Text agentúr sme o 19:40 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Špeciálny tím na Generálnej prokuratúre, ktorý má vyšetriť odpočúvanie novinárov, vedie jej bývalý šéf Dobroslav Trnka.
Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ v stredu obsadenie Trnku nechcela komentovať. Ubezpečovala, že vyšetrovacie orgány v kauze riadne konajú. „Všetky podania budú vyriešené, budú vyšetrené, bez ohľadu na to, koho alebo čoho sa týkajú.“
Pred voľbami nového šéfa prokuratúry Radičová hrozila demisiou, ak sa ním opäť stane Trnka. Kritizovala, že politicky citlivé kauzy na prokuratúre pod jeho vedením išli do stratena. „Pochybnosti vyvoláva nie to, čo doriešil, ale čo nedoriešil,“ povedala v októbri minulého roka.
Čentéša vynechaliTrnkov tím už prípad preveruje. „Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý v dohľadnom čase rozhodne, kto bude vykonávať dozor v tejto veci,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Novozvolený generálny prokurátor Jozef Čentéš, ktorého prezident Ivan Gašparovič už niekoľko mesiacov odmieta vymenovať do funkcie, sa do vyšetrovacej skupiny nedostal. „Nie. Nie som členom tohto tímu,“ povedal.
V pondelok, keď sa kauza prevalila, sa Radičová obrátila na policajný Úrad boja proti korupcii. Dnes je odkázaný na pokyny prokuratúry. „Postup s prokuratúrou koordinujeme. O konkrétnych krokoch nie je možné v tejto fáze informovať,“ odpovedal Michal Slivka z policajného prezídia.
Blanárik mlčíOkolnosti úniku utajovaných informácií z Vojenského obranného spravodajstva by mal preverovať Národný bezpečnostný úrad pod vedením Františka Blanárika.
V stredu priamo neodpovedal, aké kroky podniká. Hovorkyňa Blažena Zimanová len napísala, že odpovede na otázky možno nájsť v príslušnom zákone a „iných súvisiacich právnych predpisoch“.
Blanárik, ktorého do funkcie dosadilo ešte HZDS, v minulosti pracoval na ministerstve obrany, neskôr bol vo vedení zbrojárskej firmy Petina. Za bývalého režimu podľa archívov ŠtB pracoval pre vojenskú kontrarozviedku.
Nárok na nového šéfa NBÚ mala SaS, nedokázala ho však presadiť.
Za nahrávky sa netrestaloTrnka ešte ako šéf vojenskej prokuratúry vyšetroval nezákonné odpočúvanie telefonátu redaktora denníka SME s Pavlom Ruskom z decembra 2002.
V roku 2003 Trnka oznámil, že obvinili troch funkcionárov SIS, ktorí zodpovedali za systém, čo mu pomohlo k zvoleniu za generálneho prokurátora. Súd obvinených v roku 2007 oslobodil.
Trnkov tímv decembri 2002 SIS odpočula rozhovor redaktora SME so šéfom ANO Pavlom Ruskom,
nezákonné odpočúvanie sa ukázalo aj v ďalších jedenástich prípadoch,
riaditeľ SIS Vladimír Mitro sa vzdal funkcie ,
kauzu riešil Krajský úrad vyšetrovania v Bratislave,
dvaja vyšetrovatelia odišli do civilu po tom, ako im prípad odňali,
nastúpil tím vojenskej prokuratúry pod vedením Dobroslava Trnku,
počas vyšetrovania v roku 2003 prokurátorom niekto posielal do odkazových schránok útržky z odpočutých rozhovorov,
Trnkovi na deň zmizlo služobné auto,
v novembri 2003 obvinili troch členov SIS,
v decembri 2003 zvolil parlament Trnku za šéfa prokuratúry,
v januári 2007 súd obvinených oslobodil.
(bum)

Beata
Balogová
