BRATISLAVA. Rozdiel medzi rozhovorom cez telefón a osobným stretnutím môže byť zásadný, potvrdzujú skúsenosti novinárov, ktorí sa stretávajú s politikmi, podnikateľmi či aj podsvetím.
Čím je téma citlivejšia, tým je pravdepodobnejšie, že politik bude odpovedať skôr medzi štyrmi očami ako do telefónu, ktorý je v atmosfére nedôvery zväčša len prostriedkom na výmenu bežných informácií. „Do telefónu vám toto nepoviem,“ počujú novinári v rôznych podobách.
Radšej osobne
Ministri či šéfovia politických strán mobily zdvíhajú zriedkavejšie, niekedy sa stane, že ich dajú do rúk asistentom. Sú však chvíle, keď pre nedostatok času na osobné stretnutie či krátko pred uzávierkami sami politici upozorňujú na niektoré skutočnosti a dávajú tipy.
Poslanec SDKÚ a bývalý minister vnútra Martin Pado hovorí, že sú chvíle, keď si na stretnutí dokonca aj vypne telefón. Nie je to často, ale občas má taký pocit. „Niekedy ho vypnem, inokedy si ho nezoberiem, inokedy ho mám a rozprávam do telefónu otvorene. Nie som však asi jediný, kto si myslí, že môže byť čokoľvek odpočuté.“
Podozrievavá atmosféra
Vypnutie telefónu môže byť spôsob, ako zamedziť prípadnému odpočúvaniu. Tí najpodozrievavejší dokonca vyberajú aj baterky - to už je často folklór podsvetia.
Pado je v ankete SME výnimkou, politici podobne odpovedali, že nemajú čo skrývať a svoje aparáty si nezvyknú vypínať.
Richard Raši, primátor Košíc a poslanec Smeru, si myslí, že ak niekoho chcú odpočúvať, spôsob si nájdu. „Aj ak by ma odpočúvali, nič sa nedozvedia.“ Tvrdí, že mobil si na stretnutiach nevypína.
Chránia sa aj svetové politické špičky. Angela Merkelová a celá nemecká vláda si telefonuje zašifrovanými mobilmi. Na odhalenie kódu vypísala firma, ktorá telefóny zašifrovala, miliónovú odmenu, aby ukázala, že ho považuje za neprekonateľný.
Čítajte komentáre:
- O vredoch Roberta Fica píše Lukáš Fila
- Svet tajných služieb je na Slovensku megapolisom, píše Peter Schutz
- Fico, Kaliňák a spol. nemajú nárok kázať o morálke, tvrdí Matúš Kostolný
Anketa
Vypínate si počas dôležitých stretnutí mobil? Myslíte pri telefonovaní na to, že vás môžu odpočúvať?
Robert Kaliňák, podpredseda Smeru
Nie, nevypínam. Na odpočúvanie telefónu bez hovoru musí byť telefón upravený, je to novinka a polícia a SIS to dnes nevie. Oveľa častejšie sa v kauzách používajú priestorové odposluchy, proti ktorým si vypnutím telefónu nepomôžete.
Do telefónu som niekedy emotívny človek a neviem si predstaviť, že niekto prepisuje takú sériu emotívnych slov. Napríklad telefónáty s manželkou, ak sa maznáme, nevyznejú na odposluchu bohvieako. To však človek zistí, až keď s tým je konfrontovaný. S prepismi vlastných hovorov som sa stretol len v dávnejšej minulosti, keď som bol prvýkrát v opozícii. Na škandál to vtedy nebolo.
Béla Bugár, predseda Most – Híd
„Nehovorím také veci, ktoré by som nemohol hovoriť priamo do ucha. Ak by sme napríklad robili tajnú stratégiu strany na voľby, tak sú možnosti ako sa zabezpečiť. Za rok a pol som to využil dvakrát.“
Richard Raši, primátor Košíc a poslanec za Smer
„Mobil si nevypínam. V dnešnej dobe ak niekoho odpočúvajú, prostriedok si nájdu. Ak by ma odpočúvali, nič sa nedozvedia.“
Maroš Žilinka, štátny tajomník ministerstva vnútra, nominant (KDH)
Nie, nemám s tým problém, ak by ma aj odpočúvali. Telefón si vypínam len na stretnutiach, kde sa preberajú utajované skutočnosti a kde by sa to malo robiť. Inak ľudia s ktorými sa stretávam, sú nezaujímaví. Túto dilemu neriešim, pretože sa považujem za slušného človeka.
