Podľa slovenského veľvyslanca v Budapešti nebol Olivér Boldoghy zbavený slovenského občianstva, ale stratil ho v zmysle zákona.
BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Slovenský zákon o občianstve je v súlade s medzinárodnými predpismi a praxou. Olivér Boldoghy nebol zbavený slovenského občianstva, ale stratil ho v zmysle zákona, povedal dnes pre maďarskú tlačovú agentúru MTI veľvyslanec SR v Budapešti Peter Weiss.
Veľvyslanec tieto skutočnosti tlmočil ešte v utorok (22.11.) štátnemu tajomníkovi maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsoltovi Némethovi, ktorý ho predvolal, aby vyjadril nesúhlas s krokom slovenských orgánov v kauze zbavenia komárňanského podnikateľa Olivéra Boldoghyho slovenského občianstva.
Je to v súlade s európskym právom, tvrdí Weiss
Weiss zdôraznil, že predstaviteľovi rezortu maďarskej diplomacie tiež povedal, že slovenský občiansky zákon je v súlade so všetkými medzinárodnými záväzkami Slovenska, najmä so siedmym paragrafom európskej dohody o občianstve a s európskym právom. Ako dodal, niekoľko európskych krajín má totožné alebo podobné ustanovenia.
Veľvyslanec zopakoval maďarskému štátnemu tajomníkovi bratislavskú prosbu, aby Maďarsko a Slovensko viedli dvojstranné rokovania v záležitosti občianstva. Je poľutovaniahodné, že naše prosby takéhoto charakteru doposiaľ neboli zohľadnené, konštatoval.
Výmena názorov prostredníctvom médií ne je vhodným spôsobom, aby takéto citlivé záležitosti bolo možné priaznivo riešiť. Považujeme za dôležité, aby sa čo najskôr začali konzultácie expertov v tejto otázke. Žiaľ, pán štátny tajomník na to nereagoval, povedal Weiss na margo rozhovoru s Némethom.
Maďarská vláda odmietame zastrašovanie Maďarov
Maďarská vláda považuje za neprijateľné oznámenie slovenského rezortu vnútra, podľa ktorého komárňanský herec Olivér Boldoghy stratil kvôli maďarskému občianstvu slovenské občianstvo. Tento proces podľa nás nie je v súlade so základnými hodnotami Európskej únie a čo najrozhodnejšie odmietame zastrašovanie Maďarov žijúcich na Slovensku, povedal v utorok Németh slovenskému veľvyslancovi.
Komárňanský občiansky aktivista Boldoghy v piatok oznámil, že po tom, ako prijal občianstvo Maďarska, nedobrovoľne prišiel o svoje slovenské občianstvo.
Semjén: Škoda, že Mostu-Híd sa nepodarilo zrušiť "protizákon" o občianstve
Maďarská vláda Boldoghymu a ďalším príslušníkom národa, ktorí sa dostanú do podobnej situácie, poskytne právnu pomoc.
Škoda, že Mostu-Híd a vláde pravého stredu sa nepodarilo splniť sľub o zrušení slovenského protizákona o občianstve, ktorý sa vyhráža zbavením práva, pričom to aj plní v prípade prijatia maďarského občianstva. Povedal to dnes v úvodnom prejave desiateho plenárneho zasadania Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT) maďarský vicepremiér Zsolt Semjén.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI podpredseda vlády zodpovedný za národnú politiku v súvislosti so stratou slovenského občianstva komárňanského podnikateľa Olivéra Boldoghyho poznamenal, že táto kauza a jej úloha je určitým mementom. Znova zopakoval, že maďarská vláda Boldoghymu a ďalším príslušníkom národa, ktorí sa dostanú do podobnej situácie, poskytne právnu pomoc.
Táto záležitosť podľa Semjéna poukazuje na to, v akom rozpore je Slovenský postoj s étosom Európskej únie.
Hlavnými témami dvojdňového zasadania MÁÉRT, ktoré sa začalo dnes v Budapešti, je príprava národnej stratégie Maďarov a podpora inštitúcií národného významu. Na schôdzku, ktorá sa koná v budove parlamentu, pozvali zo Slovenska iba predstaviteľov SMK, zástupcov Mostu-Híd nie.
MÁÉRT - maďarsko-maďarský summit - vznikol 20. februára 1999. Premiér Ferenc Gyurcsány ho zvolal v novembri 2004, potom však hľadala vtedajšia ľavicovoliberálna vláda iné formy konzultácie maďarskej vlády s organizáciami zahraničných Maďarov. MÁÉRT napokon zasadla vlani prvýkrát po šesťročnej pauze.
tasr