SME

Galko žiadal sledovať ochranku

Vojenské obranné spravodajstvo chcelo odpočúvať aj ochranku ministra obrany.

Minister niektorým ochrankárom nedôveroval.Minister niektorým ochrankárom nedôveroval. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Minister obrany Ľubomír Galko z SaS chcel odpočúvať aj vlastných ochrankárov, ktorých mu pridelilo ministerstvo vnútra. Dôvodom malo byť podozrenie, či z ochranky neunikajú informácie.

Vojenské obranné spravodajstvo sa s takouto žiadosťou obrátilo na súd v čase, keď poslanec Smeru Róbert Kaliňák zverejnil video z jazdy Galkovej limuzíny, ktorá prekročila rýchlosť. Súdy žiadosť odmietli. SME to potvrdila hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.

„To, že túto žiadosť sudca odmietol, potvrdzuje, že sudcovia dôkladne zvažujú svoj súhlas a nie sú len nepremýšľajúci panáci, ako sa niektorí ľudia snažia naznačovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Prosili aj SIS

Galkova VOS

Koho počúvali

šéfa TA3 Michala Gučíka, ktorý sa mal podieľať na ekonomickej trestnej činnosti,

redaktorov Pravdy, chceli poznať zdroje ich informácií,

úradníkov ministerstva obrany a hospodárstva, dôvody nie sú známe.

VOS sa po neúspechu na súde obrátilo na Slovenskú informačnú službu a požiadalo ju, aby o odpočúvanie ochranky požiadala ona. SIS to však neurobila.

„To, že sa VOS obrátilo na SIS, je tiež v súlade so zákonom. Je to dôkaz, že VOS má naozaj rozviazané ruky a koná na základe vlastných skúseností a poznatkov. VOS nebolo nikdy ministrom obrany ovplyvňované ani manipulované, čo sa o predchodcoch Ľubomíra Galka nedá povedať,“ povedala Tóthová.

SIS na otázku, prečo o odpočúvanie ochranky nepožiadala, odpovedala, že vždy postupuje v súlade so zákonom. „O podrobnostiach z dôvodu ochrany utajovaných skutočností nemôžeme informovať verejnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo VOS o odpočúvanie ochranky žiadalo a či to je normálne, Galko neodpovedal.

Úrad na ochranu ústavných činiteľov spadá priamo pod ministra vnútra Daniela Lipšica. Podľa hovorcu Gábora Grendela ich ministerstvo obrany neinformovalo o žiadnom podozrení. „Príslušníci tohto útvaru sú viazaní mlčanlivosťou a sú pravidelne testovaní na detektore lži.“

Úradníci nechápuPravdepodobne so súhlasom súdu Galko odpočúval svojich podriadených – vedúceho služobného úradu Petra Plučinského a šéfku ekonomickej sekcie Jarmilu Mikušovú. Galko ich odpočúvanie nevysvetlil. Z analýz ich odpočúvania, ktoré má redakcia k dispozícii, nie je zrejmé, o akú trestnú činnosť malo ísť.

O Plučinskom VOS napríklad v analýze uviedlo, že od zamestnanca Vojenských lesov dostal zadarmo mäso z diviaka. Plučinský SME povedal, že informácia je nepravdivá a o tom, že za diviaka zaplatil, má doklad. Samotný fakt, že ho odpočúvali, nechcel komentovať.

SkryťVypnúť reklamu

VOS odpočúvalo aj riaditeľku odboru riadenia obchodovania s citlivými materiálmi na ministerstve hospodárstva Silviu Horváthovú. Po prečítaní svojich odpočúvaní povedala, že išlo o pracovné rozhovory. Uvažuje, či nebola pre VOS „zaujímavá“ ako členka výboru Bezpečnostnej rady pre zahraničnú politiku. „Iný dôvod mi nenapadá, lebo tento rok som už druhýkrát dostala previerku NBÚ na stupeň tajné.“

Ostatné nechá na políciu, no prekáža jej, že takéto dokumenty niekto zverejnil a „že si ich číta možno tretina Slovákov“.

Minister nepoznal pravidlá záznamovĽubomír Galko sa lúčil s ministerskou funkciou útokom na premiérku.

BRATISLAVA. Odvolaný minister obrany Ľubomír Galko (SaS) má medzery v znalostiach zákonov, ktoré upravujú odpočúvanie. Včera tvrdil, že je možné robiť prepisy odpočutých telefonátov, v ktorých sa rozoberajú intímnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Problém by podľa neho vznikol, ak by sa takéto odpočúvanie zverejnilo. „Svoj hnev by som obrátil proti médiu, keby nejaké intímne veci, ktoré by som si telefonoval s mojou manželkou, niekto zverejnil,“ vyhlásil Galko.

Súkromie je chránenéZákon o ochrane pred odpočúvaním pritom hovorí, že odpočúvanie, ktoré sa netýka trestného konania, sa musí bezodkladne zničiť a nesmie sa z neho vyhotoviť prepis. Zákazané je aj zhromažďovanie súkromných údajov.

Galko sa v stredu bránil aj útokom na premiérku Ivetu Radičovú. Dôvodom jeho odvolania vraj nie sú odpočúvania, ale závažný korupčný prípad, na ktorý ju upozornil tento týždeň. Podrobnosti odmietol prezradiť. Naznačil len, že súvisí s mobilným informačným systémom MOKYS. Tender robili v čase ministra obrany za SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Radičová poprela, že chce zakrývať korupciu. O prípade už informovala vyšetrovacie orgány. „Pán minister si môže oddýchnuť, môže spokojne spávať,“ odkázal Galkovi.

Odvolal by premiérkuOdísť by navyše mala premiérka a šéf SIS Karol Mitrík, pretože tiež vedia o úniku utajovaných skutočností. Radičová podľa exministra rozprávala, že spravodajské informácie kolujú – z Vojenského obranného spravodajstva sa vraj dajú kúpiť za 150 eur, zo Slovenskej informačnej služby za 250 eur.

„To je niečo podobné, ako sa hovorí o cenách a úplatkoch lekárov, že koľko stojí operácia bokom,“ reagovala Radičová.  

Mária Mihaliková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský v šarvátke v zápase s Bostonom

Montreal pokračuje vo víťaznej sérii.


TASR
Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Fotka zo zápasu DOXXbet Vlci Žilina - HK Nitra.

Kormidelník obhajcu titulu si uvedomuje silné stránky súpera, ktorý si v základnej časti získal rešpekt.


TASR
Pozrite si, v akých dresoch nastúpi Slovensko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si prehľad dresov na MS v hokeji 2025 vo švédskom Štokholme a v dánskom Herningu.


SkryťZatvoriť reklamu