Július Brocka, podpredseda KDH
Doteraz som to ešte neriešil. Nepočítam s tým, že by sa niekto znížil k tomu, aby ma odpočúval. Za druhé sa snažím správať tak, aby som nebol predmetom záujmu niekoho, aby ma bolo treba odpočúvať.
Tomáš Galbavý, člen prezídia SDKÚ
Snažím sa správať tak, aby som sa žiadneho odpočúvania nebál. Odpočúvanie je zásahom do súkromia, ale mobil si nevypínam. Po týchto škandáloch nad tým zrejme budem uvažovať. Obavy po týchto informáciách môžu byť naozaj opodstatnené.
Ján Počiatek, poslanec Smeru
Telefón si nevypínam. S tým, že by môj telefón mohol byť odpočúvaný viac-menej rátam. O odposluchu vlastného telefonátu neviem.
Radoslav Procházka, poslanec KDH
Som v tom veľmi nedôsledný, telefón mám pri sebe stále. Vypnutý je, len keď sa mi vybije batéria. A do telefónu všeličo narozprávam hocikedy, akoby tu žiadne odpočúvanie nebolo a mňa sa netýkalo.
Martin Pado, poslanec SDKÚ
Sú chvíle, keď telefón vypnem. Nestáva sa to často, ale občas mám taký pocit. Niekedy ho vypnem, inokedy si ho nezoberiem, inokedy ho mám a rozprávam do neho otvorene. Nie som asi jediný, kto si myslí, že môže byť čokoľvek odpočuté.
Martin Fedor, poslanec SDKÚ
Zatiaľ som pri stretnutiach nad takýmito vecami nepremýšľal a vlastne také stretnutia ani nemám.
Ján Slota, predseda SNS
Nemám dôvod mať obavy z odpočúvania, všetkých, ktorí ma odpočúvali a
odpočúvajú, pozdravujem - a mobilný telefón si nevypínam.
Marek Vagovič, redaktor týždenníka .týždeň
Nie. Ako novinár, ktorí píše aj o spravodajských službách, s možným odpočúvaním počítam. Nie je to príjemné, ale za tie roky som sa s tým naučil žiť, inak by som sa zbláznil. Najmä od kauzy skupinka si dávam väčší pozor, čo poviem do telefónu. Na stretnutiach si telefón vypínam len vtedy, keď ma o to požiada druhá strana. Najmä v prípade ľudí z polície a prokuratúry, s ktorými komunikujem, sa mi to stáva dosť často.
Jaroslav Barborák, rozhlasový novinár
Sú témy, pri ktorých politici navrhujú prejsť z telefónu napríklad k rozhovoru pri kávičke. Prečo asi? No, kávou to nebude.
Marián Leško, komentátor týždenníka Trend
Mám výhodu, že som komentátor a musím pracovať s faktami a verejne prístupnými zdrojmi. Nemyslím, že na svojich stretnutiach preberám niečo tajné a nerobím s myšlienkou, že som odpočúvaný.
Tom Nicholson, investigatívny novinár
„Nie. Na Slovensku z odpočúvania a schopností tajných služieb panuje skôr smiešna paranoja. Človek, ktorý ma o to najčastejšie, žiadal, bol Michal Hrbáček. Dokonca chcel, aby som z vypnutého telefónu vybral batériu.
Mám 15-tisíc strán odpočúvania z 90-tych rokov, vtedy odpočúvali všetkých. Deje sa to aj dnes, sudcovia schvália takmer všetko a málo to sledujú. S odpočúvaním hovorov treba rátať, ale ak robíte všetko legálne, tak je to jedno. Skôr sa mi stáva, že stratím zdroje, pretože sa boja, že ja som odpočúvaný.“
Zlatica Puškárová, redaktorka Markízy
Každý z nás má asi takú trvalú, podvedomú obavu. Nevypínam ho, ak je to nevyhnutné, skôr si ho nezoberiem. Ani pri hovoroch do telefónu nemám čo skrývať. Asi každý novinár vám však povie, že je opatrnejší a má v sebe, že telefóny nie sú úplne ok.
Jana Krescanko-Dibáková, redaktorka televízie JOJ
Mám pocit, že novinár s tým už akosi ráta, ale skôr si z toho aj s inými novinármi robíme zábavu. Nechcem sa dostať do štádia, aby som si rozkladala telefón, aby som sa s niekým porozprávala. Odmietam svoj život prispôsobovať obave z odpočúvania.

Beata
Balogová
