Nový návrh počíta s tým, že občan sa o odpočúvaní tajnou službou dozvie do pol roka.
BRATISLAVA. Parlamentné výbory na kontrolu spravodajských služieb sú bezzubé a nevedia sa dostať k dokumentom, aby niečo preverili.
Počas poslaneckého prieskumu sa o tom včera presvedčili aj poslanci výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ktorí mali preveriť, či odpočúvanie novinárov denníka Pravda a šéfa televízie TA3 Michala Gučíka bolo v súlade so zákonom. Nič nové sa nedozvedeli.
„Nemáme páky, aby sme mohli všetko skontrolovať,“ tvrdí predseda výboru Peter Žiga zo Smeru. Riešením podľa neho je, aby sa poslancom možnosť kontroly zobrala a preniesla na nezávislý orgán, ako je špecializovaný súd. Ak by výborom právomoc ostala, tak sa podľa neho musí posilniť.
„Nemôže sa stať, že minister obrany povie, že nič nepovie,“ tvrdí Žiga, podľa ktorého by poslanci mali mať možnosť navrhovať v niektorých prípadoch ministra odvolať. Podmienky takéhoto rozhodnutia by však museli byť v zákone presne určené.
Poslanecký návrh
Nový návrh
- posilnenie právomocí poslancov; budú môcť vstupovať aj do živých spisov,
- občan, ktorého odpočúvala tajná služba, sa o tom bude musieť dozvedieť do pol roka.
Aj predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor z SDKÚ priznáva, že hoci by mali zodpovedať za kontrolu informačno-technických prostriedkov, je to len bezzubá kontrola. Chce preto posilniť právomoci poslancov.
Fedor vidí riešenie vo vytvorení pracovnej skupiny vo výbore, v rámci ktorej by poslanci mohli vstupovať aj do živých spisov. Či by museli mať previerku, je podľa neho na diskusiu. „Skupina bude veľmi zúžená. Budem navrhovať dvoch poslancov, a tak budem chcieť, aby boli čo najlepší a najkvalitnejší, a možno aj preverení,“ hovorí bývalý minister Fedor.
Rovnako ako posilniť právomoci poslancov chce Fedor pridať aj práva občanom. Chce presadiť, aby tajné služby museli o odpočúvaní informovať do pol roka každého, do čieho práva na súkromie zasiahli. Zatiaľ takéto pravidlo platí len pre trestné konania.
Fedor pripúšťa výnimky, o ktorých by rozhodoval sudca a jeho rozhodnutie by opäť kontroloval výbor.
Nový odpočúvací systém
V minulosti navrhoval zmenu zákona o tajných službách aj odvolaný minister obrany Ľubomír Galko z SaS. Na jeho posilnení právomocí Slovenskej informačnej služby (SIS) sa koalícia nezhodla. Zhodu našli koaličné strany na zabezpečení nového technického systému odpočúvaní.
Pôvodne chcel minister vnútra Daniel Lipšic z KDH modernizovať starý odpočúvací systém, čo stopla premiérka Iveta Radičová. Nakoniec sa koalícia zhodla na investícii do nového systému.
Technicky bude oddelené odpočúvanie SIS a políciou, ktorá zabezpečuje informačno-technické prostriedky aj pre Vojenské obranné spravodajstvo. Kým dosiaľ kontrolu nad odpočúvaniami mala len informačná služba, po novom by mala aj polícia vedieť, ako boli ITP nasadené. Išlo by len o výnimočné situácie, kedy by hrozilo podozrenie z nelegálneho odpočúvania.

Beata
Balogová
