Ministrom obrany sa môže stať len súčasný člen vlády. SaS má o miesto záujem.
BRATISLAVA. Ani po odvolaní Ľubomíra Galka (SaS) nie je jasné, kto dovedie ministerstvo obrany do predčasných volieb. „Túto tému sme neuzatvorili. Dohodli sme sa, že sa k tejto otázke ešte stretneme vo veľmi krátkom čase,“ vravela premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Na ministrovi sa dohodnú oni dvaja.
„Existuje niečo ako pokračujúca dočasná spolupráca. Tak, ako stále obsadzujeme ministerstvá kultúry, práce a hospodárstva, tak je primerané, aby SaS obsadila aj obranu,“ vravel predseda SaS Richard Sulík.
„Zatiaľ neprišlo k rokovaniam o menách. Sme pripravení ponúknuť kandidáta, do úvahy prichádzam aj ja,“ povedal minister hospodárstva a podpredseda SaS Juraj Miškov. Práve Miškov by mal mať spomedzi ministrov SaS bližšie k obrane než ministri kultúry a sociálnych vecí Daniel Krajcer a Jozef Mihál.
Podľa SaS im už premiérka potvrdila, že rešpektuje ich záujem. Konečné rozhodnutie však padne až v piatok.
Za pravdepodobnejších kandidátov v SDKÚ považujú ministra zahraničia Mikuláša Dzurindu alebo ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. Možné je aj to, že premiérka poverí ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH.
Potopili, mali by stratiť
„Koaličná zmluva skončila v deň, keď jedna strana povalila vlastnú vládu a tým ju de facto vypovedala. SaS sa nedištancovala od konania svojho nominanta na ministerstve obrany a dokonca ho obhajuje. Preto si nemyslíme, že SaS môže zabezpečiť dôveryhodné a dôsledné prešetrenie tohto prípadu,“ povedal hovorca KDH Matej Kováč. V hnutí podľa neho nehovorili o tom, či by mal ministerstvo ďalej riadiť ich minister vnútra Daniel Lipšic alebo niekto iný. Podľa Kováča je to plne v kompetencii premiérky.
V Lipšicov prospech hrá, že v prípade jeho vymenovania by SDKÚ nemala pod kontrolou SIS aj vojenské spravodajské služby. Pre Dzurindu či Žitňanskú zasa to, že uvoľnený rezort dostane najsilnejšia strana.
MostHíd na premiérku netlačí. „To nie je momentálne až tak dôležité,“ odvetil predseda Béla Bugár na otázku, ktorá strana by mala obranu dostať. „Dôležité je, aby tam bol človek, ktorému verí premiérka aj prezident.“
Most má ministrov životného prostredia, pôdohospodárstva a vicepremiéra pre národnostné menšiny, ktorí majú k obrane ďaleko.
Riadi Ondrejcsák, ostať nemôže
Ministerstvo bude až do vymenovania nového ministra riadiť štátny tajomník Róbert Ondrejcsák, nominant SaS.
Premiérka sa už vyjadrila, že štátny tajomník ministerstvo do volieb doviesť nemôže, keďže by išlo o vymenovanie nového člena vlády, ktorá má len poverenie dovládnuť do volieb.
Galko sa už rozlúčil s vedúcimi pracovníkmi ministerstva, ale agendu zrejme oficiálne odovzdá novému ministrovi.
Galko skončil. V SaS sa hnevajú na premiérku
Prezident ministra stiahol už na tretí deň od začiatku aféry s odpočúvaniami novinárov. SaS zvažuje zotrvanie vo vláde.
BRATISLAVA. Ľubomír Galko (SaS) už nie je ministrom obrany. Rovnako rýchlo, ako rýchlo sa rozbehla aféra s odpočúvaním novinárov, ho aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) spolu s prezidentom Ivanom Gašparovičom zbavili funkcie. Od momentu, keď sa na webe Pravdy objavili prvé informácie o odpočúvaní do jeho odvolania, uplynulo len 64 hodín.
„Posúdila som z dokumentov, že tajná služba prekročila svoje kompetencie, že vykonávala úkony, ktoré vykonávať nemala,“ vravela premiérka po tom, ako požiadala prezidenta, aby Galka odvolal.
„Sme v tomto totožní,“ potvrdzoval prezident. Aj on hovoril, že odpočúvanie novinárov nebolo v poriadku, hoci na ne existovalo súdne povolenie.
Minister sa bránil
Galko sa v stredu na tlačovej konferencii bránil tým, že po nástupe do funkcie VOS rozviazal ruky a že ju nijako neovplyvňoval ani neúkoloval. „Toto som nikdy nerobil. Mojím jediným príkazom bolo, aby sa použili vždy len legálne prostriedky na odhaľovanie nečestných praktík a aby sa preverili všetky relevantné podnety.“ Prepisy rozhovorov vraj nikdy nevidel, dávali mu len zanalyzované spravodajské informácie.
SaS premiérku kritizuje. Fakt, že aj poslanecký prieskum vo VOS potvrdil legálnosť odpočúvaní podľa Richarda Sulíka potvrdzuje, že „ide o ďalší zo série útokov na SaS“. Rýchlosť odvolania podľa neho dokazuje, že ide o súčasť predvolebného boja. „Táto špinavá hra nás nevyprovokuje na nerozvážne kroky, ktoré by poškodili záujmy Slovenska.“
Zostať či odísť?
V SaS nie sú rozhodnutí, či zostanú vo vláde aj v prípade, že im premiérka s prezidentom ministerstvo odoberú a dajú ho ministrovi z inej strany.
V pozadí sa hovorí aj o tejto možnosti. Naďalej platí, že chce strana podporiť štátny rozpočet, pokiaľ sa pri jeho schvaľovaní dodrží písomná dohoda štyroch predsedov bývalých koaličných strán.
Rozhorčení boli aj prívrženci Sulíkovej strany. Spevák Marián Greksa, ktorý bude na 69. mieste kandidátky SaS v predčasných voľbách, nazval na svojom blogu rozhodnutie premiérky „obyčajným svinstvom“.
Do volieb zostávajú necelé štyri mesiace. Koalícia pred tým chce stihnúť schváliť štátny rozpočet, ale aj niektoré zákony, ktoré sa týkajú sociálnej oblasti či zdravotníctva.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
