli dôvody na odpočúvanie novinárov dostatočné?
„A kto iný by to mal vyšetrovať?“
Ide o to, či môže mať polícia prístup k dokumentom tajných služieb.
„V rámci trestného konania máme prístup ku všetkému, ak je to odôvodnené pre trestné konanie a na vyšetrovanie veci. Ak je niečo utajené, musíme požiadať kompetentné osoby, aby to odtajnili, a keď to odtajnia, máme prístup ku všetkému.“
Prístup k dokumentom však máte len po odtajnení ministrom obrany.
„Áno, ale aj pokiaľ to neodtajní, máme tu kompetentných ľudí, ktorí majú previerky. Ale musia byť poverení na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre potreby trestného konania v konkrétnej veci.“
Takže máte prístup k ich dokumentom a k výsluchom príslušníkov aj bez povolenia ministra či riaditeľa VOS?
„Pre účely trestného konania sú nám povinní poskytnúť všetky informácie všetci, ktorí sú ich nositeľmi.“
Môžete teda aj vojsť do VOS, otvárať tam zásuvky a vyšetrovať?
„Samozrejme, najskôr na to musia dať kompetenčné súhlasy a musí sa to trestno-procesne zadokumentovať.“
Miroslav Kern
Pracoval pre Rezeša, HZDS, asi aj pre SNS a Fica
Herec Michal Gučík začal podnikať v reklamnom biznise v 90. rokoch.
BRATISLAVA. Súčasný riaditeľ TA3 Michal Gučík prišiel do spravodajskej televízie z reklamného biznisu.
Bývalý herec začal podnikať s reklamou v 90. rokoch cez agentúru Roko, ktorá vytvárala imidž VSŽ. Vtedy sa zrejme bližšie zoznámil s ich šéfom Alexandrom Rezešom.
Agentúra zarobila na budove, ktorá patrila VSŽ. Železiarne jej predali ubytovňu Metalurg zhruba za 10 miliónov korún. Roko ju obratom predala mestskej časti KošiceŠaca za 16,6 milióna.
V roku 1998 sa Rezeš stal šéfom volebnej kampane HZDS. S Gučíkom pripravovali volebnú kampaň hnutia.
Gučík zrejme pred voľbami 2010 pomáhal aj SNS. Na bilborde strany proti „tým, čo nepracujú“, sa v upravenej podobe objavil Róm Lukáš Bart. Jeho brat vtedy denníku SME povedal, že za fotenie od Gučíka dostal 150 eur.
Roko sa spomínala aj v súvislosti s nahrávkou, ktorú vytiahol bývalý premiér Robert Fico. Šéf predstavenstva Allianzu na nej v prezlečení spieva na večierku pieseň Sladké mámení.
Videoklip vyrobila Roko, Allianz bola jej klientom. Gučík poprel, že by Ficovi nahrávku dodal on.
Zuzana Petková

Beata
Balogová
